SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-08-2020 15:10   Güncelleme : 25-08-2020 15:10

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ‘KORONA VİRÜS’ UYARISI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ‘KORONA VİRÜS’ UYARISI

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, vatandaşlara korona virüsle mücadele kapsamında bir dizi uyarılarda bulunuldu.
Açıklama şu şekilde:
“Kovid-19 ile mücadele toplumsal duyarlılığın artırılması ile mümkün olacağından; Kayserili hemşerilerimizin toplumsal alanlarda Hıfzıssıhha Kurulu Kararları ile belirlenen kurallara titizlikle uyması ve bireysel olarak maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmeleriyle başarıya ulaşılacaktır. İlimizdeki sağlık kuruluşlarının ve çalışanlarımızın iş yükünün olması gerekenden fazla artırılmaması için; önemli ihtiyaç olmadığı takdirde kalabalık ortamlarda bulunulmaması, kafelerde, kararlarımızla belirlenen kuralların dışında faaliyet gösterilmemesi ve mevzuatla da yasaklanmış olduğu üzere kesinlikle sigara içilmemesi, düğün vb. gibi etkinliklerde, Sağlık Bakanlığınca yayımlanan rehbere ve alınmış olunan kararlara hassasiyetle uyulması, Çeyiz açma, kına ve düğün yemeği yapma gibi faaliyetlere mümkün mertebe son verilmesi, çocuk oyun parklarından gelen çocuklarımızın, gerekli temizliklerinin ivedilikle sağlanması, pandemi süresi boyunca zaruret olmadıkça eş, dost ve akraba ziyaretlerinin yapılmaması önem arz etmektedir.”

PCR TEST SONUCU BEKLEYEN VATANDAŞLARA UYARI

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, korona virüs şüphesiyle PCR testi yaptıran vatandaşların test sonuçları açıklanana kadar evde kalmaları istendi.
İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, test sonucunu bekleyen vatandaşlar şu uyarılarda bulunuldu:
“Numune sonucunuz çıkana kadar evde kalınız, işe ya da başkalarının bulunduğu alanlara gitmeyiniz. Ev dışına çıkılmasının mutlak gerektiği durumlarda; başka kişi/kişiler ile aynı ortamın paylaşılmasının zorunlu olduğu hallerde mutlaka tıbbi (cerrahi) maske takmalısınız. Evde bulunduğunuz süre boyunca bahsedilen belirtilerde kötüleşme olur ya da nefes darlığınız ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Ev halkına bulaşma riskini önlemek için, numune alınan kişi ya da kişilerin mümkünse farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada maske takarak ve en az 2 metre fiziksel mesafeyi koruyarak oturmalı, maske nemlenmesi durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Evinize kesinlikle ziyaretçi kabul etmeyiniz. PCR testinizin negatif çıkması durumunda, hastalığa karşı normal yaşantınızda maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uyunuz. PCR testinizin pozitif çıkması durumunda İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından evde ziyaret edileceksiniz, LÜTFEN evden ayrılmayınız.” (iha)