YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 12:16   Güncelleme : 06-08-2020 12:16

İL JANDARMA’NIN TEMMUZ AYI FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

İL JANDARMA’NIN TEMMUZ AYI FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

T.C. Kayseri Valiliği İl Jandarma Komutanlığı tarafından yayınlanan basın duyurusu ile Temmuz aıya faaliyetleri şu şekilde değerlendirildi:

1.       Kayseri İl Jandarma Komutanlığının, Temmuz 2020 dönemi faaliyetleri kapsamında;

a.       (98)kasten yaralama olayında yakalanan (168) şüpheli, haklarında yapılan soruşturma evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.

b.       (12)’sievden, (6)’sı otodan, (5)’i bağ ve bahçeden, (2)’si kamu kurum ve kuruluşlarından, (1)’i işyerinden hırsızlık ile (3)’ü motosiklet ve (1)’i oto hırsızlığı olmak üzere toplam (32) olayda yakalanan (14) şüpheli adli makamlara sevk edilmiştir.

c.       Uyuşturucu ile mücadele kapsamında; (8) “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti” ile “Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Satın Almak/Bulundurmak/Kullanmak”, (5) Mali Suç, (2) 5015 sayılı Kanuna Muhalefet,(3) 5307 sayılı Kanuna Muhalefet,(5) Kültür ve Tabiat Varlığı Kanununa Muhalefet, (1) 5607 sayılı Kanuna Muhalefet(İçine tütün doldurulmuş makaron), (2) Siber Suç, (2) Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti olmak üzere (28)  olayda toplam (40) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir. ç.        İcra edilen operasyonlarda; (296) adet bakır sikke, (1) adet heykel, (2.011) kök kenevir, (41) gram kubar esrar, (39) gram toz esrar, (3) gram metamfetamin, (2) gram bonzai, (8) adet sahte fatura, (4) adet dedektör, (1.720) adet tütün doldurulmuş makaron ve (27) adet muhtelif kazı malzemesi ele geçirilmiştir.

d.       Terör ile mücadele kapsamında; “HTŞ”, “FETÖ/PDY” ve “IŞİD” terör örgütü suçlarından (9) olayda (9) şüpheli hakkında yasal işlem yapılmıştır. (5)’i tutuklanırken, (2)’si serbest bırakılmış olup, (2) şüpheliyi yakalama çalışmaları devam etmektedir.

e.       Dönem içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan (8) şahıstan (2)’si bulunmuştur.

f.        Çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (161) şahıs yakalanmıştır.

g.         Koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen (10) aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhmali “ nden işlem yapılmıştır.

2.       Sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda ”Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve “”Kabahatler Kanununun 33’ünücü Maddesi “ gereğince işlem yapılmaktadır.

3.         Çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde paydaş olan diğer kurum ve kuruluşlara koordine kurularak faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi sağlanmaktadır.(Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İşkur, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb.)

4.         Coronavirüs (COVİD-19) kapsamında alınması gereken tedbirlere aykırı hareketlerin önlenmesi ve vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının sağlanması, sosyal izolasyon kurallarının uygulanması amacıyla kapatılan yada kısıtlanan lokanta, restoran, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali, rekreasyon alanı, oyun salonu vb. işyerleri ile park/bahçe vb. umuma açık yerler sürekli olarak kontrol edilerek vatandaşlarımız uyarılmaktadır.

5.         Emniyet ve asayişin temini maksadıyla yapılan eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; (2.908) şahıs sorgulanmış, (1) aranan şahıs yakalanmış,(171) umuma açık yer ile (31) metruk bina kontrol edilmiş,(777) araç denetlenmiş olup, (14) araca (13.587) TL idari para cezası uygulanmıştır. Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgemizin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak yürütülmekte olan faaliyetler,yine halkımızın desteği ile daha güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. (Kurum Haber)