GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2020 11:34   Güncelleme : 19-03-2020 19:26

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AYLIK ÇALIŞMA RAPORU

İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk, yönetiminde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken İl Emniyet müdürlüğünün faaliyet raporu kapsamında önemli ilgiler paylaşıldı.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AYLIK ÇALIŞMA RAPORU

İl Emniyet müdürlüğünün 15 Şubat2020–14 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiği faaliyet raporu yayınlandı.

İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk, yönetiminde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken İl Emniyet müdürlüğünün faaliyet raporu kapsamında şu bilgiler paylaşıldı:

15 Şubat 2020-14 Mart 2020Tarihleri Arasında Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri kapsamında

Cinayet Büro Amirliği: (1)’i kasten öldürme, (1)’i kasten yaralama ve intihar ile(2)’si kasten yaralama olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (4) olayda yakalanan (3) şüpheliden (1)’i tutuklanmış olup, (2)’si hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Meydana gelen olaylar ile ilgili (1) adet tabanca ele geçirilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (1)’i yağma,(1)’i şantaj, (1)’i kişiyi hürriyetinden yoksun kılma (1)’i genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (4) olayda yakalanan (13) şüpheliden (9)’u tutuklanmış olup, (1)’i hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Ahlak Büro Amirliği:(5)’i cinsel içerikli suçlar, (3)’ü kumar olayı olmak üzere adli işlem yapılan toplam(8) olayda yakalanan (18) şüpheliden (6)’sı tutuklanmış olup, (6)’sı hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Ayrıca (25) fuhuş olayından yakalanan (53) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiş ve fuhuş yapıldığı tespit edilen (12) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (5)’i evden hırsızlık, (16)’sı işyerinden ve kurumdan hırsızlık, (7)’si otodan hırsızlık olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (28) olayda yakalanan(23) şahıstan (11)’i tutuklanmıştır.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (5)’i oto, (10)’u motosiklet hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan toplam (15) olayda,İlimizden çalınan (5) adet otoile(4) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarda gözaltına alınan (15) şahıstan (2)’si tutuklanmış olup, (1)’i hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (682) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (247)’si tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: (6)’sı dolandırıcılık, (1)’i kapkaç olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (8)olayda yakalanan (20) şüpheliden (4)’ü tutuklanmış olup, (16)’sı hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda; (19) şahıs yakalanmış olup, (49) adet uyuşturucu hap, (60,75) gr. metamfetamin maddesi, (1) adet kurusıkı tabanca ele geçirilmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (78) şahıstan (70)’i bulunmuş olup, (8) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

Bu arada 15 Şubat2020–14 Mart 2020 Tarihleri Arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme ” suçlarından  (178) olayda (288) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (8)’i adli kontrol neticesinde serbest bırakılmış olup, (24)’ü iseçıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmıştır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (27) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (9)’u ifadelerinden sonra mahkemece salıverilmiş olup, (18)’i ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştır.

Yapılan operasyonlarda;(51,07) gram esrar, (1,75) gram eroin, (782,49) grammetamfetamin, (380,28) gram sentetik kannobinoid,(1,90 ) gram Afyon Sakızı,(346) adet uyuşturucu/uyarıcı hap,(63)adet kırmızı reçeteye tabi hap, (1) adet uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi, (1) adet av tüfeği ve (13)adet mermi ele geçirilmiştir.

Öte yandan 01Şubat2020–29Şubat 2020 tarihleri arasında trafik faaliyetlerinde ise

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda; (32.942) araç kontrol edilmiş olup, eksikliği görülen (10.974) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (162) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (404) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde(1)’i ölümlü, (146)’sı yaralanmalı ve (268)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (415) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda(1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (246) vatandaşımız yaralanmıştır.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü; Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (22.475) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (5.145) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (18) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (205) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde(3)’ü ölümlü,(26)’sı yaralanmalı ve (51)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (80) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (5) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (69) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

İlçe Merkezlerinde  (4.393) araç kontrol edilmiş, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (633) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıcaalkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (14) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(57) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde (8)’i yaralanmalı ve (10)’u maddi hasarlı olmak üzere toplam (18) adet trafik kazası meydana gelmiş olup, kazalarda (11) vatandaşımız yaralanmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce 15 Şubat 2019 – 15 Mart2020 tarihleri arasında; 1845 Polis Korosu, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar, İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliğinde Projeler ve Toplum Destekli Polislik genel faaliyet ve çalışmaları yürütülmüştür.

Yürütülen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında; Öğrencilere yönelik (2) bilgilendirme toplantısı, resmi kurum ve kuruluşlara yönelik (4) bilgilendirme toplantısı, okul aile birliğine yönelik (1) bilgilendirme toplantısı, Aile İçi Şiddet (KADES) uygulamaları ile ilgili (15) bilgilendirme toplantısı, (1)Mahalle Huzur Toplantısı olmak üzere toplamda (23) toplantı düzenlenmiştir.

Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile yüz yüze yapılan çalışmalarda;(1590) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuştur.(21)suç mağduru-destek ziyareti yapılmış, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik olarak da (55)sosyal yardım faaliyeti ve(7) sosyal etkinlik yapılmıştır.İlimiz genelinde (4)gazimiz ziyaret edilmiştir.

Mahalle Polisleri sorumluluk bölgelerinde metruk bina ve imar işleri sorunlarıyla ilgili olarak ilgili belediyelere (17) bildirimde bulunulmuş ve (61) site, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik güvenlik kamerası taktırma konularıyla ilgili bilgilendirme çalışması yapılmıştır.

15 Şubat2019-15 Mart 2020 tarihleri arasındaki Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce; proje, genel faaliyet ve çalışmalarında toplam (6828) vatandaşımıza ulaşılmış olup, (3923)adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyalleri dağıtılmıştır. 

15 Ocak 2020 - 14 Şubat 2020 Tarihleri Arasında Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetleri içerisinde ise;

İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan,araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan (9) çocuk tespit edilmiş olup (9) aileye, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan işlem yapılmış ayrıca (70) şahsa da Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü zararlı faktörlerden uzak tutulması, güvenli bir eğitim ve öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması amacıyla; 15/02/2020 ile 14/03/2020 tarihleri arasında “Okul Önü Uygulaması” adı altında her hafta salı ve perşembe günleri İlimiz merkezinde bulunan okul önleri ve çevreleri, okul çevrelerindeki park, bahçe, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. yerlerde, (1)’i ülke geneli olmak üzere toplam (8) adet uygulama yapılmıştır. Bu uygulamalarda (1946) kişi sorgulanmış olup, okulla ilgisi olmayan (35) şahsa idari işlem yapılmıştır. (374) okul servis aracı/sivil araç denetlenmiştir. (72) tanesi internet ve playstation salonu olmak üzere toplam (516) umuma açık işyeri, park, bahçe, metruk bina kontrol edilmiş, (2) internet salonuna, (3) oyun salonuna 12 yaşından küçük çocuk bulundurmaktan, (9) işyerine yaşı küçük çocuklara sigara satışı yapmaktan işlem yapılmıştır. Öğrenci ve gençlerimizin huzur ve güvenliğinin sağlaması amacıyla denetim ve kontrollerimiz sürekli olarak devam etmektedir. (Kurum Haber)