GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2020 17:16   Güncelleme : 21-08-2020 14:32

İL EMNİYET MÜDÜRLÜ AYLIK FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI

İL EMNİYET MÜDÜRLÜ AYLIK FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI

İl emniyet müdürlü aylık faaliyet raporu açıklandı.

Emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde başarılı faaliyetleri çeken İl Emniyet müdürlüğünün geride kalan ayla ilgili faaliyet rakamları kapsamında şu bilgilere yer verildi:

15 Temmuz2020–14 Ağustos2020Tarihleri Arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Faaliyetleri kapsamında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme ” suçlarından toplam (167) olayda, (273) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (11)’i Adli Kontrol neticesi serbest bırakılmış olup, (22) şahıs ise çıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklanmışlardır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından Yakalama Müzekkeresi ile aranan (21) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (3)’ü ifadelerinden sonra mahkemece serbest bırakılmış olup, (18) şahıs ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Yapılan operasyonlarda;(1 kilo 481)gram Esrar, (59,40 ) gramEroin,( 1 kilo 387)gram Metamfetamin, (135,39)gram Sentetik Kannobinoid,(3890) adet Uyuşturucu – Uyarıcı hap, (34)adet Kırmızı reçeteye tabi hap, (7) adet Uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi, (4) adet Tabanca, (3) adet Av tüfeği,(16)adet Mermi ve Uyuşturucu madde satışında elde edilen (2375) Türk Lirası ele geçirilmiştir.

15 Temmuz 2020-15Ağustos2020 Tarihleri Arasında Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri Cinayet Büro Amirliği: (1)’i kasten öldürme, (1)’i şüpheli ölüm olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (2) olayda yakalanan, (6) şüpheliden, (2)’si tutuklanmış olup, (4) şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (1)’i Yağma, (1)’i Nitelikli Dolandırıcılık-Resmi Belgede Sahtecilik (Rüşvet) olayı olmak üzere toplam (2) olayda, (4) şüpheli şahıs hakkında işlem yapılmış olup, (3) şüphesi şahıs ise tutuklanmıştır.

Ahlak Büro Amirliği: (5) cinsel içerikli suçtan adli işlem yapılan,(7) şüpheliden (1)’i tutuklanmış olup, (3) şahıs hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Ayrıca (20) fuhuş olayında, (41) şahısa ve koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında(38) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (7) evilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği:Hırsızlık Büro Amirliği: (6)’sı ikametten,  (10)’u işyerinden, (3)’ü otodan, (4)’u açıktan, (1)’i hayvan hırsızlığı olmak üzere (24) olay aydınlatılmıştır. Olaylarda gözaltına alınan (20) şahıstan, (9)’u tutuklanmış, (1)’i adli kontrol kararı ile serbest bırakılmış olup, (10) şahıs ise serbest bırakılmıştır. Aranması olan (5) şahıs yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiştir. 

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (11)’i oto, (1) Kamyon ve (15) motosiklet hırsızlığı olmak üzere toplam (27) olay meydana gelmiştir. İlimizden çalıntı olan (11) oto, (1)kamyon ile (6) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarda gözaltına alınan (16) şahıstan,  (3) şahıs tutuklanmıştır. (1) şüpheli şahsa denetimli serbestlik verilmiş olup, (10) şahıs ise serbest bırakılmıştır.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (431) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup, yakalanan şahıslardan (204)’ü tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı talimatları gereğince (27) ayrı soruşturma dosyası ile İlimizde meydana gelen 1 ayrı dolandırıcılık olayında (4) şüpheli, yankesicilik olayında (4) şüpheli yakalanarak gerekli işlemleri yapılmıştır.Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda ise 1 vatandaşımızın dolandırıcılara (30.000) TL para göndermesi engellenmiş ve (10) aranan şahıs yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (99) şahıstan (87)’si bulunmuş olup, (12) kayıp şahsın ise arama çalışmalarına devam edilmektedir.

01Temmuz2020–31Temmuz 2020Tarihleri Arasında Trafik Faaliyetleri  kapsamında;

TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda; toplam (34.961) araç kontrol edilmiş, eksikliği görülen (11.660) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (159) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (415) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(1)’i ölümlü,(238)’iyaralamalı ve (320)’si maddi hasarlı olmak üzere toplam (559) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (370) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Trafik denetimlerinde kontrol edilen toplam (46.225) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (11.327) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. AyrıcaAlkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (10) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(324) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir. Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(4)’ü ölümlü,(60)’ı yaralamalı ve (46)’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam (110) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (7) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (147) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

İLÇE MERKEZLERİ İlçe de (5.187) araç kontrol edilmiş olup, eksiği ve kural ihlali tespit edilen toplam (861) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. AyrıcaAlkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (14) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(117) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir. Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde, (48)’i yaralamalı ve (21)’iise maddi hasarlı olmak üzere toplam (69) adet trafik kazası meydana gelmiştir.Bu kazalarda toplam (81) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

15 Temmuz 2020 - 14 Ağustos 2020 Tarihleri Arasında Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetleri İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan (5) çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (15) şahsa ise Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.

15 Temmuz 2020 – 15 Ağustos 2020 Tarihleri Arasında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Faaliyetleri ise; Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce;15Temmuz 2020–15Ağustos 2020 tarihleri arasında,İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliği’nde yürütülen Projeler, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar Projesi ile genel faaliyet ve çalışmalarına devam edilmektedir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen genel faaliyet ve çalışmalarında;Öğrencilere yönelik (1)bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş,hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan görüşmelerde(754) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuş, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik (10) sosyal yardım faaliyeti,(6) sosyal etkinlik ve (6) suç mağduru vatandaşımıza destek ziyareti gerçekleştirilmiştir.Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce düzenlenen mevlit programlarına(3) şehit ailemiz tarafından katılım sağlanmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen genel faaliyet ve çalışmalarda, Kurban Bayramı Münasebetiyle İlimizde kurulan Kurban pazarlarında Koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığı tedbirleri hakkında bilgilendirme yapılarak, dolandırıcılık, sahte para konularıyla ilgili broşür dağıtılmış, alınması gereken tedbirler anlatılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen genel faaliyet ve çalışmalarda,hırsızlık olayları ile mücadele konusunda; site, apartman, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik güvenlik kamerası taktırılmasıyla ilgili (1)bilgilendirme çalışması yapılmıştır. Mahalle polislerine, sorumluluk bölgelerinde bildirilen asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine (1) bildirim,  ayrıca güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili belediyelere (6)bildirim olmak üzere toplam(7) bildirimde bulunulmuştur.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen proje, genel faaliyet ve çalışmalarında 15 Temmuz 2020-15 Ağustos2020 tarihleri arasında toplam (3126) vatandaşımıza ulaşılmış,(239) kadın vatandaşımıza Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması hakkında bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır.Koronavirüs (Covid-19)salgın hastalığı ile mücadelede maske takılması, sosyal mesafe kuralı ve hijyen konularına önem verilmesi hakkında taksi durakları, güzellik salonları, kuaför ve berber salonları, alışveriş merkezleri ile cami ve pazar yerlerinde toplam (120) bilgilendirme çalışması yapılmıştır.Ayrıca Genel Güvenlik ve Asayiş, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Kadın Acil Destek (KADES), Güvenlik Kamerası Taktırılması konuları ile ilgili (1717)adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır.   (Kurum Haber)