GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-07-2020 14:40   Güncelleme : 14-07-2020 14:40

HÖKELEK”BİZ HER TÜRLÜ DOĞA FAALİYETİNDE VARIZ”

GÖÇER “MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖRNEK TEŞKİL ETMELİDİR” DEDİ.

HÖKELEK”BİZ HER TÜRLÜ DOĞA FAALİYETİNDE VARIZ”

“Herkes pandemi kurallarına dikkat etmeli ve bir an önce yaşam normale dönmelidir” diyerek sözlerine başlayan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Fatma Hökelek “hepimiz daha duyarlı olmalıyız” dedi.

“Okullarımızın, şehrimizin ve ülkemizin ağaçlandırılması hususunda her zaman varız” Diyerek sözlerine devam eden Hökelek, “gençliğin olduğu yerlerde doğa faaliyetlerinin yoğunlaşması özellikle günümüzde hayati önem arz etmektedir”. Dedi.

“İnsanlık olarak özellikle son 200 yılda doğayı çok yıprattık. Bu pandemide gösterdi ki artık doğanın yaralarını sarma zamanı. Bu nedenle ve öncelikli olarak aileler başta olmak üzere, çocuklarımızın ve gençlerimizin sorumluluğunu yüklenmekte olan öğretim liderlerinin doğayı yakından tanıması çok büyük önem arz etmektedir”.

“Bu önem tohum ekmeyi, fidan dikmeyi, çevre temizliğini ve geri dönüşümün hassasiyetini kapsamalıdır. Çünkü ve son yıllarda dünyamızı sarsmakta olan iklim problemlerine karşı ülkemizin direncini yükseltebilmek için böyle bir nesle ihtiyacımız var” dedi.

Doğa duyarlılığının yükseltilmesi için okul, köy, spor kulübü demeden çaba sarf ederek ülkemizin iklim problemlerine karşı direncini yükseltmeye çalışan doğa aktivisti Mustafa Göçere teşekkür ederek sözlerine devam eden Hökelek,” rol model insanları çoğaltmalıyız”. Dedi.

“Okullar açıldığında ve hayat normale döndüğünde öğrencilerimizle de her türlü doğa faaliyetinde varız” diyerek sözlerini sonlandıran Hökelek, “bu faaliyete büyük bir istekle iştirak etmiş olan öğretim liderlerine ve okul görevlilerine teşekkür ederek sözlerini noktaladı”.

ŞENAY KİRAZ “OKULLARI DOĞALAŞTIRMALIYIZ “ DEDİ.

Aynı zamanda bir Yeşilay gönüllüsü olan Öğretmen Şenay Kiraz, “şehirler büyüdükçe içerisinde yaşamakta olan insanların doğanın dışarıda kaldığını,  gençliğinse telefon, internet, alış veriş merkezleri gibi şehir zorlamalarına kapıldığını ve daha kötüsü kimi gençlerin uyuşturucu gibi tuzaklara düştüğünü söyleyerek doğadan tama yakın koptuklarını vurguladı”.

Kiraz, “bu uzaklaşmanın faturası iklim krizinin ağırlaşması, salgın, çeşitli afetler, kuraklık ve çok çeşitli problemler olarak yansımaktadır”. Dedi.

“Bizden sonra yaşayacak olan nesillerin çok daha zor yaşam koşulları ile karşılaşmamaları için gençliği temel üretken olan toprağa ve doğaya doğru yönlendirmeliyiz. Şeklinde konuşarak açıklamalarını sürdüren Kiraz, doğaya yönelik faaliyetlerin sevdirilmesi hususunun aynı zamanda gençliği tüm zararlı alışkanlıklardan kurtarabilecek olan çok önemli ve yaşamsal faydalar içermekte olduğunu” işaret etti.

“Bir yeşil ay sorumlusu olarak doğa hassasiyeti hususunda okul idaresinin ve tüm öğretmen arkadaşlarının duyarlılığının yüksek olmasının çok sevindirici olduğunu vurgulayan” Kiraz, “okul idaresine, tüm öğretmen arkadaşlarına ve şehrimizin ve ülkemizin Doğa Aktivisti Mustafa Göçere teşekkür ederek” sözlerini noktaladı.

GÖÇER “TOPRAKTAN ÖĞRENMELİYİZ VE ÇOCUKLARIMIZA YANSITMALIYIZ” DEDİ.

Okulların kapalı olduğu ve öğrencilerin olmadığı bu süreçte “öğretmenlerin doğa faaliyetleri yaparak çocuklarımıza ve gençlerimize örnek teşkil etmesinin çok büyük bir önem arz etmekte olduğunu” vurgulayarak sözlerine başlayan Göçer, “hepimiz toprak anadan öğrenmeliyiz”. Dedi.

“Toprak anadan öğrenerek çocuklarımıza ve okullar açıldığında öğrencilerimize yansıtmalıyız. Çünkü ilkim problemlerinin salgın hastalıklar, afetler ve çölleşme gibi yeryüzünde yaşamın temellerini sarsmakta olan etkileri ile baş edebilmek için yeni nesillerimizi doğa bilinci ile donatmamız gerekmektedir. Bu hususta özellikle öğretmenlerimizin rolü çok büyük olacaktır.

Artık doğa faaliyetleri faaliyetten öte çok büyük bir sorumluluktur. Ülkemizin iklim problemlerine karşı direncini yükselterek, bu gün ve bizden sonra yaşayacak olan tüm canlıların yaşam haklarının korunabilmesi için gençlerimizi elektronik ağından ve şehir alışkanlıkları esaretinden kurtarmalıyız”. Diyerek sözlerini sürdüren Göçer,  “çok zararlı insan etkileri karşısında yalnız ve biçare kalmış olan doğanın yardımına hep birlikte koşarak bu zor günleri aşmalıyız ve ilerde daha zor günlerle karşılaşmamalıyız” dedi.

Göçer, doğa duyarlılığında en ön sıralarda yer olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine, okul yönetimine, çok değerli öğretim görevlilerine ve okul görevlilerine teşekkür etti ve “bu okul örnek teşkil etmelidir” diyerek sözlerini noktaladı. MUSTAFA GÖÇER