YEREL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 13:46   Güncelleme : 23-11-2021 13:46

HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA YOKSULLAŞIYORUZ!

HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA YOKSULLAŞIYORUZ!

Dolar 12 lirayı aştı. Avro 14 liraya yaklaştı. Gram altın 700 lirayı aştı. Çeyrek altın 1200 liraya dayandı. Bir ton kömür 3 bin 500 lira oldu. Mutfak tüpü 180 lira. Yağa, şekere, doğalgaza, elektriğe, akaryakıta, ekmeğe, suya, ulaşıma her gün yeni zamlar geliyor. Her geçen gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Bu kapitalist sömürü düzeni çürümüştür, değişmelidir.

YOKSULLUK KADERİMİZ DEĞİLDİR! 

Milyonlarca emekçi; açlık sınırı altında yaşamaya devam ettiriliyor. “Ekonomimiz iyi”, “şahlanıyoruz” diyen AKP, “porsiyon küçültün”, “tasarruf yapın” demekten öteye gidemiyor. Milletvekilleri, bakanlar, başkanlar lüksünden, şatafatından asla ödün vermiyor. Emekçiler bu dünyaya çile çekmeye mi geldi? “Ay sonunu nasıl getireceğiz?” diye düşünüp durmaktan yorulduk. Çocuğunun cebine harçlık koyamayan, faturalar çok gelmesin diye kışın soğukta oturan milyonlar biz değil miyiz?

SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUR DİYELİM!

Kapitalist sistemin sömürü çarkları her koşulda sürüyor. Dövizdeki artış bir avuç zengin için servetlerini artırmak olurken, biz emekçiler için daha fazla yoksulluktan başka bir şey ifade etmiyor.

Kayseri’de metal işyerlerinde sözleşme süreçleri görüşülüyor. Artan hayat pahalılığı, zamlar dikkate alınarak sözleşmeler işçilerin onayı alınarak ve işçilerle birlikte imzalanmalıdır. Sağlık işkolunda fakültede sendikalaşan sağlık işçileri kamu çerçeve protokolünden yararlanamadı. Sağlık çalışanları açlık sınırı ile burun buruna yaşıyor. Kayseri’de OSB’lerde binlerce işçi ücreti artmadan çalışıyor. 

BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM!

Yeter artık. 2023’ü bekleyecek dermanımız yok. “Yapılan zamlar geri alınsın, ücretler yükseltilsin, vergide adalet sağlansın” diyoruz. Sömürü düzenine hep beraber dur diyelim. Asgari ücret görüşmeleri öncesi bir kez daha söylüyoruz: insanca yaşamak istiyoruz.

Partimiz tüm işçi ve emekçileri, emek ve demokrasi güçlerini bir araya gelmeye ve hayat pahalılığına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.

Ahmet Akarsu-Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Başkanı