YEREL
Giriş Tarihi : 20-01-2021 21:33   Güncelleme : 20-01-2021 21:33

HAYRETTİN KARACA (TOPRAK DEDE'Yİ)ÖLÜMÜNÜN 1.YILDÖNÜMÜNDE SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ

HAYRETTİN KARACA (TOPRAK DEDE'Yİ)ÖLÜMÜNÜN 1.YILDÖNÜMÜNDE SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ

 

TEMA’nın kurucusu olarak bilinen Hayrettin Karaca’nın hayatı başarılarla dolu.Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım'dır.
Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi.Karaca firması Türkiye’de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. 
Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır:
-Ben sanayici olmak istemiyordum.İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti.Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi.!

Ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova’daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin’i bilimadamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca’dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım.” diye bahsetmektedir.

RUHUN ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN DOĞA DOSTU GÜZEL İNSAN.