KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-05-2022 14:52

GÜPGÜPZADE'DEN MUHTEŞEM TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ

GÜPGÜPZADE'DEN MUHTEŞEM TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ

     Şef Mehmet Akkan yönetiminde- Yasemin Pamukçu sunumunda, Mülhak Güpgüpzade Hacı Mustafa Ağa Vakfı klasik Türk müziği topluğu Sabancı Kültür salonundaki katılımcılara muhteşem TSM konseri verdi. Konser sonrası şehrimizin ve Ankara’dan gelen katılımcı misafir müzisyenlere gecenin anısına teşekkür plaketi verildi.

 

  Huşu içinde dinleyici kalabalık davetli topluğuna TRT-TSM arşivine girenAhmet Mithat Güpgüpoğlunun ve Rıfat Güpgüpoğlununeserleri dinleyici yanık gönüllere su serpti her şarkıda beğeni alkışları tavan yaptı.

 

      Birinci ve ikinci bölüm olarak yapılan TSM programa Mülhak Güpgüpzade Hacı Mustafa Ağa Vakfı mütevellit heyeti başkanı şair besterkarRifatGüpgüpoğlu, Abdullah Güpgüpoğlu, Galip Güpgüpoğlu, Okan Güpgüpoğlu, Kayseri Vakıflar bölge müdürü, Murat Seçilir, İl Sağlık müdürü Ali Ramazan Benli, Şevket Bahçecioğlu çok sayıda davetli katıldı.

   İkinci bölüm de konuk sanatçıların Hakan Özger, Vedat Kaptan Yurdakul ardından Fatma Nurten Demirkolsahneye çıkmasıyla sevgi alkışlarından şarkıya geç başlamak zorunda kaldı.                                Sanatçı F. Nurten Demirkol; Güftesi bestesi A. Midhat’ın “Meftun oldum Ey Vech-i Ahsen” şarkısı okurken salonda bulunan dinleyiciler sessiz sukut içinde her şarkı nakaratını alkışladılar.Şarkı bitimine kadar müzik severlerin gönül sevgi beğeni ruhu kanatlandı.

 

RıfatGüpgüpoğlu, “Bilinir ki müzik ruhun gıdası ve Selçuklular döneminde, ’Ruh hastalarımızı müzikle iyileştirmiştir. Türk Müziği Türklerin Orta Asya dan beri gelişen bugün ki özelikleri Anadolu Selçukluları  ve Osmanlı döneminde söylenen müzik tarzı halk ve üst kültür çevrelerinde  sevilen farklı müzik olarak dinlenilmiş olup saray müziği olarak söylenmiştir. Daha sonra cumhuriyet dönemi ise TRT girmişidir.

Mülhak Güpgüpzade Hacı Mustafa Ağa Vakfı olarak Türk müziği topluğu dinlemeye gelen bu saygın misafirlerimize ve Ankara dan gelen sanatçı kardeşlerimize teşekkür ederim.” dedi.

 

AdminAdmin