YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 14:09   Güncelleme : 01-06-2021 14:09

GÜNAY ÇAKI; “GELİN, SAĞLIK İÇİN GÜNDE BİR  BARDAK SÜT İÇELİM”

GÜNAY ÇAKI; “GELİN, SAĞLIK İÇİN GÜNDE BİR  BARDAK SÜT İÇELİM”

Günde içilecek bir bardak sütle; vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun %75‘ni, fosforun %60‘nı, iyotun %25‘ni, B2 ve B12 vitamin ihtiyacının ise %77‘sini karşılarken aynı zamanda prostat, bağırsak kanserlerinden de doğal yollarla korunması sağlanmaktadır.

Günlük beslenmemizin olmazsa olmazı süt tüketimine teşvik etmek amacıyla düzenlenen Dünya Süt Günü dolayısıyla Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay Çakı, bir açıklama yaparak, Türkiye’de, kişi başına düşen yıllık süt tüketiminin 146 litre düzeyinde olduğunu, bu oranınsa AB ülkelerinde 342.5 litreye kadar çıktığına dikkat çekti.

Süt, her yaştaki insanın sağlıklı beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Süt, aynı zamanda toplumsal refaha katkı sağlayan bir üründür. Dünya süt günü, sütün insan beslenmesindeki önemini, ekonomiye ve toplumsal hayata katkılarını hatırlamak ve hatırlatmak için güzel bir fırsat sunmaktadır.

Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yönetici ve üyeleri olarak hedefimiz, güvenli süt üretimini sağlamaktır. Bu vesile ile Sütün faydalarını anlatıp, süt üretiminin arttırılması misyonu doğrultusunda, toplumun sağlıklı beslenmesi, gelecek nesillerin zihinsel ve bedensel gelişimi için en faydalı, en hesaplı ve en kolay erişilebilen gıda olan süt ve süt ürünlerinin üretim ve tüketimini arttırmaya gayret ediyoruz.

Birliğimizin üyelerinin de katkıları ile adeta Kayserimizin de markası haline gelen  Hunat Süt ve Süt Ürünlerinin üretimini titizlikle sürdürüp, gündelik üretilen doğal ve lezzetli süt ve süt ürünlerini tüm Kayseri’ye soğuk zincir kanalıyla bozulmadan ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Bu vesileyle 1 Haziran Dünya Süt Gününü, tüm süt ve süt mamulü üreticileri ve tüketicilerine hayırlı olmasını dilerim.

 

Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı

Günay ÇAKI