GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2019 11:38

GÖÇER, ÖZEL ÇOCUKLARIMIZLA ERCİYES VE GESİDE MİNİ ORMANLAR KURDU

 GÖÇER, ÖZEL ÇOCUKLARIMIZLA ERCİYES VE GESİDE MİNİ ORMANLAR KURDU

“Doğa faaliyetleri özellikle özel çocuklarımız için çok büyük anlam ifade ediyor” diyerek sözlerine başlayan Kayseri Özel Çocuklar Topluma Kazandırma Derneği Başkanı Mahmut Özdemir Çocuklar doğada kendilerinden bir parça buluyorlar ve o parça ile bütünleşerek mutlu oluyorlar. Dedi.

Gesi piknik alanı içerisinde doğa aktivist Mustafa Göçer’le birlikte oluşumuna katkıda bulunduğumuz mini ormanın bizim için çok büyük önemi var. Şeklinde konuşarak sözlerine devam eden Özdemir,  çocuklarımız yaz aylarında buraya piknik yapmak ve diktikleri fidanları sulamak için gelecekler. Dedi. 

Özdemir, bu faaliyetlerle çocukların doğayı öğreneceklerini, onlardaki sorumluluk duygusunu güçlendireceğini ve bir şeyleri başarmış olmanın gururunu yaşayacaklarını vurguladı.

O fidanlar güçlenerek büyüdükçe çocukların da güçleneceğini, onlarla bütünleşerek farklı yaşam bağları oluşturacaklarını ve o bağların onlar için çok büyük anlam ifade edeceğini söyledi.

Bu anlam gelişmedir, eğitimdir ve özellikle mutluluktur diyerek sözlerine devam eden Özdemir, onları dikmek, onları sulamak, onları büyütmek ve büyüdüklerini görmekle güzel şeyler yapmış olmanın ve yaşam bağlarını güçlendirmenin en seçkin ve en faydalı yollarından biridir. Dedi.

Çocukların yapabilecekleri faaliyetler içerisinde uygulama alanlarına çıkarılmasının son derece önemli olduğunu da vurgulayan Özdemir,  Doğa Aktivist Mustaf Göçer’le faaliyetlerini devam edeceğini, bu ormanı hep birlikte büyüteceklerini ve yaşatacaklarını söyledi. 

Öğretim liderlerine ve Mustafa Göçer’e teşekkür ederek sözlerini noktalayan Özdemir, özel çokluklarımız, tüm çocuklar ve canlıların tamamı için “DOĞ YAŞAMDIR” dedi.

 

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ OLMALIDIR”. DEDİ.

“Doğa faaliyetlerinin çocukların birikmiş enerjilerini sağlıklı bir alana kanal ize edebilmemizin en güzel yolu olduğunu belirterek sözlerine başlayan Göçer, çocuklar doğadaki düzeni, canlılar ve cansızlar arasındaki karmaşık ilişkileri, doğanın dengelerini, canlı doğanın sosyal ilişkilerini ve yaşama tutunma becerilerini uzun vadeli doğa eğitimleri olmadan kavrayamazlar. Dedi.

Göçer,  bunun yolunun yoğun uygulama programlı doğa kulüpleri, ya da doğrudan doğa dersleri Olduğunu vurgulayarak sözlerini devam ettirdi.

Göçer, en önemlisi de sık, sık doğaya çıkarılacak olan çocuklar doğadaki tahribatların, yıkımların ve kirliliğin kaynağının insanın kendisi olduğunu kavrayacak ve doğayı tahrip eden değil, doğayı korumalıkta olan nesiller olarak yetişeceklerdir. Dedi.

Öte yandan ve sık, sık doğaya çıkan çocukların çevre kirliliğinin “ÇEVRE PROBLEMLERİ” değil, “İNSAN PROBLEMLERİ” olduğunu anlayacaklarını işaret eden Göçer, çocukların gelişimleri üzerine doğanın çok büyük etkisi olduğunu belirtti.

“Doğadaki ahenk, estetik, çeşitlilik ve güzelliğin çocukların sosyal ve pedagojik gelişimleri üzerindeki etkisi öylesine büyüleyici, derin ve kalıcı izler bırakmıştır ki bununla hiçbir öğretmenin yarattığı etki kıyaslanamaz”1

***

OKULLARIMIZLA ORMANLAR KURMALIYIZ!

Göçer, Örnekler çoğaltılabilir. Ancak gerçek şu ki doğa faaliyetleri çocuklarımızın fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimleri üzerine son derece etkilidir. Bu nedenle çocuklarımızı sık, sık doğaya çıkarılmalıyız dedi ve öğrencilerimizle (Erciyes Ünüversitesi, Sahra Galip Özsan, Besime Özderici, Muaythai Spor branşı, Sağnak koleji ilkokulu, Seyid Burhanettin Gençlik Merkezi, 15 Temmuz Şehitler Kız Anadolu Lisesi, Tekden Koleji İlk okulu, Fen Bilimleri Temel Lisesi, Ömer serpil özberber İmam hatip Lisesi, Mahzemin Ortaokulu, Cırgalan Ortaokullu, Sümer Fen lisesi, Özel Çocuklar topluma kazandırma derneği, Mutlu Yüzler rehabilitasyon Merkezi… ) birlikte okul bahçelerinde ya da Hisarcık, Hacılar, Amarat ve Erciyes’ten sonra Gesi Piknik alanının içerisinde de mini bir orman kurduklarını belirtti. Özellikle Gesi’nin özel çocuklarımız için biçilmiş kaftan olduğunu vurgulayan Göçer “her okul bir bölgeyi ya da bir köyü ağaçlandırmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynakça: 1.Uşinskiy.K.D., Materialiy dlya Pedegogiçeskoy Antropologii. Tom: 3.Moskva, 1908 (Haber Merkezi)