SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-09-2020 17:03   Güncelleme : 18-09-2020 19:33

GÖÇER "FİDAN SULAMA FAALİYETİ" ONUN İÇİN BAĞIRIYORUM!

GÖÇER


Bu gün Kanada’dan bir arkadaşım bir araştırma sonuçlarını gönderdi.
Proceedings of the National Academy of Sclences adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre “Bu gün gezegenimiz de yaşamakta olan 7,6 milyar insan gezegenimizdeki biyolojik kütlenin %0.01 kadarını, bitkiler %82 kadarını, bakteriler %13 kadarını ve böcekler, mantarlar, balıklar %5 kadarını oluşturmaktadır. Buna karşılık biyolojik kütlenin sadece %0,01 kadarını oluşturmakta olan insanlık bitkilerin %50 kadarını ve yaban hayvanlarının %83 kadarını yok etmiş bir durumdadır”.
***
Araştırma sonuçları böyle. Ancak işin korkunç tarafı çok daha farklı. Şöyle ki. Gezegenimizde ve günümüzden 2 milyon yıl kadar önce insanlık Kabataş devrine girerek diğer canlılardan farklılaşmaya (bencilleşmeye ) başladı. 
Günümüzden 13 bin yıl kadar önce ise toprağa tohum ekerek yiyecekleri sadece kendisi için üretmeyi başardı, tarım dönemini başlattı ve tamamen bencilleşti.
(hayvanlarda tohum ekiyorlar ancak sadece kendileri için değil. Ayrıca onların ambarları da yok. Onlar doğayı korumak için ekiyorlar).
***
Günümüzden iki yüzyıl kadar önce ise endüstri devrini başlatarak makinelerle üretmeye başlayan insanlık bencillik sınırlarını aştı, egoizmi çocuğunu doğurdu ve biyolojik kütlenin sadece %0,01 kadarını teşkil eden insanlık yaban hayvanlarının %83 kadarını ve ormanların %50 kadarını işte bu kısa süre içerisinde yani son 200 yıl içerisinde yok etti.
Hızlanan hızlar nedeni ile insanın doğurmuş olduğu egoizmi çocuğu devleşmeye başladı ve bu çocuğun insanlık dahil gezegenimizin tamamını mahvetmesi için sadece 11 yıl kaldı.
***
İŞTE ONUN İÇİN BAĞIRIYORUM. "İÇİMİZDE OLUŞTURMUŞ OLDUĞUMUZ BENCİLLİK CANAVARINI ÖLDÜREREK İNSAN OLMAYI BAŞARALIM. KÜÇÜK ADIMLARI ÇOĞALTALIM, BÜYÜK ADIMLARI ETKİLEYELİM VE DÜNYAMIZIN GELECEĞİNİ KURTARALIM".
SON SÖZ: 
Duyarlı toplumlara göre duyarlı yönetimler, duyarsız toplumlara göre duyarsız yönetimler oluşur ve KÜÇÜK ADIMLAR ÖNEMLİDİR.
Bir fidan dikelim. Paylaşalım ve çoğalması için küçük adımımızı gösterelim.
Not:
Anadolu da ormanlaşma Egeden başlamış. Egeye gidesim var. 
Muğla'dan, İzmir'den, Manisa'dan (Marmaris'ten, Ak yakadan, Fethiye'den, Bodrum'dan, Kuş adasından) yani sahillerden Anadolu'ya doğru yürümek istiyorum. Tabii. Ormanlarla birlikte. Hayallerim var.
Canım ülkem. ANA DOLUM.