GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-03-2021 17:54   Güncelleme : 06-03-2021 17:57

FERİDE SAKARYA'DAN 8 MART MESAJI

FERİDE SAKARYA'DAN 8 MART MESAJI

Kayseri Vatan Partisi Öncü Kadın Başkanı Feride Sakarya 8 Mart  Dünya  Emekçi Kadınlar Günü basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

 Her yıl, 8 Mart tarihinde anılan ”Dünya Emekçi Kadınlar Günü’  çok acı bir olayın adıdır.      

Kısaca belirtmek gerekirse;

 8 Mart  1857 yılın da, ABD nin New-York Eyaletin de, 40.000 çalışanı olan tekstil fabrikasında çalışan işçilerin, “Çalışma Koşulları”nın iyileştirilmesi için greve gitmesi, polisin büyük direnciyle karşılaşmalarına neden olmuş ve grev yapan işçileri fabrikaya kilitlenmişlerdir. Mücadele anında fabrikada çıkan yangın sonucu kaçamayan 129 işçi kadın, yanarak can vermiştir.

 Bu insanlık dışı acı olayın yaşanmış olması ve günümüzde de devam eden insanlık adına yaşanan haksız olayların yaşanmaması adına, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü anmaya ve unutturmamaya kararlıyız.

 Aynı zamanda, 8 Mart’ın, Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlanması için büyük mücadele veren, Clara Zetkin ve Rose Luxenburg’u saygıyla anıyoruz.

 Birleşmiş Milletler tarafından, 1977 yılında tanınan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Türkiye’de kısa kesintilerle de olsa, 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

 8 Mart asında, emeğin sermaye tarafından sömürülmesine başkaldıran emekçilerin, kutsal bir eylemdir.

 Kadını ve erkeği ile birlikte, insanlığın en temel hakkı olan, yaşama hakkı, çalışma hakkı, sosyal ve ekonomik güvence hakları halâ, insanlık için çözülmüş değildir.

Bu koşullar, kadınların daha da aşağılara sürüklenmesini getirmiştir. Bunun sonucunda, kadına ve çocuğa karşı şiddetin, taciz ve tecavüzün, her türlü zulmün yaşanılmasına neden olmuştur.

Toplumun hak ettiği tüm sosyal, siyasal ve ekonomik hakların güvence altına alınması için, bilinçlerimizi yükseltecek formül önümüzde durmaktadır.

İşte o bilinç ile, emeği baş tacı yapan, üreticiyi milletin efendisi yapan, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, çağdaş aydınlık Türkiye’si bizlere hep kılavuz olmuştur.

Bizler Vatan Partisi Öncü Kadınlar olarak, tarihimizin ve mirasımızın binlerce yıllık birikimi ile, milli Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarıyla, aklın ve bilimin ışığında, aklı hür, irfanı hür, vicdanı hür, emeğin ve dinin sömürülmediği, şiddetin, tecavüzün ve her türlü zulmün yok edildiği, aydınlık ve çağdaş bir Türkiye için, hedefe birlikte yürüyelim diyoruz.Bu samimi duygularımızla, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.