GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2020 13:42

FERİDE SAKARYA’DAN 8 MART KUTLAMASI

FERİDE SAKARYA’DAN 8 MART KUTLAMASI

Vatan partisi Kayseri İl Başkanlığı Öncü Kadın Başkanı Feride Sakarya 8 Mart Dünya Emekci Kadınlar günü basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  
 19. Yüzyılın son çeyreğin de yani, sanayileşmenin  başladığı toplumlar da, erkekten çok daha ağır çalışma koşullarına mahkûm edilen ve toplumsal hakları görmezden  gelinen kadın işçilerin cesaretle öne atılarak, haklarını  aramaya başlaması yanı, hak ve eşitlik mücadelesi, emekçi kadınların isyanına neden olmuştur.Bu isyan, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  “ile simgelenmiştir.                               
Gelişmiş ve gelişmekte  olan  ülkeler de, insan haklarının ve demokratik hakların  elde edilmesin de,  kadın mücadelesi başat rol oynamıştır.        
“Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geri kalmaya mahkûm dur,” diyen büyük önderimiz Atatürk’ün uygulamaya koyduğu, Cumhuriyetin kazanımları ve devrimleri ise, Anadolu kadınlarını, yerden kaldırıp,yükseklere taşıması, eşdiz bir kazançtır.              
Oysa bu gün, Cumhuriyetimizin ve kurumlarının yıpratılmış olması, çalışma ve iş hayatında ki, zor çalışma koşulları, kadına yönelik şiddet ve tecavüzün artması, çocuk yaşta evlilikler gibi, kadını aşağıya iten bir çok hak kayıplarına   neden olunmaktadır. Ancak şu da bir gerçektir ki, tek başına kadın kurtuluşunun da olmadığıdır. Kadının en nihayetin de,kaybetmekte olduğu haklarını elde edebilmek için, Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarına sahip çıktığın da,ezilen tüm insanların da kurtuluşu ile birlikte,  özgürleşecektir.  Bu umutla, tüm  kadınların, 8 Mart Dünya Emekci  Kadınlar Gününü kutluyorum.      (Kurum Haber)