YEREL
Giriş Tarihi : 11-02-2021 11:57   Güncelleme : 11-02-2021 11:57

ESNAF KAN AĞLIYOR

ESNAF KAN AĞLIYOR

 

PANDEMİNİN YÜKÜ ESNAFA YÜKLENDİ

İyi Partili Kazım Yücel, Kayseri'de kapı kapı esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esnafların pandemi sürecinde çok zor günler geçirdiğini belirten Yücel, "Maalesef esnafımız kan ağlıyor. Pandeminin bütün yükü sadece esnafa yüklenmiş durumda" dedi.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Mart 2019 yılında başlayan koronavirüs salgını nedeniyle katı kısıtlamalar uygulanıyor. Kısıtlamalardan ise en çok hizmet sektörü etkileniyor. İyi Partili Kazım Yücel, sabah kendi işyerine giderken Sivas Caddesinde esnafa uğradı. Kapı kapı dolaşan Yücel, esnafın sıkıntılarını dinledi. Yücel'in uğradığı esnaf pandemi sürecindeki kısıtlamalardan dolayı büyük sıkıntılar çektiklerini ve piyasayı rahatlatacak adımların artık atılması gerektiğini belirttiler. Özellikle lokanta ve kafelerin açılmasını isteyen esnaflar, bıçağın kemiğe dayandığını ve artık evlerine götürecek ekmeklerinin kalmadığını belirttiler.

BU FERYADI DUYUN

Ziyarete ilişkin bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Gurup Başkanvekili Kazım Yücel, esnafın feryat ettiğini ve bunu yöneticilerin görmezden geldiğini belirti. Yücel, "Sabah işe gelirken en az 15 dükkana girdim ve birebir kendileri ile tanıştıktan sonra esnafın sorunlarını dinledim. Esnaf kısıtlamadan dolayı artık iş yapamaz hale gelmiş durumda. Sadece lokanta ve kafeler gündeme geliyor ama halı saha işletmecileri, internet kafeler, oto kiralamacılar gibi esnaf gurupları artık feryat ediyor." dedi

PANDEMİNİN BÜTÜN YÜKÜ ESNAFA YÜKLENDİ

Yücel, "Pandemi nedeniyle elbette tedbirler alınması gerekir. Toplum sağlığı elbette önemli ama eğer insanların karnını duyurmazsanız bu durum ülkenin sağlığını bozar. Bakın pandemi nedeniyle kısıtlama kararı alınıyor. Bu zaman zarfından esnafın dükkanı kapatılıyor. Esnaf satması lazım ki karnını duyursun, esnaf satması lazım ki borcunu ödesin. Bakın yine bu zaman zarfında Cumhurbaşkanı, Milletvekilleri, kamu çalışanları, oda ve borsa başkanları maaşlarını almaya devam etti. Onları bu kısıtlama hiçbir şekilde vurmadı. Tıkır tıkır maaşları yattı. Ama iş esnafa gelince kısıtlama var denerek dükkanları kapatıldı, müşterileri azaltıldı. Bu insanların her ay düzenli maaşları yok. Satacaklar ki kazanacaklar. Bu insanların dükkanları kapalı olunca evlerine nasıl ekmek götürecekler? Nasıl borçlarını ödeyecekler? Maalesef pandemi süreci sadece esnafı etkiledi. Pandeminin bütün yükü esnafa yüklendi."dedi.

ÖTV VE KDV SIFIRLANMALI

Esnafı dinleyen Kazım Yücel, çözüm önerileri de sundu. Yücel, "Çarşı pazar insanlarla dolu. Camiler, bankalar, kamu kurumları, umumi tuvaletler gibi insanların yoğun olduğu alanlar hizmet vermeye devam ediyor. O yüzden parekende ve hizmet sektörünü hareketlendirecek adımlar mutlaka hızlı atılmalı. Esnafın kapalı kaldığı zaman dilimindeki bütün geliri devlet tarafından karşılanmalı. Bunlarla yetinilmemeli ve kredilerinin faizi mutlaka silinmeli. Kısıtlama gurubundaki sektörlerde pandemi tedbirlerine göre önlemler alınmalı, HES kodu uygulaması ile işletmelere girişlerin önü açılmalı. Hatta ÖTV ve KDV oranları aşağı çekilmeli hatta sıfırlanmalı ve esnafın nefes alması sağlanmalı" şeklinde konuştu.