YEREL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 12:06   Güncelleme : 27-01-2021 12:06

ERCİYES 10 YIL KAYBETTİ

ERCİYES 10 YIL KAYBETTİ

ERCİYES'TE 2. KEZ HATA YAPILDI

İyi Partili Kazım Yücel, Erciyes'te ihale yolu ile otel arsası alıp otel inşaatı yapmayan müteşebbislere yönelik açılan tapu iptal davasını değerlendirdi. Yücel, ikinci kez tapu iptal davasının açılmasına tepki gösterdi ve "Erciyes 10 yıl geriye gitti" dedi. 

Erciyes Kayak Merkezinde konaklama tesislerinin sayısını ve yatak kapasitesini artırmak amacıyla 21 otel arsası ihaleye 13 Haziran 2012 yılında ihaleye çıkartılmış ve arsalar satılmıştı. 20 adet konaklama tesisi planlanırken sadece verilen sürede 2 adet tesisin yapılması üzerine dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından tapu iptal davası açılmış ve 19 arsa için yeniden ihale gerçekleştirilmişti. O dönem muhalefet görevini yürüten Kazım Yücel, bu duruma itiraz etmiş ve şartnamenin iyi yazılmasını ve yeniden bir iptalle karşı karşıya kalınmaması gerektiğini söylemişti ama gelinen noktada bu kez Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yeniden tapu iptal davası açıldığını kamuoyuna duyurdu. 

Bu duruma tepki gösteren İyi Partili Kazım Yücel, "Erciyes'te ikinci kez aynı hata yapılıyor. Erciyes'te 10 yıl geriye gittik" dedi. 

Yücel "Maalesef bütün uyarlarımıza ve yol göstermemize rağmen sırf muhalefet söylüyor diye söylemlerimiz dikkate alınmadı. İhale iptal edildiğinde ve yeniden ihaleye çıkılma aşamasında dönemin Belediye Başkanı şartname konusunda uyarmış ve gerekli şartların açık ve net bir şekilde yazılması gerektiğini söylemiştik. Hatta önceki dönem belediye başkanına  'Buraları birileri rant alanı olarak görmesin ve gerçekten bu ihaleye otel yapacaklar alınsın' diye fikrimizi beyan etmiştik. Yine 'Birileri rant amaçlı ihaleye girip sonrasında da aldığı arsayı taşorona verip de buradan rant elde etmesin' dedik ve yine otel yapımı için bir süre konulması gerektiğini ve bununda açık açık ihale şartnamesinde yazılmasını istedik ama maalesef geldiğimiz nokta da Sayın Memduh Büyükkılıç'ın tapu iptal davasını açtıklarını kamuoyuna duyurması haklılığımızı bir kez daha ortaya çıkardı. Uyarılarımız dikkate alınmayınca süreç sonunda belki de Erciyes'teki ihale ikinci kez iptal edilecek. Bununla Erciyes 10 yıl geriye gitmiş oldu ve Erciyes'te ikinci kez zaman kaybedilmiş oldu "dedi.