GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2020 17:13   Güncelleme : 20-02-2020 13:13

EMNİYET’TEN AYLIK RAPOR

İl Emniyet müdürlüğü tarafından 15 Ocak 2020-14 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılan çalışmalarla ilgili faaliyet raporu yayınlandı.

EMNİYET’TEN AYLIK RAPOR

 

Emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Kayseri il emniyet müdürlüğünün gerçekleştirdiği çalışmalara  göre Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri kapsamında Gasp Büro Amirliği: (1)’i yağma, (1)’i kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, (2)’si görevi yaptırmamak için direnme, (1)’i 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanuna muhalefet ve(1)’i konut dokunulmazlığının ihlali olayı olmak üzere; işlem yapılan toplam (6) olayda yakalanan (16) şüpheliden (1)’i tutuklanmış olup, (2)’si hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Ahlak Büro Amirliği:(29)’u cinsel içerikli suçlar, (2)’si kumar ve(1)’i 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetolayı olmak üzere;adli işlem yapılan toplam(32) olayda yakalanan (35) şüpheliden (3)’ü tutuklanmış olup, (3)’ü hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Ayrıca (14) fuhuş olayında yakalanan (36) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiş ve fuhuş yapıldığı tespit edilen (5) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (13)’üevden hırsızlık, (7)’si işyerinden ve kurumdanhırsızlık, (7)’si açıktan hırsızlık, (8)’i otodan hırsızlık,(1)’i mabetten hırsızlık olayıolmak üzere; işlem yapılan (36) olayda yakalanan(59) şahıstan (16)’sı tutuklanmıştır.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (6)’sı oto, (3)’ümotosiklet hırsızlığı olayı olmak üzere;işlem yapılan toplam(9) olayda,İlimizden çalıntı olan (5) adet otoile(1) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiş olup, olaylarda gözaltına alınan (13) şahıstan (1)’itutuklanmıştır.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (614) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (237)’si tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: (1) dolandırıcılık olayına adli işlem yapılmış, yakalanan (7) şüpheliden (3)’ü hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda; (10) aranan şahıs yakalanarak (1) adet kurusıkı tabanca ele geçirilmiş, (1) hırsızlık şüphelisi suçüstü yakalanmış ve (1) vatandaşımızın kendisini polis-savcı olarak tanıtan şahıslara 120.000 TL göndermesi engellenmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (80) şahıstan (75)’i bulunmuş olup, (5) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda ise;  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı kolaylaştırma veya özendirme ” suçlarından  (218) olayda (374) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (14)’ü adli kontrol neticesinde serbest kalmış olup, (46)’sı ise çıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklanmışlardır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından Yakalama Müzekkeresi ile aranan (29) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (9)’u ifadelerinden sonra mahkemece salıverilmiş olup, (20)’si ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır. Yapılan operasyonlarda;(89,53) gram esrar, (2,37) gram toz esrar, (2,08) gram eroin, (4 kilo 104 gram) metamfetamin, (932,00) gram sentetik kannobinoid, (5) adet ecstasy, (167) adet captagon, (21) adet kırmızı reçeteye tabi hap, (12) adet uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi  (9) adet tabanca, (5) adet av tüfeği ve  (26) adet mermi ele geçirilmiştir.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Faaliyetleri çerçevesinde aynı tarihlerde;  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince; İlimizde yapılan uygulamalarda (39.211) araç kontrol edilmiş olup,eksikliği görülen (12.455) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (353) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (529) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde(156)’sı yaralanmalı ve (276)’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam (432) adet trafik kazası meydana gelmiş olup, bu kazalarda(262) vatandaşımız yaralanmıştır.

BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (25.547) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (6.204) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (36) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(105) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir. Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde(1)’i ölümlü,(26)’sı yaralanmalı ve (41)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (68) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (62) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

İLÇE MERKEZLERİ İlçe merkezlerinde  (5.044) araç kontrol edilmiş olup, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (748) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir.Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (29) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(69) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir. Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde (13)’ü yaralanmalı ve (12)’si maddi hasarlı olmak üzere toplam (25) adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda (30) vatandaşımız yaralanmıştır.

Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetlerinde İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan (27) çocuk tespit edilmiş ve (24) aileye Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan işlem yapılmış olup, (70) şahsa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.  Vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü zararlı faktörlerden uzak tutulması, güvenli bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması amacıyla 15/12/2019 ile 14/01/2020 tarihleri arasında “Okul Önü Uygulaması” adı altında her hafta Salı ve Perşembe günleri İlimiz Merkezinde bulunan okul önleri ve çevreleri, okul çevrelerindeki park, bahçe, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. yerlerde, (1)’i ülke geneli olmak üzere toplam (9) adet uygulama yapılmıştır. Bu uygulamalarda (3369) kişi sorgulanmış, okulla ilgisi olmayan (8) şahsa idari işlem yapılmıştır. (390) okul servis aracı, sivil araç denetlenmiştir. (76)  internet ve playstation salonu olmak üzere (516) umuma açık işyeri, park,  bahçe, metruk bina kontrol edilmiş ve (2) internet salonuna, (3) oyun salonuna 12 yaşından küçük çocuk bulundurmaktan (9) işyerine yaşı küçük çocuklara sigara satışı yapmaktan işlem yapılmıştır. Öğrenci ve gençlerimizin huzur ve güvenliğinin sağlaması amacıyla denetim kontrollerimiz sürekli olarak devam etmektedir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü faaliyetleri olarak Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce; 1845 Polis Korosu, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar, İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliğinde Projeler ve TDP genel faaliyet ve çalışmaları yürütülmeye devam etmektedir. Yürütülen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında; öğrencilere yönelik (1) bilgilendirme toplantısı, resmi kurum ve kuruluşlara yönelik (1) bilgilendirme toplantısı, okul aile birliğine yönelik (2) bilgilendirme toplantısı, aile içi şiddet (KADES) uygulamaları ile ilgili (11) bilgilendirme toplantısı, (4) Apartman ve Site Huzur Toplantısı olmak üzere toplamda (19) toplantı düzenlenmiştir.  Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile yüz yüze yapılan çalışmalarda(1771) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuştur.(6) suç mağduru - destek ziyareti yapılmış, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik olarak da (69)sosyal yardım faaliyeti yapılmıştır. Ayrıca İlimiz genelinde (1) Şehidimizin ailesi evinde ziyaret edilmiş olup, talep ve istekleri gerekli birimlere iletilmiştir. Mahalle Polisleri sorumluluk bölgelerinde metruk bina ve imar işleri sorunlarıyla ilgili belediyelere (12) bildirimde bulunulmuş ve (99) site, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik güvenlik kamerası taktırılması konuları ile ilgili bilgilendirme çalışması yapılmıştır. 15 Ocak 2019 - 15 Şubat 2020 tarihleri arasındaki TDP Şube Müdürlüğü proje, genel faaliyet ve çalışmalarında toplam (6661) vatandaşımıza ulaşılmış olup, 4384 adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyalleri dağıtılmıştır.  (Kurum Haber)