GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2019 12:07

EMNİYETTEN AYLIK ÇALIŞMA RAPORU

İlimize yeni atanan ve kısa sürede başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Kayseri İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, 15 Kasım-14 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen faaliyetlerle ilgili çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

EMNİYETTEN AYLIK ÇALIŞMA RAPORU

Karabörk’ün açıklamasında şu bilgeler yer aldı.

Kayseri'de 15 Kasım-14 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen asayiş olaylarında gözaltına alınan 261 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin yaptığı çalışmalarda 2’si kasten öldürme, 4’ü kasten yaralama, 1’i şüpheli ölüm olayı olmak üzere işlem yapılan 7 olayda yakalanan 22 şüpheliden 8’i tutuklandı. Gözaltına alınan 5 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. Meydana gelen olaylar ile ilgili 3 adet tabanca, 4 adet av tüfeği, 6 adet bıçak ele geçirildi.

Gasp Büro Amirliği ekiplerince yapılan çalışmada ise 2’si yağma, 2’si tehdit, 2’si görevi yaptırmamak için direnme, 1’i şantaj, 1’i kişilerin huzur ve sükûnunu bozma olayı olmak üzere işlem yapılan 8 olayda yakalanan 19 şüpheliden 3’ü tutuklandı.

Ahlak Büro Amirliği ekiplerince yapılan çalışmalarda da 8’i cinsel içerikli suçlar, 4’ü kumar oynanması için yer ve imkân sağlama, 1’i 1072 Seçim Koordinasyon Merkezi, 1’i kasten yaralama olayı olmak üzere toplam 14 olaya adli işlem yapıldı. Olaylarla ilgili yakalanan 16 şüpheliden 5’i tutuklanırken, 1’i hakkında adli kontrol kararı verildi. Ayrıca 24 fuhuş olayından yakalanan 51 şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiş ve fuhuş yapıldığı tespit edilen 10 ev ilgili komisyon kararı ile kapatıldı.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği'nin çalışmalarında Kayseri'de haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan 644 şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilirken, yakalanan şahıslardan 245’i tutuklandı.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği'nin yaptığı çalışmalarda da kayıp müracaatı alınan 86 şahıstan 80’i bulunmuş olup, 6 kayıp şahsın arama çalışmalarına devam ediliyor.

46 HIRSIZLIK OLAYINDA 20 KİŞİ TUTUKLANDI

Kayseri'de 15 Kasım-14 Aralık 2019 tarihleri arasında meydana gelen 46 hırsızlık olayında gözaltına alınan 20 kişi tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerinin çalışmalarında 7’si evden hırsızlık, 4’ü işyerinden ve kurumdan hırsızlık, 13’ü açıktan hırsızlık, 1’i otodan hırsızlık olayı olmak üzere 25 olayda 36 şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Haklarında işlem yapılan zanlılardan 12'si tutuklandı.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince yapılan çalışmalarda ise 16’sı oto, 5’i motosiklet hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan 21 olayda, Kayseri'den çalınan 17 adet oto ile 3 adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edildi. Olaylarda gözaltına alınan 23 şahıstan 8’i tutuklanırken, 4’ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

NARKOTİK POLİSİNİN YAPTIĞI OPERASYONLARDA GÖZALTINA ALINAN 38 ZEHİR TACİRİ TUTUKLANDI

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 15 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında yaptığı operasyonda çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilirken, gözaltına alınan 38 zehir taciri çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda, “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme ” suçlarından 180 olayda 282 şahıs hakkında işlem yapıldı. Haklarında işlem yapılan şahıslardan 9’u adli kontrol neticesinde serbest bırakılırken, 26 şahıs ise çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı

Ekiplerin yaptığı operasyonlarda “Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan 29 şahıs yakalandı. Yakalanan şahıslardan 17’si ifadelerinden sonra mahkemece salıverilirken, 12 şahıs ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Yapılan operasyonlar neticesinde; 327,30 gram esrar, 1,44 gram eroin, 868,51 gram metamfetamin, 363,10 gram sentetik kannobinoid, 102 adet ecstasy, 119 adet captagon, 25 adet kırmızı reçeteye tabi hap, 5 adet uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi, 4 adet tabanca, 4 adet av tüfeği ve 97 adet mermi ele geçirildi.

SÜRÜCÜLERİ PARA VERMELERİ İÇİN TACİZ EDEN 10 ÇOCUĞUN AİLESİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, sürücüleri para vermeleri için taciz eden tartıcılık yapan ve kağıt toplayan 10 çocuğun ailesi hakkında işlem yapıldı.

Edinilen bilgiye göre Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerinin 15 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında yaptığı çalışmalarda, mendil satan, sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan 10 çocuğun ailesi hakkında Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan işlem yapıldı. Ayrıca çalışmalar çerçevesinde, 43 şahsa Kabahatler Kanunun 33. maddesinden işlem yapıldı.

Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü zararlı faktörlerden uzak tutulması, güvenli bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması amacıyla 15 Kasım ve 14 Aralık tarihleri arasında biri ülke geneli olmak üzere toplam 7 uygulama yapıldı. Bu uygulamalarda Kayseri merkezinde bulunan okul önleri ve çevreleri, okul çevrelerindeki park, bahçe, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları denetlendi. Bu uygulamalarda 3280 kişi sorgulanırken 554 okul servis aracı ve sivil araçlar denetlendi ve 21 okul servisine işlem yapıldı. 66 tanesi internet ve oyun salonu olmak üzere 497 umuma açık işyeri, park ve bahçe, metruk bina kontrol edildi. Bu kontroller sonucunda küçük yaşta çocuğa sigara satmaktan 4 iş yerine adli işlem, 1 iş yerine idari işlem yapıldı.

KONTROL EDİLEN 79 BİN 677 ARAÇTAN 1143 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Öte yandan yine aynı dönemde Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kent genelinde yaptığı uygulamalarda kontrol edilen 79 bin 677 araçtan bin 143'ü çeşitli suçlardan dolayı trafikten men edildi.

Edinilen bilgiye göre Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan uygulamalarda, 42.049 araç kontrol edildi. Eksikliği görülen 12.941 araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan 271 sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 700 araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında Kasım ayı içerisinde 204’ü yaralanmalı ve 293’ü maddi hasarlı olmak üzere toplam 497 adet trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen kazalarda 302 kişi yaralandı.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında ise trafik denetimlerinde kontrol edilen 29.886 araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen 7.834 araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi.

Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan 25 sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken 303 araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edildi.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında Kasım ayı içerisinde 1’i ölümlü, 24’ü yaralanmalı ve 32’si maddi hasarlı olmak üzere toplam 57 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 1 kişi hayatını kaybederken 63 kişi yaralandı.

Merkez ilçelerde ise 7.742 araç kontrol edilirken, eksiği veya kural ihlali tespit edilen 970 araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan 31 sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 140 araç ise çeşitli suçlardan dolayı trafikten men edildi.

İlçe merkezlerinin sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde 29’u yaralanmalı ve 12’si maddi hasarlı olmak üzere toplam 41 adet trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen kazalarda ise 51 kişi yaralandı. (Kurum Haber)