GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-07-2020 12:18   Güncelleme : 23-07-2020 18:43

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN BAŞARILI BİR ÇALIŞMA DÖNEMİ DAHA

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN BAŞARILI BİR ÇALIŞMA DÖNEMİ DAHA

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü 15 Haziran 2020-14 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyetleri yayınlandı.
İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde başarılı bir çalışma dönemini daha geride bırakan Kayseri il emniyet müdürlüğünün aylık çalışma faaliyet raporu kapsamında açıklanan veriler şu şekilde: 
Cinayet Büro Amirliği: (3)’ü kasten öldürme, (4)’ü kasten öldürmeye teşebbüs, (1)’i taksirle öldürme (1)’i şüpheli ölüm olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (9) olayda yakalanan (21) şüpheliden (12)’si tutuklanmış olup, (6) şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Meydana gelen olaylar ile ilgili (2) adet tabanca, (3) adet tüfek ve(3) adet bıçak ele geçirilmiştir.
Gasp Büro Amirliği: (7)’si yağma (gasp), (1)’i genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, (2)’si kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, (1)’i 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet (Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkındaki kanuna muhalefet) olayı olmak üzere işlem yapılan (11) olayda yakalanan (34) şüpheliden (12)’si tutuklanmıştır. 
Ahlak Büro Amirliği:(2)’si cinsel içerikli suç, (2)’si kumar olayı olmak üzere adli işlem yapılan (4) olayda yakalanan (13) şüpheli hakkında işlem yapılmıştır. Ayrıca (19) fuhuş ve (2) kumar olayında (50) şahıs ve koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında (29) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (9) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.
Hırsızlık Büro Amirliği: (13)’ü evden hırsızlık, (32)’si işyerinden ve kurumdan hırsızlık, (6)’sıotodan hırsızlık, (4)’ü açıktan hırsızlık, (2)’si mabetten hırsızlık, (1)’i hayvan hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan (58) olayda yakalanan(55) şahıstan (18)’i tutuklanmış olup, (3)’ü hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir.
Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (17)’si oto, (10)’u motosiklet hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan toplam (27) olayda,İlimizden çalıntı olan (17) adet oto, (8) adet motosiklet ile İl dışından çalıntı (2) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarla ilgili yakalanan (21) şahıstan (8)’i tutuklanmıştır.
Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan toplam (499) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (107)’si tutuklanmıştır.
Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı talimatları gereğince (32)ayrı soruşturma dosyasının gerekli işlemleri yapılmış ve İlimizde meydana gelen (1) dolandırıcılık olayında (2) şüpheli yakalanarak tutuklanmıştır. Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda ise (5) aranan şahıs yakalanmıştır.
Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan toplam (108) şahıstan (105)’i bulunmuş olup, (3) kayıp şahsın ise arama çalışmalarına devam edilmektedir.
Yine Emniyet müdürlüğü’nün 15 Haziran2020–14Temmuz2020tarihleri arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlar kapsamında ise; 
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme ” suçlarından toplam(150) olayda, (269) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (17)’si Adli Kontrol neticesinde serbest bırakılmış olup, (33) şahıs iseçıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklanmışlardır.
“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından Yakalama Müzekkeresi ile aranan (26) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (6)’sı ifadelerinden sonra mahkemece serbest bırakılmış olup, (20) şahıs ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.
Yapılan operasyonlarda; toplam(1393) Gram Esrar, (221,40) Gram Eroin,(862,48)Gram Metamfetamin, (163,65) Gram Sentetik Kannobinoid,(24) Adet Ektazi, (2) Adet Captagon, (5)Adet Kırmızı reçeteye tabi hap, (10) Adet uyuşturucu tartımında kullanılan Hassas Terazi, (2) Adet Tabanca, (1) Adet Av Tüfeği ve (4)Adet mermi ele geçirilmiştir.
01 Haziran2020–30Haziran 2020 Tarihleri Arasında Trafik Faaliyetleri  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü faaliyet alanlarında yapılan çalışmalarda;  Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda; toplam (37.948) araç kontrol edilmiş, eksikliği görülen (13.339) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (232) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (654) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.
Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(2)’si ölümlü (185)’iyaralanmalı ve (279)’u maddi hasarlı olmak üzere toplam (466) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (2) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (280) vatandaşımız ise yaralanmıştır.
Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Trafik denetimlerinde kontrol edilen toplam (45.332) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (10.583) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (11) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(288) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.
Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(3)’ü ölümlü,(46)’sı yaralanmalı ve (48)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (97) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (3) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (129) vatandaşımız ise yaralanmıştır.
İlçe Merkezlerinde ise İlçe (4.739) araç kontrol edilmiş olup, eksiği ve kural ihlali tespit edilen toplam (709) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (17) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(76) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men 
Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde, (18)’i yaralanmalı ve (11)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (29) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (28) vatandaşımız ise yaralanmıştır.
15 Haziran 2020 – 15 Temmuz 2020 tarihleri arası Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Faaliyetleri içerisinde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce;15 Haziran 2020–15 Temmuz 2020 tarihleri arasında İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliği’nde yürütülen Projeler, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar ve 1845 Polis Korosu Projesi ile genel faaliyet ve çalışmalarına devam edilmektedir.
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen genel faaliyet ve çalışmalarda; Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan görüşmelerde (1643) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuş, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik (26) sosyal yardım faaliyeti,(9) sosyal etkinlik ve (11) suç mağduru vatandaşımıza destek ziyareti gerçekleştirilmiştir.
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce;Babalar Günü münasebetiyle (4) şehit ailemiz ikametlerinde ziyaret edilerek Babalar Günü kutlanmıştır.15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü münasebetiyle,İlimiz Bünyan ve Yeşilhisar İlçelerinde ikamet eden 15 Temmuz şehitlerimizin aileleri ziyaret edilmiştir.
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen genel faaliyet ve çalışmalarda,hırsızlık olayları ile mücadele konusunda; site, apartman, işyeri ve kamu kurumlarına yönelik güvenlik kamerası taktırılmasıyla ilgili (50)bilgilendirme çalışması yapılmıştır. Mahalle Polislerine, sorumluluk bölgelerinde bildirilen asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine (10) bildirim,  ayrıca güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili belediyelere (19)bildirim olmak üzere toplam(29) bildirimde bulunulmuştur. 
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen proje, genel faaliyet ve çalışmalarda 15 Haziran 2020-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında toplam (6070) vatandaşımıza ulaşılmış olup,(414) kadın vatandaşımıza Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması hakkında bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır. Koronavirüs (Covid-19)salgın hastalığı ile mücadelede maske takılması, sosyal mesafe kuralı ve hijyen konularına önem verilmesi hakkında taksi durakları, güzellik salonları, kuaför/berber salonları, alışveriş merkezleri ilecami ve pazar yerlerinde toplam (109) bilgilendirme çalışması yapılmıştır.Ayrıca Genel Güvenlik ve Asayiş, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Kadın Acil Destek (KADES), Güvenlik Kamerası Taktırılması konuları ile ilgili (2065)adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır.  
15 Haziran 2020–14Temmuz 2020Tarihleri Arasında Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetleri İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan (15) çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan işlem yapılmıştır. (45) şahsa ise Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir. (Kurum Haber)