GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-12-2020 17:32   Güncelleme : 18-12-2020 17:34

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AYLIK FAALİYET RAPORU

İl Emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Kayseri il emniyet müdürlüğünün aylık çalışma raporu yayınlandı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AYLIK FAALİYET RAPORU

Buna göre; 15 Kasım 2020-14 Aralık 2020 tarihleri arasında

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

Cinayet Büro Amirliği: (3)’ü kasten yaralama, (1)’i görevli memura mukavemet, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması olayı olmak üzere işlem yapılan (4) olayda yakalanan (8) şüpheliden (1)’i tutuklanmıştır. Meydana gelen olaylar ile ilgili (1) adet tabanca, (2) adet av tüfeği ele geçirilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (2)’si yağma (gasp), (1)’i tehdit, (1)’i görevi yaptırmamak için direnme olayı olmak üzere işlem yapılan (4) olayda yakalanan (8) şüpheliden (3)’ü tutuklanmıştır.

Ahlak Büro Amirliği:(5)’i cinsel içerikli suç, (4)’ü kumar olayı olmak üzere adli işlem yapılan (9) olayda yakalanan (14) şüpheliden (3)’ü tutuklanmıştır. Ayrıca fuhuş, kumar, Kabahatler Kanunu ve Koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında toplam (121) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (4) rezidans odası ile (4) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (8)’ievden hırsızlık, (3)’ü işyerinden ve kurumdan hırsızlık, (25)’i otodan hırsızlık, (1)’i açıktan hırsızlık, (1)’i hayvan hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan toplam (38) olayda yakalanan(13) şahıstan (4)’ü tutuklanmıştır.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (24)’ü oto, (23)’ü motosiklet hırsızlığı olmak üzere toplam(47) olaya işlem yapılmıştır. Çalıntı olan (24) adet oto ile(14) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarla ilgili yakalanan (27) şahıstan (2)’si tutuklanmış olup, (6)’sı hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan toplam (434) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (184)’ü tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı talimatları gereğince;(35)ayrı soruşturma dosyasının gerekli işlemleri yapılmış ve İlimizde meydana gelen (2) dolandırıcılık olayında yakalanan (3) şüpheli tutuklanmıştır.Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda ise (6) aranan şahıs yakalanmış, (6) şahsa ise koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan toplam (85) şahıstan (78)’i bulunmuş olup, (7) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, “Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve “Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme” suçlarından toplam(228) olayda (344) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (8)’i adli kontrol neticesinde serbest bırakılmış olup,(26) şahıs ise çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmışlardır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (24) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (13)’ü ifadelerinden sonra mahkemece serbest bırakılmış olup, (11)şahıs ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Yapılan operasyonlarda;(4 kilo 797 gram) metamfetamin, (2 kilo 461 gram) sentetik kannobinoid,(2 kilo 597 gram)esrar,(148,44 gram) eroin, (10) adet uyuşturucu/uyarıcı hap,(16)adet kırmızı reçeteye tabi hap, (8) adet uyuşturucu madde tartımında kullanılan hassas terazi, (11) adet tabanca, (1) adet av tüfeği,(414)adet mermi, uyuşturucu madde satışından elde edilen (52.300)Türk Lirası ve (50)Euro ele geçirilmiştir.

TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda, (35.572) araç kontrol edilmiş, eksikliği görülen (12.054) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (296) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(674) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(168)’i yaralamalı ve (285)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (453)adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda(252) vatandaşımız yaralanmıştır.

BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (43.572) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (8.591) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (16) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(537) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(29)’u yaralamalı ve (44)’ü maddi hasarlı olmak üzere toplam (73)adet trafik kazası meydana gelmiş olup, bu kazalarda(62) vatandaşımız yaralanmıştır.

İLÇE MERKEZLERİ

İlçede(5.420) araç kontrol edilmiş, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (688) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (21) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş,(94) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men dilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde,(15)’i yaralamalı ve (20)’si maddi hasarlı olmak üzere toplam (35)adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda (36) vatandaşımız yaralanmıştır.

TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce,15Kasım 2020-15Aralık 2020 tarihleri arasında İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliğinde Projeler, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar Projeleri ilegenel faaliyet ve çalışmalar yürütülmüştür.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında,öğrencilere yönelik (2)bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş,hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan görüşmelerde(2.059) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuş, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik (48) sosyal yardım faaliyeti,(15)sosyal etkinlik ve (13) suç mağduru vatandaşımıza destek ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında, asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine (11) bildirim, ayrıca güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili belediyelere (32) metruk yapı, (2) diğer konular olmak üzere toplam(45) bildirimde bulunulmuştur. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü kurumsal e-posta adresine gelen (1) talep ve bildirim cevaplandırılarak gereği yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ziyaret edilerek öğretmenlerimize karanfil takdim edilmiştir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle (6)engelli ailesi ziyaret edilerek (8) engelli çocuğun Engelliler Günü kutlanmış olup, ayrıca ailelerden birine akülü engelli aracı hediye edilmiştir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce,İlimizde (880) kadın vatandaşımıza Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının tanıtılması ve kullanılması konusunda bilgilendirme çalışması yapılmıştır. Ayrıca hırsızlık olayları ile mücadelede güvenlik kamerası taktırılması konusunda (92) işyerine bilgilendirme faaliyetinde bulunularak(10) işyerine güvenlik kamerası taktırılması sağlanmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü proje, genel faaliyet ve çalışmalarında15 Kasım 2020-15 Aralık 2020 tarihleri arasında toplam (6.795) vatandaşımıza ulaşılmıştır. Koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığı ile mücadelede maske takılması, sosyal mesafe kuralı ve hijyen konularına önem verilmesi ile Hayat Eve Sığar (HES) kodunun alınması ve kullanılması hakkında taksi durakları, güzellik salonları, kuaför/berber salonları, alışveriş merkezleri ile cami ve pazar yerlerinde toplam (196) bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır.Ayrıca Genel Güvenlik ve Asayiş, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Kadın Acil Destek (KADES) konuları ile ilgili (3.948)adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır. 

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan (10) çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (71) şahsa ise Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.