GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-10-2020 19:06   Güncelleme : 24-10-2020 13:38

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AYLIK FAALİYET RAPORU

İl Emniyet müdürlüğünün başarılı çalışmaları emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde sürüyor

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AYLIK FAALİYET RAPORU

İl Emniyet müdürlüğünün başarılı çalışmaları emniyet müdürü Kamil Karabörk yönetiminde sürüyor

15 Eylül2020-14 Ekim 2020 Tarihleri Arasında Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetlerikapsamında; 

Cinayet Büro Amirliği: (3)’ü kasten öldürme, (2)’sikasten öldürmeye teşebbüs, (3)’ü kasten yaralama olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (8) olayda yakalanan (14) şüpheliden (7)’situtuklanmıştır.Meydana gelen olaylar ile ilgili (2) adet tabanca, (2) adet tüfekele geçirilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (6)’sı yağma (gasp), (2)’si tehdit, (1)’i kişilerin huzur ve sükûnunu bozma, (1)’i şantaj olayı olmak üzere işlem yapılan toplam (10) olayda yakalanan (24) şüpheliden (6)’sıtutuklanmıştır.

Ahlak Büro Amirliği:(6)’sı cinsel içerikli suç, (4)’ü kumarolayı olmak üzere adli işlem yapılan toplam(10) olayda yakalanan (19) şüpheliden (3)’ü tutuklanmıştır. Ayrıca (15) fuhuş ve (4) kumar olayında (43) şahıs ile koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında (126) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (3) rezidans odası ile (7) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (11)’ievden hırsızlık, (17)’si işyerinden ve kurumdanhırsızlık, (28)’iotodan hırsızlık, (15)’i açıktan hırsızlıkolmak üzere işlem yapılan toplam (71) olayda yakalanan(39) şahıstan (15)’i tutuklanmış olup, (5)’i hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (17)’si oto, (46)’sımotosiklet hırsızlığı olmak üzere toplam(63) olaya işlem yapılmıştır. Çalıntı olan (19) adet oto ile(20) adet motosiklet bulunarakmüştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarla ilgili yakalanan (35) şahıstan (5)’i tutuklanmış olup, (3)’ü hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (390) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (170)’i tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı talimatları gereğince (30)ayrı soruşturma dosyasının gerekli işlemleri yapılmış ve İlimizde meydana gelen (4) dolandırıcılık ve (2) yankesicilik olayında yakalanan toplam(5) şüpheliden (4)’ü tutuklanmış olup, (1)’i hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda ise (3) aranan şahıs yakalanmış, (381) şahsa ise koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (125) şahıstan (102)’si bulunmuş olup,(23) kayıp şahsı arama çalışmalarına devam edilmektedir.

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda, “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme ” suçlarından  (170) olayda (263) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (6)’sıadli kontrol neticesi serbest kalmış olup,(24)’ü ise çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmıştır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (26) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (9)’u ifadelerinden sonra mahkemece salıverilmiş olup,(17)’si ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Yapılan operasyonlarda, (484,94)gramEsrar, (30,55) gram Eroin,(3 kilo 4) gram Metamfetamin, (268,12)gram Sentetik Kannobinoid,(41)adet uyuşturucu/uyarıcı hap, (0,58) gramKokain, (16)adet kırmızı reçeteye tabi hap, (5) adet uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi, (4) adet tabanca, (2) adet av tüfeği,(69)adet mermi ile uyuşturucu madde satışından elde edilen (34.035) TL ve (3000) Euro ele geçirilmiştir.

TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda, (35.817) araç kontrol edilmiş olup, eksikliği görülen (12.226) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (184) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (570) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde; (3)’ ü ölümlü,(185)’iyaralamalı ve (286)’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam (474) adet trafik kazası meydana gelmiştir.                 

Bu kazalarda (3) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (257) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (24.333) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (6.801) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (13) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(348) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde(1)’i ölümlü,(32)’si yaralamalı ve (50)’si maddi asarlı olmak üzere toplam (83) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş, (68) vatandaşımız ise yaralanmıştır

İLÇE MERKEZLERİ

İlçe Merkezlerinde (5.074) araç kontrol edilmiş, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (630) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıcaalkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (17) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş,(106) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (30)’u yaralamalı ve (16)’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam (46) adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda (55) vatandaşımız yaralanmıştır.

TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

 

 

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce15Eylül 2020-15Ekim 2020 tarihleri arasındaİpeksi Dokunuş ile Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliği, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar ilegenel faaliyet ve çalışmalar yürütülmeye devam etmektedir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğüncegenel faaliyet ve çalışmalarında (1)site-apartman huzur toplantısı, (1)öğrencilere yönelik toplantı, (2)resmi kurum ve kuruluşlara yönelik toplantıdüzenlenmiş,hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan görüşmelerde(1.023) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuş, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik (15) sosyal yardım faaliyeti,(1) sosyal etkinlik ve (9) suç mağduru vatandaşımıza destek ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında, asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine (6) bildirim, ayrıca güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili belediyelere (8)bildirim olmak üzere toplam(14) bildirimde bulunulmuştur.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğükurumsal e-posta adresine gelen (1) talep ve bildirimcevaplandırılarak gereği yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünceİlimizde (647) kadın vatandaşımıza Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması hakkında bilgilendirme faaliyeti yapılmıştır. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğüproje, genel faaliyet ve çalışmalarında15 Eylül 2020-15 Ekim 2020 tarihleri arasındatoplam (3.691) vatandaşımıza ulaşılmıştır. Koronavirüs salgın hastalığı ilemücadelede maske takılması, sosyal mesafe kuralı ve hijyen konularına önem verilmesi hakkında taksi durakları, güzellik salonları, kuaför/berber salonları, alışveriş merkezleri ilecami ve pazar yerlerinde toplam (62) bilgilendirme çalışması yapılmıştır.AyrıcaGenel Güvenlik ve Asayiş, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Kadın Acil Destek (KADES), Güvenlik Kamerası Taktırılması konuları ile ilgili (3.686)adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır. 

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ

İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan çocuklara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen (9) aileye, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (29) şahsa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır.Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. (Haber Merkezi)