GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2020 16:28   Güncelleme : 22-04-2020 12:43

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BAŞARILI BİR DÖNEMİ GERİDE BIRAKTI

İl Emniyet müdürlüğü birimleri il emniyet müdürü Kamil Karabörk, yönetiminde başarılı bir çalışma dönemini geride bıraktı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BAŞARILI BİR DÖNEMİ GERİDE BIRAKTI

15 Mart 2019-14 Nisan 2020 tarihleri arasında Asayiş Şube müdürlüğü faaliyet raporu yayınlandı.

İl Emniyet müdürlüğü birimleri il emniyet müdürü Kamil Karabörk, yönetiminde başarılı bir çalışma dönemini geride bıraktı.

Yayınlanan rapor kapsamında birimlerin rakamları istatistiki olarak şu şekilde açıklandı:

Cinayet Büro Amirliği: (1)’i kasten öldürme, (2)’si kasten yaralama olayı olmak üzere işlem yapılan (3) olayda yakalanan (3) şüpheli tutuklanmış olup meydana gelen olaylar ile ilgili (2) adet tabanca ele geçirilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (1)’i yağma,(1)’i şantaj olayı olmak üzere işlem yapılan (2) olayda (5) şüpheli yakalanarak gerekli işlemleri yapılmıştır.

Ahlak Büro Amirliği:(1)’i cinsel içerikli suç, (4)’ü kumar, (1)’i bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma olayı olmak üzere adli işlem yapılan (6) olayda yakalanan (6) şüpheli hakkında gerekli işlemleri yapılmıştır. Ayrıca (10) fuhuş olayından yakalanan (22) şahıs ile koronavirüsle (covid-19) mücadele kapsamında (27) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiş olup, fuhuş yapıldığı tespit edilen (5) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

Hırsızlık Büro Amirliği: (12)’si evden hırsızlık, (8)’i işyerinden ve kurumdan hırsızlık, (7)’si otodan hırsızlık olayı olmak üzere işlem yapılan (27) olayda yakalanan(26) şahıstan (5)’i tutuklanmıştır.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (12)’si oto, (6)’sı motosiklet hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan (18) olayda,ilimizden çalıntı olan (9) adet oto ile(6) adet motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiş olup, olaylar ile ilgili (12) şüpheli yakalanarak gerekli işlemleri yapılmıştır.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği:İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (343) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup,yakalanan şahıslardan (137)’si tutuklanmıştır.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: (2)dolandırıcılık olayına işlem yapılmış olup yakalanan (2) şüpheliden (1)’i tutuklanmıştır. Güven Timleri tarafından yapılan çalışmalarda; (9) aranan şahıs yakalanmıştır.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan toplam (65) şahıstan (61)’i bulunmuş olup, (4) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

15 Mart 2020–14 Nisan2020tarihleri arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlar kapsamında ise;  Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda; “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, ” Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme ” suçlarından  (77) olayda (134) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (7)’si adli kontrol neticesi serbest bırakılmış olup, (9)’u ise çıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklanmışlardır.

 

“Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (19) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (8)’i ifadelerinden sonra mahkemece salıverilmiş olup, (11)’i ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Yapılan operasyonlarda;(1040,39) gram esrar, (113,75) gram eroin,(315,58) gram metamfetamin, (42,56) gram sentetik kannobinoid,(11,30 ) gram kokain,(6)adet kırmızı reçeteye tabi hap, (2) adet uyuşturucu tartımında kullanılan hassas terazi, (1) adet tabanca ve (4)adet mermi ele geçirilmiştir.

01 Mart 2020–31 Mart 2020 tarihleri arasında trafik faaliyetleri kapsamında;

TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ: Müdürlüğümüz trafik ekiplerince İlimizde yapılan uygulamalarda, (26.126) araç kontrol edilmiş olup, eksikliği görülen (9.135) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (159) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (380) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde(1)’i ölümlü, (153)’ü yaralanmalı ve (224)’ü maddi hasarlı olmak üzere toplam (378) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda(1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (251) vatandaşımız yaralanmıştır.

BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ: Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (23.812) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (6.328) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiş,Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (12) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(228) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde(2)’i ölümlü,(33)’ü yaralanmalı ve (45)’i maddi asarlı olmak üzere toplam (90) adet trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (2) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (71) vatandaşımız ise yaralanmıştır.

İLÇE MERKEZLERİ: İlçe merkezlerinde  (3.995) araç kontrol edilmiş, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (481) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (13) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup,(80) araç çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir. Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (8)’i yaralanmalı ve (7)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (15) adet trafik kazası meydana gelmiş olup,bu kazalarda (11) vatandaşımız yaralanmıştır.

15 Mart 2020 – 15 Nisan 2020 tarihleri arasında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü çalışmalarında;  Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce 15 Mart 2020 – 15 Nisan2020 tarihleri arasında; 1845 Polis Korosu, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar, İpeksi Dokunuş İle Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, At Çiftliği ve Toplum Destekli Polislik genel faaliyet ve çalışmaları yürütülmeye devam etmektedir.

Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile yüz yüze yapılan çalışmalarda;(218) bilgilendirme faaliyetinde bulunulmuştur.(1) suç mağduru destek ziyareti yapılmış, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik olarak (24)sosyal yardım faaliyeti ve(1)sosyal etkinlik yapılmıştır.İlimizdeki kurum ve kuruluşların yetkililerinin katılımıyla genel güvenliğe ilişkin yürütülecek hizmetlere toplumun katılım ve desteğini sağlamak, güvenliğe ilişkin sorunları genel düzeyde tespit etmek ve hizmetleri geliştirmek amacıyla Kent Güvenlik Danışma Kurulu Toplantısı yapılmıştır.

Mahalle Polisleri sorumluluk bölgelerinde metruk bina ve imar işleri sorunları hakkında ilgili belediyelere (10) bildirim yapılmış, yine asayiş ve güvenlik konularında ilgili emniyet birimlerimize de (2) bildirimde bulunulmuştur. Ayrıca Şube Müdürlüğümüze kurumsal e-posta üzerinden gelen (2) e-mailin gereği yapılmıştır. 

15 Mart 2020 - 15 Nisan 2020 tarihleri arasındaki Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce; proje, genel faaliyet ve çalışmalarında toplam (633) vatandaşımıza ulaşılmış olup, (283) adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyalleri dağıtılmıştır.

15 Mart 2020 - 14 Nisan 2020 tarihleri arasında Çocuk Şube müdürlüğü faaliyetlerinde ise;  İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan (1) çocuk tespit edilmiş olup, (1) aileye, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (4) şahsa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.  (Kurum Haber)