SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-11-2019 14:38

EMİNE ÖZGE SOYSAL’DAN  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI MESAJI

EMİNE ÖZGE SOYSAL’DAN  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI MESAJI

MHP Kayseri İl Kadın Kolları Başkanı Emine Özge Soysal 2-8 Kasım Lösemili çocuklar haftası dolayısı ile bu mesaj yayınladı.
Mesajında halk arasında "Kan kanseri" olarak da bilinen "Lösemi", kemik iliğindeki hücrelerin kontrolsüz ve aşırı çoğalması ile ortaya çıkan, diğer kanser hastalıkları gibi tedavisi uzun süren bir hastalıktır diyen Soysal, şunları ekledi.
Çocukluk çağında görülen en yaygın kanser türlerinden olan Lösemi, erken teşhis edilip, tedavisine başlanılmadığı zaman ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.
%95 oranında tedavi edilebilen bu hastalığın mücadelesi konusunda daha fazla çalışma yapılması gerekir. Geleceğimiz olan Lösemi hastası çocuklarımıza ve ailelerine elimizden gelen her türlü destek verilmelidir.
Bu bağlamda şunu belirtmeliyim ki geçen sene Kasım ayında hem farkındalık yaratmak hem de lösemi hastalarına umut olmak amaçlı MHP Kayseri İl Teşkilatı olarak kök hücre bağış kampanyası gerçekleştirdik.Onlarca hastaya umut olurken ilik uyumu sağladığımız iki çocuğada ışık olduk.Bu senede tüm hassasiyet sahibi bireyleri kök hücre bağışı için Kızılay merkezlerine davet ediyorum.
Bu hastalığa yakalanmış çocuklarımızı mutlu etmek, Lösemi konusunda halkımızı bilinçlendirmek gerekmektedir.

Çocuklarımızı kanserden korumak için tükettiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekir. Ailelere ve hastalara doğru bilgilendirme yapıldığı takdirde, iyi bir tedavi ve moral desteği ile hastaların büyük oranda iyileştiği unutulmamalıdır.
Toplumsal farkındalık oluşturmamız gereken bu önemli hafta da tüm çocuklarımıza sağlık ve mutluluk dileklerimi iletiyor, Lösemi ile şavaşan tüm çocuklarımıza acil şifalar diliyorum.
Ve buradan siz değerli basın mensupları aracılığı ile asırlar öncesinden bizlere seslenen Şeyh Edebali'nin şu sözleri ile mesajımı sonlandırmak istiyorum. "İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın". (Kurum Haber)