YEREL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 12:03   Güncelleme : 03-03-2021 12:03

EMEP KAYSERİ: TARIM ALANLARI KAMUSAL GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR

EMEP KAYSERİ: TARIM ALANLARI KAMUSAL GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR

Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü, son 16 yılda Kayseri ilinde 904 bin 481 dekar tarım alanı yok olmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. EMEP Kayseri İl Örgütü imzalı açıklamada, “Rakamlar gerçekleri söylüyor. Artan, azalan tarım alanları belli. Ama üretici köylünün, çiftçinin omzundaki yüke destek olan yok. Halkın güvenli, ucuz ve temiz gıdaya erişebilmesi için önlemler üreticilerden başlayarak alınmalıdır” denildi.

Kayseri'de 2004-2020 yılları arasında toplam tarım alanının yüzde 13,7'sine tekabül eden 904 bin 481 dekar tarım alanı yok olduğu bilgisinin basına yansıması sonrası sürecin daha belirgin olduğuna değinen EMEP; “Birincisi, tarım alanlarının köylü tarafından işletilememesi, hibelerin olmayışı, girdi-çıktı maliyetlerinin üreticilere kazanç sağlamaması göçü doğuruyor. İkincisi, kadastro döneminde ekili olmayan alanların mera veya hazine yazılması süreci hazine alanları için büyük rant oluşturuyor. Üçüncüsü, sanayi alanlarına yakın tarım alanlarının imara açılması en büyük sorunlardan oluyor” dedi.

Güvenli, Ucuz Ve Temiz Gıdaya Erişebilmesi İçin Önlemler Üreticilerden Başlayarak Alınmalıdır

Bugün tarımsal üretim, “büyük canavarlara” emanet edilmiştir. Tarım tekelleriyle yağmalanan alanlar, her geçen gün topraklarımızı zehirlemeye devam ediyor. Büyük şirketlerin ‘gücü’ üretici köylüyü yok ediyor. Çözüm kredilerde, borçların ertelenmesi vs olamaz. Büyük şirketlere sağlanan kolaylık, üretici köylüye sağlanmalı geri ödemesiz bütçeler ayrılmalıdır. Hem doğamız, hem sağlıklı üretim için tarım alanlarının, üretimlerinin tümü kamusal güvence altına alınmalıdır. Yoksa ülkemizin zenginlikleri arasında olan ürünleri dışarıdan alan bir pozisyonda olmayız. Halkın güvenli, ucuz ve temiz gıdaya erişebilmesi için önlemler üreticilerden başlayarak alınmalıdır ” ifadeleri kullanıldı.