YEREL
Giriş Tarihi : 22-02-2021 15:00   Güncelleme : 22-02-2021 15:00

EMEP KAYSERİ: İNSANCA BİR YAŞAM İÇİN ZAMLAR GERİ ALINSIN

ÜCRETLER YÜKSELTİLSİN

EMEP KAYSERİ: İNSANCA BİR YAŞAM İÇİN ZAMLAR GERİ ALINSIN

Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü, “insanca bir yaşam için; zamlar geri alınsın, ücretler yükseltilsin” talebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Ortak mücadele vurgusu yapılan açıklamada “insanca yaşamak istiyoruz”, “yapılan zamlar geri çekilsin”, “AKP vergiyi, patrondan topla”, “işçi ücretleri yükseltilsin” sloganları atıldı. Açıklamaya emek ve demokrasi güçleri destek verdi. 

Açıklamayı okuyan Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Başkanı Ahmet Akarsu, “Koronavirüs pandemisiyle geçirdiğimiz 2020 yılı, en çok işçi ve emekçilerin yaşamları tehdit eden bir yıl olarak tarihe geçti. 2021 yılı ise bir önceki yılı aratmayacak şekilde ilerliyor. Yeni yılı gelen zamlar ile karşıladık. Yılın ilk gününde elektriğe % 6, doğalgaza % 1, yağ ürünlerine % 74, şekere % 10, süt ürünlerine % 25 zam geldi. Yap-işlet-devret projeleri arasında yer alan; köprülere tünellere ve otoyol geçişlerine zam üstüne zam geldi. Kısacası; iğneden ipliğe zam yağmuru devam etti” dedi. 

“Zam yağmuru durdurulmalı, yapılan zamlar geri çekilmelidir”

İşçilerin-emekçilerin “fedakarlık” yapacak bir şeyi kalmadı diyen Akarsu, “Açlık ve yoksulluk zirveyi gördü. Bir eli yağda bir eli balda” olan patronlar ve onların siyasi temsilcisi AKP hükümeti, “ekonomimiz büyüyor”, “uzaya çıkıyoruz” derken, emekçilerin alım gücü yok denilecek kadar düştü. Örneklerle açıklayalım; asgari ücretli bir işçi, bir kilo kıyma için 5 saat çalışıyor, 1 kilo peynir için 4, bir kilo tereyağı için 8, 350 gram sucuk için 4.5, kuru fasulye için 1.8, bir litre nar ekşisi için 8 saat çalışıyor. Yeter artık! İşçi ve emekçilerin daha fazla fedakârlık yapacak takati kalmadı. Zam yağmuru durdurulmalı, yapılan zamlar geri çekilmelidir” diye konuştu.  

İşçiler her şeyin vergisini öderken, patronların vergi borçları siliniyor 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz” sözünü hatırlatan Akarsu şöyle devam etti: “Erdoğan ve AKP gerçek tabloyu gizlemenin derdinde. Pandemi de Koç-Sabancı gibi sermaye çevreleri karlarına kar kattı. “5’li çete” olarak bilinen holdinglere verilen ihaleler üzerinden o çete, ülkenin en zenginleri haline getirildi. Öte yandan hiçbir patron, işçilerin ödediği vergiyi ödemedi. Hatta sermaye çevrelerinin vergi borçları tek kalemde silindi. Yandaş şirketlerin pandemi süresince 230 milyar liralık vergi borcunun silindiği bilinirken, asgari ücretli işçi, her şeyin vergisini ödemeye devam etti” 

“Patronlar rekorlar kırdı, işçi ücretleri yükseltilsin”

Akarsu, “Kayseri’nin patronları da pandemiyi fırsata çevirerek karını artırmayı ihmal etmedi. Erciyes Anadolu Holding, 2019 yılındaki cirosunu 21.5’lik artışla 2020 yılında 13 Milyar 628 Milyon TL’ye, net karını ise, 999 Milyon TL’den 1 Milyar 636 Milyon TL’ye yükseltti. Simfer başta olmak üzere metal fabrikalarında cirolar arttı. Bu firmalar İlk 500 Sanayi Kuruluşu arasında sıralarını yükselttiler. Peki bu cirolardaki artış kendiliğinden mi oldu? Elbette hayır! İşçi sınıfının emeğinin sömürüsü arttı. Yine örneklerle açıklayalım; 2020’nin son aylarına kadar birçok fabrika mesaili ve yoğun üretim temposu ile çalıştırıldı. Hiçbir patron işçiye “bedava” ekmek vermedi. İşçileri, canı çıkana kadar çalıştıran patronlar, yılsonu cirolarından işçilere asgari ücret artışı dışında artış yapmadı. İşçi ücretleri yükseltilmelidir. Ayrıca 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücret ile bir milletin vekili, bir sarı sendikacı, bir patron yaşasın da görelim” şeklinde konuştu.  

 

Ortak mücadele vurgusu 

İşçiler-emekçiler bu ülkeyi var edenler böylesi bir yükü omuzlamak zorunda değildir diyen Akarsu, “Emek Partisi olarak, “zamlar geri alınsın, ücretler yükseltilsin” talebiyle ülke genelinde eş zamanlı açıklamalar yapıyoruz. Biliyoruz ki, bu talebin gerçekleşmesi işçi sınıfı ve emekçilerin, halkın mücadelesiyle mümkündür. Mücadele edip kazanım elde eden örnekler çoğalıyor. İlimiz Kayseri’de 400 maden işçisi Develi’de iş bırakarak % 43 zam elde etti. Bu örnekler Kayseri’ye moral oldu. Cirosunu katlayan vahşi patronlara karşı işçiler ücret artışı talebi etrafında mücadele etmelidir. Çünkü işçi sınıfı ve emekçilerin, yoksul halkın tek gücü birliği ve örgütlü mücadelesidir. İşçileri, emekçileri, sendikaları, emek ve demokrasi güçlerini ve tüm halkımızı haklarına sahip çıkmaya, zamlara karşı durmaya, ücretlerin yükseltilmesi için mücadele etmeye çağırıyoruz. Emek Partisi kurulduğu ilk günden itibaren safını emekten yana belirlemiş ve mücadeleyi hep birlikte işçi sınıfı öncülüğünde kazanacaktır” ifadelerini kullandı.