GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2019 12:15

ELBAŞI KARADAYI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

ELBAŞI KARADAYI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kayseri ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

54.020 Dekar Alan Suya Kavuşacak

Ülkemizin dört bir yanını baraj ve göletlerle donatan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kayseri’de inşa ettiği tesislerle mümbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor. Bu çerçevede Kayseri’nin en büyük sulama projelerinden olan Bahçelik Projesinin ünitelerinden Elbaşı-Karadayı Sulamasında çalışmalar devam ediyor. Sulama Projesi tamamlandığında Bünyan Elbaşı, Karadayı ve Akmescit mahallerinde toplam 54.020 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Milli Ekonomiye Her Yıl 31 Milyonluk Değer Katacak

Projede CTP boru döşeme işleri ve sanat yapıları imalatlarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Toplam 54.020 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu sistemle sulanacağı projeyle hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2019 birim fiyatları ile dekar başı 640 TL gelir artışı ve milli ekonomiye yıllık 31 milyon 130 bin 866 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.(Kurum Haber)