YEREL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 11:56   Güncelleme : 03-01-2022 11:56

EĞİTİM BİR SEN KAYSERİ 1 NOLU ŞUBE "EK ZAM ŞART OLMUŞTUR"

EĞİTİM BİR SEN KAYSERİ 1 NOLU ŞUBE

 

Aralık ayı enflasyonu açılandı. Memurların ve memur emeklilerinin 2022 yılı zam oranları da netleşmiş oldu. Konuyla ilgi Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı ve Memur sen İl Temsilcisi Aydın Kalkan bir basın açıklaması yaptı.

Aydın Kalkan, hedeflenen enflasyonla gerçekleşen enflasyon hiçbir zaman aynı çıkmamıştır. Toplu sözleşme Görüşmelerinde memurlara sürekli gerçekleşmeyeceği biline biline  hedeflenen  enflasyon üzerinden zam teklif edilmektedir. Aralık ayı enflasyonu ve yıllık enflasyon göstermiştir ki bu yaklaşım yanlış bir yaklaşımdır, ifadelerini kullandı.

Aydın Kalkan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: Ocak ayında belirlenen zam oranı yüzde 5, gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 36. Bu durumda memurlar ve memur emeklileri yüzde 29 civarında maaş zammı alacaklar. İnsanımızı etkileyen gerçek enflasyonun çok yukarılarda olduğu da bir gerçek.

Diğer taraftan, 1 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucu kur ve enflasyon artarken maaşlar erimeye, gelir dağılımında adaletsizlik büyümeye devam etti.

Yeni yılla birlikte; doğalgaza, elektriğe, benzine, motorine, MTV ve ÖTV’ye, harçlara, vergilere, toplu taşımaya ve bunun yanında gıda ürünlerine azımsanmayacak oranda zam yapıldı. Bu gerçekler görülmeli, “Ek Protokol” ile ilave ödeme yapılarak kayıplar telafi edilmelidir.

Asgari ücrete yapılan %50 zam sahada memnuniyet üretmişken, aynı zorluklarla geçim mücadelesi veren kamu görevlileri ve emeklileri görmezden gelinemez, vergi muafiyetinin “yeterli zam” olarak gösterilmeye çalışılması da kabul edilemez.

Bu itibarla, 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde Ek Protokol ile Ek Zam/İlave Ödeme yapılması için kararlı duruşumuzu yineliyor, şu an itibariyle hükümetin de irade ortaya koymasını bekliyoruz.

 

 

Aydın Kalkan

Eğitim bir Sen Kayseri 1 Nolu şube Başkanı

Memur Sen Kayseri İl Temsilcisi