SİYASET
Giriş Tarihi : 31-01-2020 15:12

DURSUN ATAŞ’TAN MECLİS’TE DİKKAT ÇEKEN KONUŞMA

*HANİ BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE ÜLKEYİ, BÜYÜKŞEHİR YASASI İSE MAHALLİ İDARELERİ UÇURACAKTI? YANDAŞLARA RANT SAĞLAMAK UĞRUNA ÜLKEMİZDEKİ DEPREM GERÇEĞİ YOK SAYILMAKTADIR. AKP İKTİDARI MİLLETİN İRADESİNİ GASP ETMEK İSTİYOR. SEÇİM YENİLGİSİ NEDENİYLE YEREL YÖNETİMLERİN YETKİLERİNİ TOKİ’YE DEVRETMEK İSTİYORLAR. AKP BU ZİHNİYETLE BELEDİYELERİ KAYBETTİĞİ GİBİ İKTİDARI DA KAYBEDECEKTİR. BU DÜZENLEME AKP’NİN İMTİYAZLI BEŞLİSİNİN RANTI KESİLECEK DİYE Mİ?RANT SAĞLAMAK UĞRUNA ÜLKEMİZDEKİ DEPREM GERÇEĞİ YOK SAYILMAKTADIR. BU ÜLKENİN TOPRAKLARI KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKİLEMEYECEK KADAR KUTSALDIR UNUTULMAMALIDIR Kİ DEPREM ÖLDÜRMEZ, İHMAL ÖLDÜRÜR.

DURSUN ATAŞ’TAN MECLİS’TE DİKKAT ÇEKEN KONUŞMA

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Yandaşlara rant sağlamak uğruna ülkemizdeki deprem gerçeği yok sayılmaktadır. İktidar, kaderci yaklaşımı, siyasi istismarı, rant kaygısı ve sorumluluğu üstüne almaması nedeni ile gerekli adımları bir türlü atmamaktadır. Unutulmamalıdır ki, deprem öldürmez, ihmal öldürür” dedi. Diğer yandan Ataş, iktidarın seçim yenilgisi nedeniyle yerel yönetimlerin yetkilerini TOKİ’ye devretmek istediğini de belirterek, “AKP, 31 Mart ve 23 Haziran’da sandıktan çıkan sonucu doğru okuyamamış, milletin iradesine saygı göstermeyip milletin iradesini gasp etmek için bu gibi yöntemlere başvurmaya başlamıştır. Bu zihniyetle belediyeleri kaybettiği gibi iktidarı da kaybedecektir” diye konuştu.

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin ardından alınması gereken önlemler konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, konuşmasına Elâzığ ve Malatya’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlara da acil şifalar dileyerek başladı.

“AMAÇ YEREL YÖNETİMLERİN YETKİLERİNİ TOKİ’YE DEVRETMEK”

Ülkenin ve vatandaşın sorunlarının çözümü noktasında dikkat çeken tespitler yapan Ataş, AK Parti tarafından Meclis’e getirilen 161 sıra sayılı kanun teklifinin yerel yönetimler ile TOKİ arasındaki yetki karmaşasını ortadan kaldırmak gerekçesiyle yapıldığı belirtilse de asıl amacın yerel yönetimlerin yetkilerini TOKİ’ye devretmek olduğunu söyledi.

Yapılmak istenenin gayet açık şekilde görüldüğünü dile getiren Ataş, “Bu düzenlemeler göstermektedir ki belediyelerin yetki alanları sınırlandırılarak yetkileri merkezî yönetime devredilmektedir. Ne yazıktır ki AKP, 31 Mart ve 23 Haziranda sandıktan çıkan sonucu doğru okuyamamış, milletin iradesine saygı göstermeyip milletin iradesini gasp etmek için bu gibi yöntemlere başvurmaya başlamıştır” diye konuştu.

“AKP BU ZİHNİYETLE BELEDİYELERİ KAYBETTİĞİ GİBİ İKTİDARI DA KAYBEDECEKTİR”

AKP tarafından 2013 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanunla Büyükşehir Belediye sayısının 30’a yükseltildiğini ifade eden Ataş, “İktidar, merkeziyetçiliği azaltacağını, yerinden yönetimleri güçlendireceğini söylemiş, köylere ve şehrin her köşesine daha hızlı, daha kaliteli hizmet götüreceğini belirterek köyleri dahi mahalle yapıp büyükşehre bağlamış, seçimlerde de başarı elde etmişti. Nasıl ki Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin ülkemizi uçuracağı söylenerek sistem değişikliği yapıldıysa o dönemde de bu düzenlemelerin mahalli idareleri uçuracağı, daha iyi hizmetler verileceği söylenerek büyükşehir belediyelerinin yetkileri artırılmıştı. Bugün ise belediyeleri kaybettikleri için tam tersi hareket ederek yerel yönetimlerin elindeki yetkileri merkeze almayı hedeflemektedir. AKP, bu zihniyetle hareket ettiği sürece, nasıl ki belediyeleri kaybettiyse iktidarı da kaybedecektir” diye konuştu.

“BU DÜZENLEME AKP’NİN İMTİYAZLI BEŞLİSİNİN RANTI KESİLECEK DİYE Mİ?”

Konuşmasında, “AKP, iktidarda bulunduğu on yedi yıl boyunca imar rantlarını yandaş müteahhitlere, kişi ve gruplara dağıtmıştır; dağıtılan bu rantlarla kendi yandaş şirketlerini oluşturmuştur” diyen iyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı, “Şimdi soruyorum, kamuoyunda ‘AKP’nin imtiyazlı beşlisi’ diye bilinen bu şirketlerin rantı kesilecek diye mi bu değişiklikler yapılmaktadır, yoksa muhalefete geçen belediyeler hizmet üretemesin diye mi bu değişiklikler yapılmaktadır? AKP, imar kanunlarında ve yönetmeliklerinde defalarca değişiklik yaparak, şehirlerin görünümünü bozan, yapı yoğunluğunu artıran ve altyapısız yapılaşmanın maalesef ki önünü açmıştır. AKP’li belediyelerce pek çok yeşil alan imar değişiklikleriyle önce sanal parklara dönüştürülmüş, sonra da bu parkların üzerine AVM’ler ve gökdelenler inşa edilmiştir. Günümüze gelindiğinde ise Sayın Cumhurbaşkanı kendi iktidarları döneminde şehirlerimize ihanet ettiklerini açıkça söylemektedir. Şimdi ise son yıllardaki imar rantının en büyüğü olan Kanal İstanbul projesiyle karşı karşıyayız. Kanal İstanbul’un planlandığı bölgede Katarlıların, aile mensuplarının ve yandaş müteahhitlerin yoğun bir şekilde arsa aldıkları kamuoyunca bilinmektedir. Bu ülkenin toprakları kimseye peşkeş çekilemeyecek kadar kutsaldır; her köşesinde aziz şehitlerimizin kanı, her metrekaresinde öksüzün, yetimin hakkı vardır.”

“RANT SAĞLAMAK UĞRUNA ÜLKEMİZDEKİ DEPREM GERÇEĞİ YOK SAYILMAKTADIR”

Rant sağlama nedeniyle ülkede deprem gerçeğinin de göz ardı edildiğine dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, bu duruma da tepki gösterdi. Ataş, “İmar değişikliklerinde yandaşlara rant sağlamak uğruna ülkemizdeki deprem gerçeği planlamalarda ve uygulamalarda yok sayılmaktadır. Yok sayılan bu gerçek ancak yeni bir deprem meydana geldiğinde yetkililerin aklına gelmektedir. Üniversiteler, bilim çevreleri ve meslek odaları depremle ilgili yıllardır çalışma yapmakta, depremin oluşturduğu sorunları ve çözüm yollarını dile getirmektedir. Maalesef ki iktidarın kaderci yaklaşımı, siyasi istismarı, rant kaygısı ve sorumluluğu bir türlü üstüne almaması nedeniyle gerekli adımlar bir türlü atılamamaktadır. İktidar, belediyeler muhalefete geçti diye belediyelerin yetkilerini TOKİ’ye aktarmakla uğraşmak yerine bir an önce kentleri deprem gerçeğine uygun hâle getirmek için çalışmalar yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki deprem öldürmez, ihmal öldürür.” dedi.(Kurum Haber)