YEREL
Giriş Tarihi : 04-04-2021 21:36   Güncelleme : 04-04-2021 21:36

DURSUN ATAŞ’TAN EMEKLİLERİ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERİSİ

DURSUN ATAŞ’TAN EMEKLİLERİ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERİSİ

 

-EMEKLİLER ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR

-GEÇİM DERDİYLE BOĞUŞAN EMEKLİLERİMİZİN SORUNLARI ARAŞTIRILMALI VE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

-ÜLKEMİZDE EMEKLİLER GEÇİM SIKINTISI YAŞIYOR, HAYATLARINI ZAR ZOR İDAME ETTİREBİLİYOR

-EMEKLİ MAAŞIYLA KİRASINI VE FATURALARI ÖDEDİĞİ ZAMAN MAAŞINDAN GERİYE BİR ŞEY KALMIYOR

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, emeklilerin yaşadığı sıkıntıların çözümü için Meclis’i göreve davet etti. Bu konuda Meclis araştırması önerisinde bulunan Ataş, emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısı dikkat çekti. Emeklilerin asgari ücretin altında maaş aldığını belirten Ataş, “Geçim derdiyle boğuşan emeklilerimizin sorunları araştırılıp, yaşam standartlarının geliştirilebilmesi için adil bir intibak yasası, katsayı ve gösterge sisteminin yeniden düzenlenmesi, emeklilere milli gelir artışından refah payı verilmesi gibi çalışmalar acil olarak hayata geçirilmelidir” dedi.

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın derdini gündeme getirmeye ve çözüm çağrısı yapmaya devam ediyor. Ataş, bu kez de emeklilerin yaşadıkları sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını önerdi.

ÜLKEMİZDE EMEKLİLER GEÇİM SIKINTISI YAŞIYOR, HAYATLARINI ZAR ZOR İDAME ETTİREBİLİYOR

Emeklilerin geçim sıkıntısı yaşadığını ve hayatlarını zar zor idame ettirebildiklerine dikkat çeken Ataş, “Ömürlerinin en verimli ve en güzel yaşlarını çalışarak geçiren, Bu sürede ödedikleri primler sonucu emeklilik hakkı kazanan vatandaşlarımız, emeklilikte, yani ömürlerinin bu son kısmında rahat etmek, seyahat etmek, kimseye muhtaç olmadan insanca yaşamak istemektedir. Nitekim Avrupa ülkeleri, Amerika, Japonya gibi gelişmiş sosyal devletlerde emekliler Türkiye’deki emekliler için hayal olan bu imkânlara sahipken, ülkemizde emekliler geçim sıkıntısı yaşamakta, hayatlarını zar zor idame ettirebilmektedirler. Japon bir emekli tüm temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yurtdışında tatil yapabilirken, bir Türk Emekli maaşıyla kirasını, doğalgaz, elektrik, su faturasını ödediği zaman maaşından geriye bir şey kalmamaktadır. Sosyal devlet ilkesinin gereği olan imkânlar emeklilerimize sağlanmamaktadır” diye konuştu.

EMEKLİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR

“Ülkemizde 4.1 milyon emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığı gerçeği düşünüldüğünde emeklilerin nasıl bir geçim derdi ile mücadele ettikleri daha iyi anlaşılacaktır” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Yaşlılık, toplumların en özen gösterilmesi ve korunması gereken bir kesimidir. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin artırılması, ekonomik ve sağlık yönünden desteklenmesi, millet ve devlet politikası olarak benimsenmelidir. Ülkenin kalkınmasında ve toplumun gelişmesinde büyük emekleri olan yaşlılarımız, saygıyı fazlasıyla hak etmektedir. Bu nedenlerle geçim derdiyle boğuşan emeklilerimizin sorunları araştırılıp, yaşam standartlarının geliştirilebilmesi için adil bir intibak yasası, katsayı ve gösterge sisteminin yeniden düzenlenmesi, emeklilere milli gelir artışından refah payı verilmesi gibi hususlar değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.