GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-08-2020 11:27   Güncelleme : 29-08-2020 11:27

DÜĞÜN SALONU VE ALAKALI TÜM SEKTÖR SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLMİŞTİR

DÜĞÜN SALONU VE ALAKALI TÜM SEKTÖR SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLMİŞTİR

Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Başkanı Önder Narin, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi: 

İç işleri Bakanlığının 25 Ağustos  2020 tarihinde yayınlamış olduğu genelge ile 26 Ağustos’tan itibaren Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya,Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek denmiştir. Kontrollü hayata geçtiğimiz dönemde kontrolsüzce alınan ve açıklanan bu karar toplumun bir kısmını memnun diğer kısmını ise mağdur etmiştir.

Sünnet düğünü yada nişanı kınası olan aileler davetiyelerini dağıtmış , misafirlerini davet etmiş , alışverişini yapmış düğün gününü beklemeye başlamışlardı. Aniden gelen  yasak bu aileleri kontrolden çıkarmış çaresizlik içerisine düşürmüştür. Yurtdışından epeyce masraf ve zahmete girip gelen misafirler , iş yerlerinden senelik yada haftalık izne ayrılanlar çalışanlar , şehir dışından imkanlarını zorlayarak gelen aileler ani gelen kararla hüsrana uğramıştır.

İşin diğer tarafında yeralan işletmelerin durumu ise ayrı bir vehamettedir. Düğünler için kaporalar ya da ödemeler alınmış , yemekli ise gerekli gıda yada içecek tedariği sağlanmış , personel yada etkinlik ekibi ile anlaşmalar sağlanmış düğün günü beklenmeye başlanmıştı. Organizasyon firmaları yada salon sahipleri gelir gider durumlarını salon doluluklarına göre ayarlamış bütçesini buna göre düzenlemişti. Son gelen genelge ile firma sahipleri zora düşmüştür. Kira olan yerlerin yada kredisi olan işletmelerin ayakta kalması çok zordur. Mağdur olan sektöre ve çalışanlarına gerekli destek devlet tarafından verilmelidir. Düğünler birçok sektöre hayat vermektedir. İnşaaat sektörü nasıl ki birçok alana etki ediyorsa düğün ve merasimlerde o şekildedir.

Kontrolsüzce alınan ve pandeminin başında acemice açıklanan yasak kararının benzeri olan bu genelgeyi amacı doğrultusunda doğru yöntem ve uygulama şekli açısından yanlış buluyorum. İşletmelere ve düğün sahiplerine en az 15 gün öncesinden bildirilmeli ve insanlar hazırlıklarını buna göre yapmalıydı. Bir doğruyu yaparken bin yanlışa mahal vermemek lazım. İçişleri bakanlığımızın daha kontrollü ve hakkaniyetli kararlar almasını umut ediyorum. (Kurum Haber)