YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 11:32

DSİ GENEL MÜDÜRÜ AKCA MÜJDE VERDİ; ‘KAYSERİ PINARBAŞI PANLI BARAJINDA SU TUTULDU’

DSİ GENEL MÜDÜRÜ AKCA MÜJDE VERDİ; ‘KAYSERİ PINARBAŞI PANLI BARAJINDA SU TUTULDU’

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Kayseri ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Kayseri İlinde6 bin 350 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan; “Kayseri Pınarbaşı Panlı Barajı” inşaatında çalışmaların sona gelindiğini ve barajda su tutulmaya başlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, ‘ Projenin tamamlanmasıyla birlikte Kayseri İlinde bulunan 6 bin 350 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile dekar başına 1.995 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 11 Milyon 411 Bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. ‘dedi.

Kayseri Pınarbaşı Panlı Barajı işi kapsamında çalışmalarda sona gelinmiş olup, su tutma işlemi başlamıştır. Cebri boru, vana ve mekanik imalatlarda çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

AdminAdmin