KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-04-2022 12:38   Güncelleme : 09-04-2022 12:38

DR. İSMAİL GÖKŞEN'DEN BİR KİTAP DAHA

DR. İSMAİL GÖKŞEN'DEN BİR KİTAP DAHA

    Avşar dokuma halı kili kilim üzerine sergiler açan yöresel araştırma yazılarıyla bu şehrin Kültür sanata büyük bir katkısı olan Dr. İsmail Gökşen, kendisini şimdi ise kendini köyünü bölgesini Avşar Türkmen sözlü kültürden yazılı kültürüne geçmesini anlatan 207 sayfadan oluşan “Özüm” kitabı çıktı.

 

     1954 yılında Pınarbaşı’nın Kurttepe köyünde doğan yazdığı “Özüm” kitabının geçmişteki fotoğraflarla destek veren, “Emmiler bizde meyil verdik/ Gönül harmanında sevdik/  Biz, bizi sizde aradık / Bilinmeyenler bilsin bizi” diyen Dr. İsmail Gökşen,” Amacım; biyografim, Avşar Türkmenlerinin sözlü kültürünün yazılı kültüre geçmesi, gelenek ve göreneklerin unutulmaması, köy şiirleri tasavvuf şiiri fıkramsı hikâyelere ebem derki ile başlayan sözleri ağıt ve göç psikolojisi ozanlardan değişlere, anamın köle karı ile gelecek kuşaklara aktarılmasında bir nebze de olsa katkı sağlamak.”

   Dr. Gökşen,” Torosların eteklerinde küçük bir köyde doğup büyüyen  geleceğe umutla bakan , tevazu sahibi  hayatta yalınız başına yürüyen Avşarların içinden çıkıp okuyan, saf bir köy çocuğunun amansız yaşam öyküsü dür. Özdeştiğim sevdiğim, öyküm, anılarımın, yaşadıklarımın gördüklerinim hikâyesidir. Avşar Türkmenlerinin günlük hayat ve sosyal yaşamları yalın bir şekilde anlatmaya çalışılır çocukluğunun geçirdiği Kurttepe (Karabudak) köyü ilkokulu, Yüksek Öğretmen okulu Tıp Fakültesindeki öğrenciliğinin olaylarını dile getirmiştir.” İfadesini kullandı.

    

    

   

   

 

AdminAdmin