SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-11-2019 11:24

DİŞ HEKİMLİĞİ HAFTASI KUTLANIYOR

DİŞ HEKİMLİĞİ HAFTASI KUTLANIYOR

Diş Hekimleri haftası kutlanmaya devam ediyor.                  

Altıntabak İskender et lokantasında sabah kahvaltıyla başladı. Kahvaltı toplantısına Kayseri, Diş hekimleri odası başkanı Emrullah Maraş, Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Memduh Büyükılıç, İl Sağlık müdürü Ali Ramazan Benli , Diş Hekimleri odası genel sekreteri Taner Şenel, Diş Hekimi Tülay Tacettinoğlu çok sayıda diş hekimi katıldı.

Büyükşehir belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, Diş hekimleri odasının düzenlediği kahvaltıda tek tek masaları gezerek hoş geldiniz yaptı hal hatır sorup çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kahvaltı sonrası Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtına gidilerek Diş hekimleri odası yönetimi, özel diş hastaneleri sağlık kuruluşları saygı duruşu İstiklal marşı bulundu ve çelenk sunumu yapıldı.

İstiklal marşı saygı duruşunun ardından sonra konuşan Kayseri, Diş hekimleri odası başkanı Emrullah Maraş, Fakültesi önlük giydirme törenimiz, Erciyes Üniversitesi Sabancı kültür sitesinde fotoğraf resim sergisinden söz ederek şu sözlere yer verdi,” Ülkemizde Diş hekimleri Birliği ve Odaları tarafından "18-24 Kasım 2019 Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım bugün Diş hekimliği Gününü kutlamaktayız. Toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesi katkı koymak, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla "Toplum Abu Diş Sağlığı Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Alt yapıdan yoksun, akademik kadrolar bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan diş hekimliği fakülteleri, bunun tam sıra artan kontenjanları, kamuda niteliksiz tedavi yaratan performans uygulamaları, atanamayan diş hekimlerinin yaşadığı sıkıntılar, en eğitimli insan gücü olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlar, diş hekimlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları şiddet ve mobbing vb gibi mesleğimizi ve meslektaşlarımıza ilgilendiren pek çok sorunla mücadele ederken modern diş hekimliğinin 111 yılında, bir asır geçmişin olgunluğu ve deneyimi ile toplumun ağız diş sağlığına Türk Diş hekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları olarak kurumsal katkı yapmaya var gücümüzle devam edeceğiz.” ifadesini kullandı

DİŞ HEKİMLİĞİNİN 111. YILINI KUTLUYORUZ

Strateji ve Bütçe başkanlığınca oluşturulan 11. Kalkınma planı hedefleri içerisinde yer alan obezite ile mücadele, sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşlanma, 10 tan ürünleri ile mücadele ve uyuşturucu ile mücadele de bulaşıcı olmayan sistemik hastalıklarla mücadele de ağız ve diş sağlığının önemi büyüktür. Koruyucu ve önleyici Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerine erişimde Özelden hizmet alımının haziniz Öncelikle pilot illerle başlanıp tüm Türkiye ye özelden hizmet alımının yaygınlaştırılması talebimizdir. Bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadelede diyabet hastalığının dişeti sağlığı ile birebir ilişkisi vardır. Diyabet raporu olan hastalara diş eti sağlığı konusunda koruyucu ve tedavi edici hizmetler için özelden hizmet alımına hazınız. Onbeş Yaş üzeri obezite ve tütün kullanımı mücadelede paydaş olmaya, sorunu çözmeye hazırız.

Özelde çalışan diş hekimlerinin özlük haklarında iyileştirme yapmak için emekli sandığından emekli olmuş diş hekimlerine tanınan emekli aylığı iyileştirmesini BAĞKUR ve SGK emeklisi diş hekimlerine de tanınması talebimizdir.

Tip hekimlerinin ve öğretmenlerin askerlik hizmetini kamu adına ilgili bakanlıklarda görevlendirilerek yaptığı gibi diş hekimlerine de bu hakkın tanınmasını bekliyoruz.

Yurt dışındaki ülkeler de yapılan bilimsel etkinliklere, kongre ve fuarlara katılarak mesleki açıdan gelişimini sağlayan Diş Hekimlerinin kamuda ki meslektaşlarımız gibi Yeşil Pasaport hakkının özelde çalışan Diş Hekimlerine de tanınmasını talep ediyoruz.

Bu yıl Türkiye'de 22 Kasım Diş hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasında,

modern diş hekimliğinin 111. yılını kutlarken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bizlerin de çalışmalarında esas aldığı ekteki bülten ile; Avrupa Ağız Diş Sağlığı 2019 Programı Rehberi Diş Çürüğü Önleme Bülteninde 'Florür ve Ağız Diş Sağlığı, Sağlıklı Ortamlar (su, tuz veya süt) ve Kişisel Hijyen (florür içeren diş macunu) Yoluyla Hastalığın Önlenmesi' yol haritasını belirledi.

Yukarıda açıkladığımız olumsuz koşullara rağmen Diş hekimleri olarak bizler; ağız diş

hastalıklarını önlemesi için bu rehberlikler ışığında halkımıza koruyucu ağız diş sağlığı öncelikli diş tedavilerini gerçekleştirmede çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Tüm vatandaşlarımızın "Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını", meslektaşlarımızın “22 Kasım Diş Hekimliği Gününü" kutluyoruz.”Dedi.

Diş hekimleri günün anısına Atatürk anıtının altında basın açıklaması yaparken birde günün anınsa hatıra fotoğrafı çektirdiler. YÜKSEL KALKAN