SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-11-2019 11:18

DİŞ HEKİMLİĞİ HAFTASI KUTLANIYOR

DİŞ HEKİMLİĞİ HAFTASI KUTLANIYOR

Diş Hekimleri haftası Fier Life Center salonunda başladı. Kayseri, Kırşehir, Niğde, Nevşehir Diş hekimleri odası başkanı Emrullah Maraş, Diş Hekimleri odası genel sekreteri Taner şenel, Diş Hekimi Tülay Tacettinoğlu, Diş Hekimliği Fakültesi dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, Prof. Dr. Ayşegül Mine Tüzer, Doç. Dr. Soley Arslan,  Fevzat Önder, Diş hekimleri ve teknisyenleri çalışanlar katıldı.

Diş Hekimleri haftası kapsamında oda üyeleri Gala Yemeğinde buluştular.

Fier Life Center salonunda başlayan diş hekimleri haftasında ‘Süniz Liftink’ konulu konuşmayı Prof. Dr. Ayşegül Mine Tüzer yaparken, Diş Hekimliğinde enfeksiyon kontrolüne yönelik öneriler konulu konuşmayı, Doç. Dr. Soley Arslan yaptı.

Konuşma sonunda il dışından gelen konuşmacılara teşekkür plaketleri Diş Hekimleri Fakültesi dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk ve Kayseri, Diş hekimleri odası başkanı Emrullah Maraş verdi.

Emrullah Maraş, Bugün burada Diş Hekimleri haftasını kutlamaya ilk adım atmış oluyoruz. Şehrimizin Diş Hekimlerimiz bu anlatımlardan faydalanacak bildiklerini de yeniden hatırlamış olacaklar. Her yıl değişik tıbbı aletler ve ağız diş sağlığında yenilikler oluşmakta, bizlerde konudan memnun oluyoruz ve böylece davet ettiğimiz il dışından gelen sağlık konusunda çok duyarı saygı sevgi dolu gönül insanları iki konuşmacımız Prof. Dr. Ayşegül Mine Tüzer yaptı, Diş Hekimliğinde enfeksiyon kontrolüne yönelik öneriler konulu konuşmayı, Doç. Dr. Soley Arslan Bizlere anlattılar kendilerine çok teşekkür ederim. Ayrıca bizleri yalanız bırakamayan Diş Hekimleri haftası katkı sunan sağlık firmalarında çok teşekkür ederim. 21 Kasım Perşembe günü Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi önlük giydirme törenimiz, Erciyes Üniversitesi Sabancı kültür sitesinde fotoğraf resim sergimiz olacaktır. 22 Kasımda saat 10.00 da da Cumhuriyet meydanı Atatürk anıtına çelenk sunumu İstiklal marşı saygı duruşu yapılacaktır. Katılımcı meslek taşlarıma ve davetlere çok teşekkür ederim “dedi.

PROF. DR. AYŞEGÜL MİNE TÜZER, SİNÜS LİFTİNG ANLATI

Sinüs bölgesinde, üst çenenin hemen üzerinde yer alan maksiller, azı dişlerimizin yakınında yer alan anatomik boşluklara denilmektedir. Azı dişlerimizin yakınındaki bu boşlukların görevi, sesin oluşumunu ve kafa ağırlığının azalmasını sağlamak olduğundan önemlidir. Sinüs boşluklarının aşağıya doğru sarkması sonucunda kemik hacminde bir takım kayıplar oluşmaktadır.

Bu kayıplar doğal bir süreç olarak görülse de, implant tedavisi söz konusu olduğunda sorun teşkil etmektedir. Sinus greftleme işlemi, aşağı sarkmış olan sinus boşluklarının doldurulması sonucunda dişsiz bölgelere implant tedavisi uygulayabilmek için kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde kemik içine tam olarak yerleşmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacmin yaratılmasını sağlamaktadır. Sinüs lifting sırasında, lokal anestezi ve genel anestezi uygulanmaktadır.

Kafatasında bulunan kafa ağırlığını azaltmak ve seslerin düzgün çıkmasını sağlamak gibi görevleri olan hava boşluklarına sinüs denilmektedir. Sinuslerin bir kısmı dişlerimizin yakınındaki bölgelerde yer aldığından bu açıdan da önemlidir. Üst çene (maksilla) arka çene bölgesinde dişler kaybedildiğinde ve onların yerine protezler zamanında yapılmadığında, sinus duvarı ile kret tepesi adı verilen çene kemiği en üst noktası arasındaki mesafede kısalma meydana gelmektedir. Bu bölgeye implant yapılacak yeterli kemik olmadığından, azalan kemik oranında artış oluşturmak için sinus lifting uygulaması yapılmaktadır.”dedi.

Sinüs lifting ameliyatı nasıl yapılmaktadır diyen Ayşegül Mine Tüzer,

Sinus lifting (sinus yükseltme, kaldırma) operasyonu; genellikle lokal anestezi altında, standart diş doktoru koltuğunda yapılan bir cerrahi müdahaledir. Sinus bölgesi istenilen seviyede kaldırılarak o bölgede ağız içerisinden açılan küçük bir pencere aracılığı ile ulaşılabilir hale getirilmektedir. Sinusün içini kaplamakta olan sinus membranında istenilen oranda yükselmenin sağlanmasından sonra, meydana getirilen boşluğa kemik tozu ve greftleme işlemi yapılarak, dikiş atılarak bölgenin kapatılması sağlanmaktadır.

Sinus lifting operasyonu sonrasında nelere dikkat edilmelidir, Sinus lifting operasyonu sonrasında, oluşan yara bölgesinin korunması için 24 saat boyunca diğer tarafla yemek yenmesine dikkat edilmelidir. “ifadesin kullandı.

MİKROP BULAŞMA YOLLARINA DİKKAT ETMELİYİZ

 Doç. Dr. Soley Arslan,” Diş hekimliği uygulamalarında hijyene bağlı girişimlerin hedefi, ilk önce enfeksiyonların bulaşmasını önlemektir. Mikroorganizmalar, bir bulaşma yolu aracılığıyla bir kaynaktan bir konağa aktarılmaktadır ve bu konakta bir enfeksiyona sebep olabilmektedir. 1.1 Mikroorganizma kaynakları Hasta, sağlık uzmanı kadar patojen bir mikroorganizma için bulaş kaynağı oluşturabilmektedir. Bir enfeksiyona sahip olmadan bile bu durumu gerçekleştirebilmektedir. Enfeksiyon belirtilerini göstermeksizin patojen mikroorganizmanın taşıyıcısı olabilmektedirler (asemptomatik taşıyıcılar). Bu bağlamda, "sağlık uzmanı" kavramı geniş bir anlamda ele alınması gerekmektedir ve aynı zamanda muayenehanede meşgul olan veya olmayan diş hekiminin yardımcı personelini de dahil etmektedir. asistan, sekreter, bakımla ilgilenen personel, diş teknisyeni, Bulaşıcı materyal, kan, tükürük, yaralardan gelen sıvı, burun veya solunum yolu akıntısı olabilmektedir. Enfeksiyon kaynağı istisnai olarak insan kaynağının dışındadır. Su kirliyse, içilmesi veya teması bir enfeksiyona yol açabilmektedir. Kirli hava klima sisteminin varlığı, bir başka bulaşma kaynağının örneğidir.

Bu durumlarda, üç farklı bulaşma yolu oluşmaktadır: temasla, havayla (hava yoluyla dağılım) ve damlacıklarla o Temasla bulaşan en çok görülen bulaşma şeklidir. Bu durumda, birçok bulaşıcı ajan aynı anda aktarılmaktadır.

En sık görülen, dolaylı temastır. Kirli aletler, kirli çalışma alanı veya tedaviyi uygulayan kişinin kirli elleri aracılığıyla birçok hastaya mikrop bulaştırabilmektedir.

Aynı şekilde, tedaviyi gerçekleştiren kişiyle hastanın arasında doğrudan temas oluşabilmektedir. Hastanın ağzına korunmamış bir el sokarak, tedaviyi gerçekleştiren kişiye mikrop bulaşabilmektedir. Doğrudan inokülasyon, temasla ilgili özel bir durumdur. Sorun; kan veya kanla karışımın akıntılar, cilt veya yaralı bir mukoza, iğne batması veya keskin iğne, alet veya nesnelerin (ve atıklarıyla) sebep olabileceği kesmeyle girdiğinde oluşmakta. “dedi. YÜKSEL KALKAN