EĞİTİM
Giriş Tarihi : 01-07-2020 11:38   Güncelleme : 01-07-2020 11:38

COVİD-19 VE ETKİLERİ, KİTAPLAŞTIRILDI

COVİD-19 VE ETKİLERİ, KİTAPLAŞTIRILDI

Dünyayı etkisi altına alan Konronavirüs diğer adıyla covid-19 ve etkileri, sonuçları açısından çeşitli  akademisyen tarafından incelenerek kitaplaştırıldı.

MESBAM (Medeniyet, Sosyal ve Beşerî Bilimler Araştırma Merkezi) ve Medeniyetin Burçları Derneği ortak çalışma ile ‘Covid-19 ve etkilerini’ disiplinler arası inceledi. Editörlüğünü Prof. Dr. Hakkı Büyükbaş, Murat Cenk ve Hasan Gülpınar’ın yaptığı çalışma, daha sonra kitap haline getirildi.  Kitapta, Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Prof. Dr. Mehmet Öcal, Doç. Dr. Gökhan Bolat, Dr. İskender Dölek, Dr. Selman Özdan ve Araştırma Görevlisi Hasan Kayırgan ile yapılan röportajlar bulunuyor. Ayrıca bazı ülkelerde covid-19 ile yapılan mücadeleler anlatılıyor.

Kayseri’deki Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun, ‘İçinde bulunduğumuz ve küresel bir sağlık, siyaset, ekonomi ve sosyal sorun olarak nitelendirilen covid-19 sürecine ilişkin bakış açısı sunabilmek amacıyla bir rapor hazırladık.Kitaplaştırılan raporda; salgın, tarihsel, sosyolojik ve uluslararası ilişkiler, hukuk ve Ortadoğu açısından,alanında uzman akademisyenler tarafından incelenmiştir. Kitap MESBAM’in 5. Yayınıdır.’dedi.

MESBAM Başkanı Hakkı Büyükbaş, covid-19’u sadece salgın olarak algılamak dar bir bakış açısı olacaktır. Zira, bu salgının pek çok fonksiyonel etkisi bulunmaktadır. Geçmişe baktığımızda bu salgının diğer salgınlarla önemli kırılma noktaları olan ortak yönleri olduğu gerçektir. Bu nedenle cpvid-19’u bir yönüyle değil, birçok yön iledisiplinler arası incelenmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu açığı giderebilmek amacıyla değerli akademisyen ve araştırmacılarımızla bir rapor hazırladık. Bu raporu da kitaplaştırarak, hizmete sunduk.’ şeklinde konuştu.

Kitapta, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bünyesinde, Türkiye’de üniversite eğitimi gören öğrenciler tarafından yapılan bazı röportajlar da yer alıyor.

İlk röportajda, Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İskender Dölek ile Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi Muhammed ShaabanAnduülhamid’in ‘Covid-19’un ve diğer salgın hastalıkların tarihi açısından incelenmesi yer alıyor.İkinci röportajda ise Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Mazhar Dağlı ile Türk Dili ve Edebiyatı Uzmanı Fatma Toroğlu tarafından yapılan ‘Covid-19’u Sosyolojik Açıdan İncelemesi’ başlıklı röportaj bulunuyor.Üçüncü röportaj ise, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öcal ile Erciyes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi AdeliiaKadyrshaeva tarafından yapılan, ‘Covid-19’un Uluslararası İlişkiler disiplini açısından ele alındığı görüşme yer alıyor.Dördüncü röportajda ise Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Selman ÖZDAN ve araştırma Görevlisi Hasan Kayırgan ile yine aynı üniversitenin Gazetecilik bölümünce okuyan Ahmat Tahir Ahmat tarafından yapılan görüşme yer alıyor. Röportajda, covid-19 hukuki açıdan ele alınıyor.Son röportajda ise Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Gökhan BOLAT ile yine aynı üniversitenin tarih bölümü yüksek lisans öğrencisi Nasiba Mirzayeva tarafından yapılan çalışma yer alıyor. Röportajda, Covid-19 Ortadoğu alanında inceleniyor.

Raporun son bölümünde ise dernek bünyesindeki YTB öğrencilerin kendi ülkelerindeki covd-19 ile ilgili çalışmalara yer verdikleri yazıları bulunuyor. (Kurum Haber)