YEREL
Giriş Tarihi : 01-10-2020 12:28   Güncelleme : 01-10-2020 12:28

CORONADAN DAHA BÜYÜK SORUN BİZİ BEKLİYOR

CORONADAN DAHA BÜYÜK SORUN BİZİ BEKLİYOR

 

FATİH Projesi, eğitimde teknolojinin kullanımını hedefleyen Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı projesiydi.  Proje kapsamında her öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi öngörülmekteydi ,  bu proje kapsamında 1.437.000 adet tablet dağıtıldığı açıklanmıştı.

2010 yılında başlayan FATİH Projesi için önceki Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtılacağını açıklamıştı. Peki , ne oldu bu bilgisayarlar neden dağıtılmadı .

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük proje diye tanıttığı proje devlete büyük külfet yaratarak çöktü. Öngörü ve plansızlığın bir yansıması olan FATİH projesinden kimlerin nemalandığı da belli değil.

Pandemi nedeni ile EBA üzerinden eğitim verilmeye çalışılıyor. Sistem çöküyor, bakan bey memnuniyetini bildiriyor, ailelerin tablet veya bilgisayarları yok veya birden fazla çocuğu olan aileler aynı saatlerde eğitim alan çocuklarına bu imkanı sağlayamıyor.

 Aileler kaymakamlıklara başvurarak tablet istiyorlar, ancak talep eden ailelerden evi ve arabası olmaması gibi şartlar aranıyor.

Bilgisayarları olsa bile ailelerin evlerinde internet yok, zaten ekonomik olarak zor durumda olan aileler internet bağlatamıyor.

 Başında “Milli” olan iki bakanlıktan biri olan Milli Eğitim Bakanlığı acilen devlet okullarında okuyan geleceğimiz olan çocuklarımıza zaman geçirmeden bir bilgisayar vermeli,  büyük devlet ve sosyal devlet olmak bunu gerektirir.

 Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Memduh Büyükkılıç, belediyeler olarak 10.000 tablet alarak öğrencilere bağışlanacağını açıkladı, kendisine teşekkür ediyoruz, kendilerinden Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın yaptığı gibi, Türksat ile anlaşarak özellikle daha önce köy statüsünde olan mahallelerimize  ücretsiz internet erişimi sağlamalarını da öneriyoruz.

 Buradan yetkililere sesleniyorum,   okula gidemeyen, bilgisayarı olmayan, internet imkanından yoksun çocuklarımız gerekli eğitimi alamıyorlar, bu imkanlara sahip çocuklar ile aynı sınavlara girecekler, bu çocuklarımız bu sınavlarda nasıl başarılı olacaklar, eğitimde fırsat eşitliği sadece sözde kaldı,  gerekli eğitimi alamayan bu çocuklarımızın durumu  koronadan daha büyük bir sorun olarak  önümüzdeki dönemde bizleri bekliyor.

                                                                                                          M.Sebati ATAMAN

                                                                                                          İYİ Parti Kayseri İl Başkanı