GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-08-2020 19:29   Güncelleme : 23-08-2020 19:29

CHP’DEN 30 AĞUSTOS KUTLAMALARININ YASAKLANMASINA TEPKİ

CHP’DEN 30 AĞUSTOS KUTLAMALARININ YASAKLANMASINA TEPKİ

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamalarının yasaklanmasına Cumhuriyet Halk Partisi’nden tepki geldi. CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının yasaklanma sebebi Covid 19 değil fesli zihniyettir” derken, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise, Cumhuriyet değerlerine ve kazanımlarına düşman olanların her fırsatta bunu dışa vurduklarını ifade etti.

“SEBEP COVİD 19 DEĞİL FESLİ ZİHNİYETTİR”

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri, 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgeyle yasaklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 19 Ağustos 2020 tarihinde gönderilen genelgede, “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98’inci yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi” ifadelerine yer verilen genelgeye CHP’den tepki geldi. CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu karara şaşırmadıklarını ifade ederek, “Elbette ‘Keşke Yunan Galip gelseydi’ diyen meczuplara hayranlık duyup, onların masallarına tarih diye inananlar Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu olarak kalmasını sağlayan 30 Ağustos Zafer Bayramına da, bu büyük zaferin mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de düşman olur, kutlamaları yasaklarlar. Biz biliyoruz ki, kutlamaların yasaklanmasının sebebi covid 19 değil, fesli zihniyettir” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının yasaklanmasına tepki gösterdi. Sözde yerli ve milli olduğunu söyleyen AK Parti’nin bu ülkenin değerleriyle kavgalı olduğunu ve bunu her fırsatta dışa vurduklarını ifade ederek, “İçişleri Bakanı insanların gözlerinin içine baka baka yalan söylüyor. Bugüne kadar salgına rağmen AK Parti’nin siyasi şovlarına otobüslerle insan taşıyanlar, söz konusu bu ülkenin düşman işgalinden kurtuluşunun bayramını kutlamak olunca salgın gerekçesinin arkasına sığınıyor, yasaklamalar getiriyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda da aynı uygulamayı yaptılar. Bundan sonra da farklı gerekçelerle benzer uygulamalar yapacaklar ama kaybedecekler. Hiç kimsenin gücü Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nun kazanımlarını bu ülkeden, bu ülkenin yurttaşlarının yüreğinden silip atamayacaktır” diye konuştu.(Kurum Haber)