GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-08-2020 12:20   Güncelleme : 04-08-2020 12:20

ÇEVRE AKTİVİST GÖÇER, “MANİSA TARZAN’INI ÇOĞALTMALIYIZ!”

ÇEVRE AKTİVİST GÖÇER, “MANİSA TARZAN’INI ÇOĞALTMALIYIZ!”

Manisa ya giderek Manisa’da Manisa Tarzan’ının mezarını ziyaret eden ve Manisa Tarzan’ı Ahmet Bedevi’nin yaşadığı kulübenin etrafında çevre temizliği yaptıktan sonra, kenarlarına sembolik olarak çam ve meyve fidanları diken Göçer “Manisa Tarzan’ı Ahmet Bedevi’yi ülkemizin tamamına tanıtarak çoğalmalıyız”. Dedi.

Gençliğin bunalım çukurunda debelendiği ve dünyanızın büyük bir hızla küresel ısı cehennemime doğru sürüklenmekte olduğu günümüzde Manisa Tarzan'ı Ahmet Bedevi den başka daha güzel bir örnek canlandırılabilir mi? Diyerek sözlerine devam eden Göçer,

“Manisa'nın Sipil Dağından onu ayağa kaldırmalı ve her şehrimizde çoğaltmalıyız”. Dedi.

***

Hızlanan hızlar nedeni ile kötü gidişin her geçen gün daha çok yükselmekte olduğu günümüzde bu gidişe karşı yüzümüzü doğaya dönerek cevap vermeliyiz ve Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi gibi iyiliğin sembolü olan insanları çoğaltmalıyız. Çünkü küresel ısı problemlerini çok çalışarak, doğa eğitimini yaygınlaştırarak, karbon izlerimize dikkat ederek, daha çok fidan dilerek ve toplumsal duyarlılığı yükselterek aşabiliriz” şeklinde açıklamalarını sürdüren Göçer, öncelikli olarak “DOĞASEVERİM” diyebilen her insanın yaşam tarzı ve yaptıklarıyla örnek teşkil etmesi gerekliliğini vurguladı.

***

“Küresel ısı problemlerine karşı duyarsız kalmak bizden sonra yaşayacak olan canlıların yaşam haklarını hiçe saymaktır. Bu problemlere karşı mücadele ederek tabiatı desteklememek üzerimizdeki insan elbisesini kendi ellerimizle çıkarmaktır”. Şeklinde açıklamalarını sürdüren Göçer, “Çünkü bu gün çalışmaz ve tembel, tembel yatarsak yarın çalışmamıza hiç gerek kalmayacak.” Dedi.

Göçer, karbon izlerimizi kontrol etmediğimiz ve kendi imkânlarımız dâhilinde doğaya destek olmadığımız takdirde dünya yaşına göre çok kısa bir süre içerisinde geri dönülmez noktanın aşılacağını vurguladı.     

***

Doğa ile savaşacağımız yerde doğa ile uyum, doğanın direncine saygı ve doğayı taklit etme çizgisine gelmeliyiz. Bunun yolununsa israftan, tüketim çılgınlığından, hırstan ve bencillikten uzaklaşarak tabiatı desteklemek, korumak ve gelişimine katkı sağlamak olduğunu belirtti.

***

Ahmet Bedevi ruhunun her şehrimizde canlanması gerekliliğini önemle belirten Göçer, böyle güzel insanlar gençliğin önünde ışık olmalı, gençlik tüm zararlı alışkanlıklardan uzaklaşarak yüzünü doğaya dönmeli, ülkemizin ve dünyamızın iklim problemlerine karşı direncini yükseltmelidir. Dedi.

***

Neden Manisa’ya gittiniz? Sorusunu ise “Manisa Tarzan’ının Sipil Dağındaki evinin kenarlarına meyve / çam fidanları dikerek Manisa Tarzan’ını anmak ve O'na şükran duygularımı ifade etmek istedim”.

“Onun çalışma azmini gençliğimiz başta olmak üzere insanların tamamına örnek olarak göstermek istedim”.

“Konuşmaktan, eleştirmekten, oturmaktan, miskinlikten, tembellikten, hazırcılıktan, duyarsızlıktan vazgeçerek olduğumuz yerde ve sadece kendi imkânlarımızla toprağa dokunarak ve çevremizi koruyarak herkesin kendi çapında bir Manisa Tarzan'ı olması gerekli olduğunu vurgulamak istedim”.  

“Küçük adımların çoğalmasını, büyük adımları etkilemesini ve bir gün bütün dünyanın bir şekilde yüzünü doğaya dönmesini istedim” şeklinde açıklamalarına devam eden Göçer, nihai amacının iklim problemlerine karşı ülkemizin direncinin yükselmesi ve güneş doğduğu müddetçe yeryüzünde yaşamın devam etmesi” olduğunu vurguladı.

Göçer, Manisa faaliyetinde canla başla çalışan Manisa Candost Doğa Severler Kulüp Başkanı Yaman Üzeyir’e, Yönetim kurulu üyesi Hatice Özünlüye, kızı ile birlikte İzmir'den gelerek Manisa’da ve İzmir’de olağan üstü çaba sarf eden Özgür Solmaz kardeşimize, isimlerini bilemediğim (özür dilerim) katılımcı arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Beni Manisa'ya davet eden ve Manisa Tarzan’ının izlerinde yürüyen örnek insan Mehmet Erbil’e çok teşekkür ederim. Diyerek sözlerini noktaladı. MUSTAFA GÖÇER/MANİSA