YEREL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 14:12   Güncelleme : 17-03-2021 14:12

ÇANAKKALE; MİLLETİMİZİN ORTAK İNANCININ ZAFERİDİR

ÇANAKKALE; MİLLETİMİZİN ORTAK İNANCININ ZAFERİDİR

İyi Partili Kazım Yücel, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Yücel, " Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, altında yatan binlerce şehidimizin bizlere emanetidir. Yüce milletimiz en çetin zorlukları, birlik, beraberlik ve kardeşlikle aşmıştır." dedi.

İyi Partili Kazım Yücel, İyi Partili Kazım Yücel, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Yazılı bir açıklama yapan Yücel,  şehitleri anarak sözlerine başladı. Yücel, “Türk Tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümü ve Şehitler Günü’nde; Çanakkale savunması ile Türk Milleti’nin en büyük destanlarından birini, kanlarını dökerek tarihe yazan, topraklarımızı kanlarıyla yoğuran tüm kahramanlarımızı minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz." dedi.

BAĞIMSIZLIĞIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİMİZİN DÜNYAYA İLANIDIR

Yücel, "Çanakkale Zaferini kutlarken;  bu zaferin bugünün Türkiye’sine ve dünyasına verdiği mesajları doğru anlamak ve anlatmak en önemli sorumluluğumuzdur.Çanakkale; milletimizin ortak inancının zaferidir.Çanakkale; her çeşit maddi yokluğa rağmen, ne olursa olsun bağımsızlığımızdan vazgeçmeyeceğimizin dünyaya ilanıdır." dedi.

TÜRK MİLLETİ DESTAN YAZDI

Yücel, "Emperyalist ve sömürgeci devletler Türk Milletini Anadolu'dan atmak için bundan tam 106 yıl önce bir araya geldiler. İstanbul'u ve Anadolu'yu işgal etmek için harekete geçtiler ve Çanakkale'ye kadar gelerek namlularını Türk Milletinin yaşadığı topraklara doğrulttular. Esareti kabul etmeyen  Türk Milleti ise yokluk içinden Çanakkale'de vatan savunmasına geçti.  Türk Milleti, Karslısıyla Edirnelisiyle; Samsunlusuyla Mersinlisiyle; Haleplisiyle Kerküklüsüyle; Kırımlısı ile Bakülüsüyle topraklarını teslim etmemek için canını ortaya koydu. Düşman güçlerinin en ağır silahına karşı sadece imanını ve elindeki imkanlarını ortaya koyan Türk Milleti 18 Mart 1915'te destan yazdı. " şeklinde konuştu.

ANAFARTALAR KAHRAMANI SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Yücel, Anafartalar Kahramanı olarak anılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e de ayrı bir parantez açtı. Yücel, "O dönem Yarbay  olan Mustafa Kemal Atatürk,  Sofya’da Askeri Ateşe iken görev ister ve 19. Tümen Komutanı olarak bölgeye atanır. 10 Aralık 1915 gününe kadar gerek bu tümene gerekse Anafartalar Grup Komutanlığı’na Albay rütbesiyle komutanlık yapar. Ve verdiği kritik kararlarla düşman askerlerinin Çanakkale'de karaya çıkmalarını engeller. Gazi Atatürk, daha sonra bu büyük savaşta gösterdiği başarılarla “Anafartalar Kahramanı” olur. Çok sayıda madalyayla onurlandırılır. Tarihin akışını değiştiren savaşta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, komutanlık becerisini sahaya yansıtın ve savaşın seyrini değiştiren kahraman olur" dedi.

HİÇBİR GÜÇ MİLLETİMİZİN BAĞIMSIZLIK İRADESİNİ KIRAMAZ

Yücel, "Biz, tarih içerisinde hep bu coğrafya için olduğu kadar, tüm dünya için de barış ve kardeşliği öncelikli tutmuş bir milletiz. Türk Milleti olarak dün olduğu gibi yine 'Biriz ve Beraberiz'.  Çanakkale Zaferini  destanlaştıran değerlere sahip çıktığımız sürece ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize gösterdiği yoldan çıkmadığımız sürece hiç bir güç milletimizin birliği ve bağımsızlığı konusundaki iradesini kıramayacaktır. Bu duygularla, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor; bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin huzur ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.