YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 11:19

BÜYÜKKILIÇ: “GELECEĞİMİZİN TEMİNATI, GÖZ BEBEĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ: “GELECEĞİMİZİN TEMİNATI, GÖZ BEBEĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Çocuklara özgü dünyada ilk bayram olan 23 Nisan’da, geleceğimizin teminatı, göz bebeğimiz çocuklarımızın bayramını kutluyor, onlara güzel bir dünya bırakılması temennisinde bulunuyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 102. Kuruluş Yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

23 Nisan 1920’de Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığını hatırlatan Başkan Büyükkılıç, Türk halkının egemenliğini tüm dünyaya duyurması dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu anlamlı ve önemli günü tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiğini ifade etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, yılda her gün hatırlanması, gözetilmesi gereken çocukların bayramına ortak olunmasının önemine işaret eden Başkan Büyükkılıç, “Türk milleti bağımsızlık ve egemenlik mücadelesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarak taçlandırmış, bunu da Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile çocuk bayramı olarak süslemiştir. Çocuklar, yapısı itibariyle korunmaya, gözetilmeye ve tabi ki sevilmeye muhtaç olan insanlardır. O nedenle çocuklarımızın aslında her gün korunması, gözetilmesi, onlarla ilgilenilmesi gerekir. En azından yılda bir gün böylesine güzel ve anlamlı bayramda çocuklarımızı gerektiği gibi analım, anlamaya çalışalım. Onları sevelim, kucaklayalım ve bayramlarına ortak olalım” ifadelerinde bulundu.

“TÜM DÜNYA ÇOCUKLARINI KUCAKLAYAN EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR BAYRAM”

Mesajında dünyada ilk defa kutlanmaya başlanan bir bayram olan 23 Nisan’ın Türk-İslam Medeniyetinin çocuklara, insanlara ne denli değer verdiğinin göstergesi olduğunu vurgulayarak şunları paylaştı:

“Dünyada ilk defa çocuklara özgü bir bayramı ilan eden bir medeniyet olan Türk İslam Medeniyetinin mensubuyuz. Bu incelik, medeniyetimizin ne denli insana, çocuğa değer verdiğinin açık bir göstergesi. Çocuğa çocuk, insana insan olarak bakan medeniyetimiz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan etmiş, bunu da hiçbir çocuğu birbirinden ayırt etmeden bütün dünya çocuklarına armağan etmiştir. 23 Nisan, tüm dünya çocuklarını kucaklayan eşi benzeri olmayan bir bayramdır. Bu anlayıştan hareketle bizler de çocuklarımızı seviyor, gözetmek için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret ediyoruz. Bu kapsamda düzenlediğimiz sergiler ve festivallerle onları bayramlarında, bu mutlu günlerinde yalnız bırakmıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm çocukların gözlerinden öpüyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Bu vesile ile başta, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

AdminAdmin