YEREL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 11:19   Güncelleme : 23-02-2021 11:19

BÜRO MEMUR SEN KAYSERİ 1 NOLU ŞUBE VERGİ HAFTASINI KUTLUYOR

BÜRO MEMUR SEN KAYSERİ 1 NOLU ŞUBE VERGİ HAFTASINI KUTLUYOR

Bilindiği gibi, Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak kutlanmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) çalışanlarına yapılan adaletsizlikler, haksız uygulamalar Vergi Haftası vesilesiyle giderilmelidir.

Maliye çalışanları Covid-19 sürecinin en yoğun olduğu bu günlerde 7256 sayılı kanun kapsamında borç yapılandırma başvurularını alma ve yapılandırma işlemlerini esnek ve dönüşümlü çalışma olmadan canvirane bir şekilde yerine getirmektedirler.

Ülkemiz ve milletimiz için bu kadar önemli görevleri ifa eden Hazine Ve Maliye Bakanlığı’ndaki kamu görevlileri Vergi Haftası’nı maalesef buruk geçirmektedirler. Çünkü uğradıkları hak kayıpları, verilmeyen Pandemi ikramiyeleri, bozulan çalışma barışı buna engel olmaktadır.

Büro Memur-Sen olarak kimseden haksız bir uygulama, haksız bir kazanç istemiyoruz. Maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanları için Ocak/2021 tarihinde yapılması planlanan Kurum İçi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı Özel Sınavı Covid-19 nedeni ile ertelenmiştir.

Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı ile Kurum içi yapılacak yeterlilik sınavı için ilan edilen ve 1500 olan sayının kurumların ihtiyaçları da göz önüne alınarak 2500’ e çıkarılması, 75 olan başarılı sayılma barajın 70 e çekilmesi ve seçmeli soru konulması, sınavın gerçekleştirileceği tarihte başvuru şartlarını taşıyanlar yönünden ek başvuru hakkı verilmesi ve Sınav tarihleri ilan edilerek oluşan bu mağduriyetin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bakanlık birimlerinde uzun zamandan beri Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavını bekleyen kamu görevlilerinin bu taleplerinin karşılanarak, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarının belli aralıklarla yapılmalıdır.

Kamu görevlileri yılın ilk altıncı ayından itibaren %20 ve üst vergi dilimine girmekte ve aldığı zam erimektedir. Bütün kamu görevlilerinin gelir vergisi %15 oranında sabitlenmeli, memura verilen zam geri alınmamalı, enflasyona ezdirilmemeli ve en düşük memur maaşının %10’u oranında seyyanen zam yapılmalıdır. Kamu çalışanları Memur maaşları enflasyon karşısında erimekten kurtarılmalıdır. 

Kamuda süresiz sözleşmeli personel uygulaması son bulmalı, kadro verilmeli ve bundan sonraki büro hizmet kolunda yapılacak olan sözleşmeli personel alımında 3+1 sistemi uygulanmalıdır. 

Covid-19 sürecinde kamu kurumlarında 10:00-16:00 mesai uygulaması devam ederken, maliye çalışanları 8:00-17:00 mesaisi yapmışlardır. 

Pandemi döneminde fazla çalışma yaparak 7256 sayılı kanun çerçevesinde mükelleflerin yapılandırma başvurularını ve taksitlendirmelerini süresinde yapan kamu görevlilerine fazla mesai ücreti 5 katı oranında ödenmelidir.

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmelidir.

Mali Hizmetler Sınıfı oluşturularak, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlemeli ve 3600 ek göstergenin kamuda görev yapan bütün çalışan personeli kapsamasını istiyoruz.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının yüzde doksanı lisans mezunu olup, işe girerken KPSS (A) gurubundan sınava tabii tutulmaktadırlar. Dolayısıyla hem 3600 ek göstergenin verilmesini, hem de merkez taşra uzmanı ayrımının kaldırılmasını ve iş barışının sağlanmasını talep ediyoruz.

Memur maaşını oluşturan tüm kalemlerin emekli keseneğine dâhil edilerek emekli maaşına yansıtılması için gerekli çalışmanın yapılması, 

Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen olarak ülkemizin, kamu görevlilerimizin kaygısını taşıyor, emek ve ekmek mücadelesi veriyoruz. Mazlumların ve mağdurların yanında, zalimlerin ve haksızlıkların ise karşında duruyoruz.

Büro Memur-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle Vergi Haftasını kutluyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları lehine olumlu adımlar atılmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna Saygılarımızla