YEREL
Giriş Tarihi : 29-12-2021 11:05   Güncelleme : 29-12-2021 11:05

BÜNYAN ELBAŞI KARADAYI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

BÜNYAN ELBAŞI KARADAYI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kayseri ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; Bünyan Elbaşı Karadayı Sulamasında çalışmaların devam ettiğini belirterek projenin tamamlanması ile 54.020 dekar arazisini modern borulu sistemle sulanacağını söyledi.

 

Yıldız, ’Proje kapsamında yaklaşık 212 kilometrelik CTP ve HDPE borunun 80 kilometresi döşenmiştir. Şantiye sahasına indirilen 2400 mm ve 2200 mm’lik CTP borularının kazıları tamamlanmış olup HDPE boru çalışmaları ile sanat yapıları imalatı devam etmektedir.. Projenin hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye 2021 birim fiyatları ile yılda 36 milyon 962 bin 150 Türk Lirası katkı sağlanacaktır.” dedi