YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 14:21   Güncelleme : 23-08-2021 14:28

BİR AYDA 110 KOYUN ÇALINDI

BİR AYDA 110 KOYUN ÇALINDI

Talas’ın Başakpınar ve Zincidere Mahallesi’nde küçükbaşhayvancılığı yapan besicilerin son günlerde hayvan hırsızlarıyla başı dertte. 2 mahallede bir ayda 110 koyun çalınırken, besiciler gözaltına alınan zanlının serbest bırakılmasına tepkili. Talas İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde açıklama yapan besiciler, delillerin olmasına rağmen serbest bırakılan zanlının tutuklanmasını talep etti. Besicilere İYİ Parti Talas Belediyesi Grup Başkan Vekili Mustafa Çalıksoy da destek verdi.

 

Besicilerin iddaasına göre, Talas’ın Başakpınar ve Zincidere Mahallesi’nde çobanlık yapan zanlı D.K., Afgan çobanlarla işbirliği yaparak çok sayıda koyun çaldı. Koyunları ayaklarından bağlayarak, bir bölgede toplayıp Afgan çobanlara haber verdiği iddia edilen zanlı D.K, şikayet üzerine gözaltına alındı. Ancak yapılan soruşturma kapsamında zanlı serbest bırakıldı.

Zanlı D.K.’nın serbest bırakılmasına tepki gösteren Talas’ın Başakpınar ve Zincidere Mahallesi’nde küçükbaşhayvancılığı yapan besiciler, Talas İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

Başakpınar Mahallesi Muhtarı Cemalettin Sivritaş, Başakpınar’da son zamanlarda koyun hırsızlığı olaylarının arttığını ifade etti. Sivritaş,”Hırsızlık olayları artmaktadır. Hırsız yakalanmasına rağmen suçu tespit edilmesine rağmen yetkili merciler tarafından serbest kalması gerçekten halkımızı üzüntüye sokmuştur. Burada çiftçilerimiz küçükbaş hayvanları çalındığından dolayı ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Emniyet mensupları tarafından serbest bırakılması bizi üzdü. Ceza almasını talep ediyoruz” diye konuştu.

DELİLLER VAR AMA SERBEST KALDI

Besici Kazım Yağ, Başakpınar’da 110 koyunun çalındığını belirterek, “70 tane koyunumuz eksik bizim. Aşağı yukarı Başakpınar’da 110’a yakın koyunumuz eksik. Bunu dilekçe karakola bildirdik. Suçlunun mesajlarını bildirdik ama serbest kaldığını öğrendik. Bu bizi rahatsız etmeye başladı. Böyle olması pek iç açıcı değil. Şimdi biz mağduruz ama yarın diğere arkadaşlarımıza bu işler olabilir. Gereğinin yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BİZDE Mİ HIRSIZLIK YAPALIM?

Diğer besici Murat Yalçın ise, verdikleri emeklerin bir gecede çalınmasına oldukça sert tepki gösterdi. Yalçın, “Küçükbaş hayvanların sahipleri olarak verdiğimiz emeklerin bir gecede çalınmasından rahatsız oluyoruz. Bizde gidip çalalım. Bu kadar serbestlik ve adaletsizlik varsa biz niye uğraşıyoruz. O zaman adam gelsin bir gecede mallarımızı alsın gitsin. Devlette bu adamı bıraksın. Nasıl güveneceğiz adalete.  Deliler bu kadar açık olmasına rağmen hırsızın serbest gezmesi bizide hırsızlığa teşvik ediyor. O zaman bizde çalalım serbest kalalım. Bugün bize olan yarın başkasına olacak. Bu cezaların ağırlaştırılmasını istiyorum. Bu şahıs Başakpınar’ın ekmeğini yemesine rağmen hırsızlık yapmasını ağır buluyorum. Gereğinin yapılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

ADALETTEN ADALET BEKLİYORUM

Zincidereli Besici  Durmuş Durgun ise, Başakpınarlı besicilere destek vererek, “Bu arkadaşların mağdur olduğunu duydum. Zincidere’de hayvancılık yapıyorum. Yarın sıranın bana gelmeyeceğini nereden bileyim. O şahıs kim ise bugün bir çobanı kandırmış yarın başka bir çobanı kandıracak. Hepimizin sırayla bu iş gelecek gibi. Adaletten adalet bekliyorum” dedi.

Besiciler daha sonra Talas Kaymakamı ile görüşmek için Emniyet Müdürlüğü’nün önünden ayrıldı.