YEREL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 14:18   Güncelleme : 13-04-2021 14:18

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MUSTAFA ÇALIKSOY, VATANDAŞIN SESİ OLDU 

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MUSTAFA ÇALIKSOY, VATANDAŞIN SESİ OLDU 

VATANDAŞIN ULAŞIM ÇİLESİNİ YAŞAYARAK ANLATTI 

İYİ PARTİLİ TALAS BELEDİYE MECLİSÜYESİ MUSTAFA ÇALIKSOY: ULAŞIMDAKİ UYGULAMA  

VİRÜSÜ DAHA ÇOK BULAŞTIRIYOR 

VATANDAŞ: VİRÜSÜ ŞEHRE KÖYLÜLER Mİ TAŞIYOR? 

 

İYİ Parti Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, Talas ilçesi kırsal mahalle sakinlerinin ulaşım çilesini bizzat yaşayarak gündeme getirdi. Çalıksoy, “Mahalleden otobüse binen insanlarımız Talas’ta tramvaya aktarma yapılıyor. Oradan kent merkezine geliyor. Ulaşım adeta çileye dönüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması pandemi döneminde güya covid 19 virüsünün bulaşını aza indirme amaçlıyor. Ama yapılan bu uygulama virüsü daha fazla bulaştırma uygulamasına dönüştü” dedi.  

İYİ Partili Mustafa Çalıksoy, sabah erken saatlerinde Kepez mahallesinde bölgedeki bulunan diğer mahalle sakinleri ile birlikte Büyükşehir Belediye toplu taşıma aracı olan otobüsle seyahat etti. Seyahatte otobüse binerken biletini okutan Çalıksoy, çok sayıdaki mahallede yaşayan insanların sıkıntılarını dile getirerek, şunları anlattı;  

TALAS CEMİLBABA’DA İNSANLARIMIZ İNDİRİLİYOR 

“Öncelikle Ramazan ayının, milletimize, ülkemize, insanlık alemini huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. Bildiğiniz gibi pandemi sürecinde şehrimizde ve ilçemizde otobüs saatlerinde, güzergahlarında bazı değişikliklere gidilmişti. Bu değişikliklere gidilmeden önce kırsal mahallelerimizde, otobüs seferleri, mahallesinden alınan yolcular, bazen Talas merkezden, bazen de Komando Caddesinde Seyyid Burhaneddin Mezarlığı yanında indirilerek şehre ulaşımı sağlanıyordu. Pandemi süreci ile birlikte bu güzergah ve saatlerde değişiklik yapıldı. Yurttaşlarımız mahallerinden alınıp Talas Cemibaba tramvay son durağında indirilerek, buradan tramvay ile aktarma suretiyle şehre ulaşımı sağlanıyor. Tramvay aktarmasında yaşanan yoğunluk nedeniyle halkımız büyük sıkıntı çekmektedir. Pandemi döneminde güya pandemiyi, covid 19 virüsünün bulaşını aza indirmeyi amaçlayan bu uygulama virüsü daha fazla bulaştırma uygulamasına dönüştü.” 

VİRÜSÜN BULAŞMASINA İMKAN SAĞLANIYOR 

“Yurttaşlarımız mahallesinde alınıp otobüsle yolculuk yaparken bir yoğunluk yaşıyor. Sonra tramvay aktarma istasyonunda yoğunluk yaşıyor. Daha sonra tramvaya biniyor yoğunluk yaşıyor. Bu insanlarımızın şehre ulaşım süresini uzatıyor, virüsün bulaşması içinde imkan sağlanıyor.” 

VATANDAŞLARIMIZ MUZDARİP OLDU  

“İnsanlarımız sabah evden çıkıp bir saatte mahallesinden şehir merkezine giderken, bu uygulama ile birlikte ulaşım 5-6 saati bulmaktadır. Bu sıkıntı giderilmelidir. Vatandaşımız muzdariptir. Bu sıkıntıları gündeme getirdik ama iyileştirme yapılmadı. Aynı uygulama devam ediyor. Hem virüsün yoğun bir şekilde bulaştığı bu dönemde insanlarımızın zamanları boşa harcanmaması, daha da önemlisi sağlıklarını tehlikeye atmamak için biran önce eski uygulamaya dönülmelidir.” 

10 YIL ÖNCE ULAŞIM DAHA İYİYDİ  

“Belediyelerin görevleri, var olma sebepleri insanların daha mutlu, huzurlu ve refah içinde yaşamasını sağlamaktır. Yaşama imkanı sağlamaktır. Belediye başkanları halkın huzuruna çıkınca, aday olunca, ben daha iyi yönetirim ilkesiyle çıkıyorlar. Vatandaşımız da başkan adaylarına oy veriyor. Diyoruz ki; güvenini, oyunu aldığımız bu insanlarımızı daha iyi yönetmek için yükümlülüğe sahipsiniz. Bugün getirdiğiniz bu yönteme göre, 10 yıl öncesindeki ulaşım çok daha iyi idi.” 

İNSANLARIMIZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR 

“Bu virüsü bahane ederek getirdiğiniz yöntemden dönmelisiniz. Talas’ın kırsalında, yukarısında bulunan mahalledeki insanlarımız sahipsiz değildi. Bu insanlarımızın hakkını arayacağız. Savunacağız. Bu sorun düzeltilene kadar sürecektir.” 

İYİ PARTİ OLARAK BİZE BIRAKIN 

“İddialı bir teklifte bulunuyorum. Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a geçmiş olsun diyorum. Daha öncede teklif ettik. Pandemi sürecinde biz İYİ Parti olarak bırakın biz insanlarımızın, mahallelerimizin ulaşımını sağlayalım. Bir bakın ve görün ulaşım sorunu nasıl çözülüyor ve sağlanıyor gösterelim. Uygulamadan dönülmesi için insanlarımızın sıkıntısının giderilmesi için uygulamadan vazgeçilsin.” 

SEFERLER DÜZELTİLMELİ 

İYİ Partili Mustafa Çalıksoy’a sorunlarını dile getirdiği için teşekkür eden Kepez mahallesinin yaşlı sakini, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızdan şöyle bir talepte bulunmak istiyorum. Bir vatandaş olarak lütfen otobüs seferlerinin düzeltilerek halkın hizmetine sunulmasını teklif ediyorum” dedi.   

Otobüse tramvaya kalabalık biniyoruz 

İşe giden gençlerde uygulamadan en çok mağdur olanlar arasında yer alıyor. Sıkıntılarını dile getiren Kepezli gençler sorunlarını anlattı. Bir genç, “6 yıldır gittim geldim bir değişiklik yok. Kaymakamlığa, belediyeye, beyaz masaya gittim ve sorunumuzun çözümü ile ilgili bir şey elde edemedim. Daha fazla sıkıntımız oldu. Tramvay çok yavaş. İstanbul’dan memleketimize döndük. Kıyaslıyoruz. Tramvay Kayseri’de en yavaş ulaşım aracıdır. Ben buradan otobüse biniyorum. Tekrar Talas’tan yavaş olduğu için tramvaya değil otobüse biniyorum.  

En azından iyileştirme yapmıyorsa belediye insanlarımızın, bizlerin işe gidiş geliş saatlerinde otobüslerin şehir merkezine kadar gitmesini sağlamalıdır. Otobüslere kalabalık biniyoruz. Tramvaya kalabalık biniyoruz. Burada pandemi ile ilgili neyin önlemi alınıyor onu da anlamadım. Virüsün bulaşma riski artıyor” ifadelerini kullandı.  

VİRÜSÜ ŞEHRE KÖYLÜLER Mİ TAŞIYOR 

Mahalle sakini olarak hastaneye ulaşımda da ayrı bir çile yaşadıklarını dile getiren Kepez mahallesi sakini, “Mahallemizden hastaneye gidecek bir insan önce buradan Talas’a, Talas’tan şehir merkezine, oradan da Şehir Hastanesine gitmek için uğraşıyor. Hastaneye varması öğleni buluyor. O saatte muayene bitmiş oluyor. Hasta insan muayene olmak için akşamı gidip hastanede yatacak. Anlamıyoruz. Virüsü buradaki köylüler mi taşıyor Kayseri’ye. Bizim köyden giden 5-6 tane otobüs mü Kayseri’yi daraltıyor” diye tepki gösterdi.