YEREL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 10:21   Güncelleme : 21-01-2021 10:21

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BU YASADAN KÖY MUHTARLARIMIZI NEDEN HABERDAR ETMEDİ?

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BU YASADAN KÖY MUHTARLARIMIZI NEDEN HABERDAR ETMEDİ?

9 Yıl önce 12 Kasım 2012 de değişen 30 Mart 2014 de uygulamaya konulan büşükşehir yasası ile 30 ilde 16.220 köy ve 1053 belde mahalle olmuştu. Köylerin ve beldelerin tüm malları,meraları ve taşınmazları bağlı oldukları belediyelere devredilmişti.

Aradan geçen zaman içerisinde bu düzenleme tarımsal faaliyetlere ve çiftçilerimize hiçbir fayda getirmediği gibi bir takım zararlar verdi. Yapılan imar değişiklikleri ve değişik uygulamalar ile tarım alanları amacı dışında kullanıma açıldı. Köylerin meraları belediyeler tarafından satıldı. Köylülerin ahır vb yapıları yapmaları zorlaştı. Bürokratik işlemler fazlalaştı.

3.Tarım şurasında 21 kasım 2019 da şura sonuç bildirgesini sn. Cumhurbaşkanı okudu ve dediki; “Büyükşehir belediyerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden yapılandırılması,kırsal mahallelerde köy tüzel kişiliğinin korunması ve kırsal yaşamın tarım bakanlığı nezdinde koordine edilmesi sağlanacaktır.” Yani denildiki köyleri mahalle yapmakla büyük hata ettik. Yeniden köy yapalım. Bunun üzerine 16 Ekim 2020 tarihinde 7254 sayılı torba yasa ile 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanununa bir madde eklenerek köylerin mahalleden kırsal mahalle olmasının önü açıldı ve değişiklik resmi gazetede yayınlandı.

Bu değişiklik yapıldı yapılmasına ama hiçbir belediye muhtarları bilgilendirip. Bakın böyle bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sizin için bir çok avantajlar getiriyor. Müracaat edin bu imkanlardan faydalanın demedi. Büyükşehir belediye başkanımız sn. Memduh büyükkılıç beyden tutun Melikgazi belediye başkanı Sn. Mustafa Palancıoğlu ve tüm belediye başkanlarına kadar ya bu düzenlemeden haberleri yok. Yada bütçelerinin zarar görmesi ve bir takım imkanların ellerinden gideceği hesabıyla hiç ses çıkarmıyorlar.

Eğer bilmiyorlarsa, büyük bir eksiklikki İnsan kendisini ilgilendiren bir kanun değişikliğinden haberi olmaz mı. Bilipte köylüye haber vermiyorlarsa buda doğru değil çünkü vatandaş için çalışan bir başkanın vatandaşın faydasına olacak bir kanuni düzenlemeyi vatandaşa haber vermesi gerekir ki, vatandaş istifade etsin.

Mahalli idarelerden sorumlu Akparti genel başkan yardımcısı olan Sn. Mehmet Özhaseki bey böyle önemli bir düzenlemeden neden köylülerimize hiç bahsetmedi açıkçası bunuda çok merak ediyoruz. Yasa çıkalı 3 ayı geçmiş ancak köylülerimizin menfaatine olacak bu düzenlemeyle ilgili sn. Özhaseki’nin herhangi bir açıklamasını ne gördük ne duyduk. Öyle anlaşılıyor ki Sn. Özhaseki ve sn. Belediye başkanlarımız kendileri ile ilgili yasal bir düzenlemeden bihaberler. Hakikaten çok hayret verici ve üzücü!

Peki Kanun köylülerimize ne gibi haklar getiriyor?

  1. Gelir vergisinden muaf esnaf ve Basit usulde Gelir vergisine tabii köylülerimiz kullandığı İşyeri,bina,arsa ve arazilere emlak vergisi ödemeyecek.
  2. Ticari,Sınai ve turistik amaçlı olarak kullandıkları bina,arsa ve arazi varsa emlak vergisini % 50 indirimli ödeyecek.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Bina inşaat harcı ve imarla ilgili harçları ödemeyecek muaf olacak. Diğer vergi harçlar var ise % 50 indirimli ödeyecek.
  2. İçme ve kullanma suları için ise işyerinde kullanıyorsa en düşük tarifenin % 50 sini, evinde kullanıyor ise en düşük tarifenin % 25 ini ödeyecek.

Yani kısaca vergi,harç ve su ücretlerinde muafiyet ve indirimler elde ediyor.

Peki mahalleden Kırsal mahalleye nasıl geçecek?

Önce köy muhtarı ve azaları toplanıp bir karar alacaklar ve bir dilekçe ile bağlı oldukları ilçe belediyesine kırsal mahalle olmak istiyoruz diye müracaat edecekler. İlçe belediyesi mecliste bunu kabul ederse,konuyu büyükşehir belediye meclisine gönderecek. Büyükşehir belediye meclisinde konu görüşülecek ve ya kabul edilecek yada reddedilecek. Yani köylümüzün cebine girecek olan menfaat önce Melikgazi belediye başkanı ve diğer ilçe belediyelerimizin ellerinde. Daha sonrada asıl önemlisi büyükşehir belediye başkanı sn. Memduh büyükkılıç beyin karar vermesine bağlı.

Sn. Başkanlar ya belediye bütçesi diyecek vatandaştan aynı şekilde ücretleri almaya devam edecek. Yada vatandaşımızın refahı rahatı daha önemli deyip müracaatı kabul edecek.

Bizler bu konuda muhtarlarımızı gezerek aydınlatacağız ve müracaat etmeleri noktasında telkinde bulunacağız.

Artık gerisi belediye meclis üyelerimizin vereceği kararda ve belediye başkanlarımızın iki dudağı arasında.