YEREL
Giriş Tarihi : 29-01-2021 09:46   Güncelleme : 29-01-2021 09:46

BAŞKAN KILINÇ'DAN GACER BISKÜVI FABRIKASI KURULSUN ÖNERISI

BAŞKAN KILINÇ'DAN GACER BISKÜVI FABRIKASI KURULSUN ÖNERISI

 

Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Mahmut Kılınç, özellikle Develi bölgesinde yetişen Gacer buğdayı ile ilgili olarak, Develi ilçesine bisküvi fabrikası kurulması önerisinde bulundu. Kılınç, fabrikanın bölge halkı için de istihdam oluşturacağını söyledi.

Yeniden Refah Partisi Develi İlçe Başkanı Mahmut Kılınç, “Gacer doğal; pirinç ve bulgur arası lezzette özel bir tahıl olup butahılın tarihi geçmişinin yüzyıllar öncesine dayandığı ve genetiği değişmeyen bu özel tahılın Develi’den başka bölgelerde ekildiği fakat yetiştirilemediği Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesince belirtilmektedir” diye konuştu.

Kılınç, Gacer’in insan sağlığına faydalarını ise şu şekilde açıkladı:

1: Gacer buğdayı, posa içeriği bakımından çok iyi bir örüntüye sahiptir.

2: En önemli kısmı da protein içeriğinin kaliteli olması çok et tüketmeyen toplumumuza yine bir alternatif olabilmektedir.

3: B grubu vitaminlerinden zengin olması vücudun enerji metabolizmasına katkı sağlamaktadır. Birçok kullanım alanı olmaktadır.

4: En güzeli de ekmek yapımı. Pilav türü için de iyi bir alternatiftir. Özellikle kurubaklagillerin yanında tüketerek elzem aminoasit dediğimiz örüntüsünün sağlanmasında çok yardımcı olabilmektedir.

5: Ayrıca doymuş yağ tüketiminin fazlalığı, fruktoz-glikoz şurubu içeren gıdaların tüketimi ve hareketsiz yaşam ile de birleşince artan kolesterol, trigliserit, LDL ( düşük dansisiteli lipoprotein) düşürmede çok yardımcı bir besindir.

“Yüksek proteinli gacer buğdayından yapılan ekmekler Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde satışa sunuldu, emeği geçen herkese teşekkür ederim, sadece ekmekle yetinmemeli araştırmalara göre Türkiye'de Epçe bölgesinden başka yerde yetişmeyen Gacer buğdayından yapılan bisküvi fabrikası kurularak fırsata çevrilmelidir” diyen Kılınç, “ Epce bölgesine kurulacak bir fabrika hem bölgeye istihdam sağlar, hem çiftçinin ürünü değerlenir hem de insan sağlığına çok faydalı olan yüksek proteinli gacer bisküvileri dünya pazarına kazandırılmış olur” şeklinde konuştu.