YEREL
Giriş Tarihi : 10-01-2021 11:38   Güncelleme : 10-01-2021 11:38

BASIN ÖNE EĞİLMESİN, BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN

BASIN ÖNE EĞİLMESİN, BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN

Gelecek Partisi olarak Parti Programımızda belirttiğimiz üzere "Basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş demokratik bir toplumun temel ihtiyacıdır. Bunu yok etmek, usulsüz ve baskıcı metotlarla basında tekelleşmeye yönelmek, Türkiye’nin zihni kapasitesini daraltmaktadır. Gelecek Partisi olarak Basının baskı altında olmadan, sansür ya da oto sansürün uygulanmadığı, gazetecilerin keyfi gözaltı ya da tutuklamalara ve yargılamalara maruz kalmadığı bir düzen inşa edeceğiz."

Dün, Bugün ve Gelecek'te bu sözlerimizin arkasındayız.

Basın, milletin ortak sesidir. Toplumun bilgilendirilmesi ve aydınlatılması gibi önemli bir görevi yerine getiren, demokrasimizin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde önemli bir görevi üstlenen gazetecilik mesleği, ne yazık ki bugün zor günlerden geçmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iktidar ve ortaklarının müsrif bir tüccar hoyratlığı ile tarumar ettiği hususların başında maalesef ifade ve düşünce özgürlüğünün vazgeçilmezi olan basın hürriyeti gelmektedir. Gerçekleri yazan ve halkın sesini duyurmaya çalışan basın emekçilerimiz, iktidarın hışmından nasibini almakta; ya mali kıskaca alınmakta ya da hapis ve tutukluluklarla susturulmaya çalışılmaktadır.

1961 tarihinden bu yana “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanan 10 Ocak, ne yazık ki yazıların sansürlendiği veya basın mensuplarının bir telefonla işinden edildiği günümüzde “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştürülmüştür.

Ancak her türlü tazyik ve baskıya rağmen özgürce mesleğini icra eden gazetecilerimiz ve basın mensuplarımız, evrensel insani ve mesleki değerleri koruyarak Demokrasimizin güçlenmesinde belirleyici rol almaya devam etmektedir. İnanıyorum ki  zor koşullarda mesleğinin hakkını vermeye çalışan basın mensuplarımız şehrimizin ve ülkemizin gözü, kulağı ve dili olmayı başaracaklardır.

Bu vesileyle demokrasi ve insan haklarını inşa ve ihya eden yürekli ve özgür gazetecilerimizi saygıyla selamlıyor ve tüm gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutluyorum. Görevi başında hayatını kaybeden basın çalışanlarımıza da Allah’tan rahmet dilerim.