KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-10-2019 11:36   Güncelleme : 28-10-2019 11:39

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİNDE KOD ADI FERİDE ANLATILDI 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİNDE KOD ADI FERİDE ANLATILDI 

2. Baskısı yapılan “Milli Mücadele Kahramanı ‘Kod Adı Feride’’nin yazarı Yüksel Kalkan (ADD) Atatürkçü Düşünce Derneğinde Milli Mücadelenin Kayseri’de geçen yerel kısmını anlattı.

ADD dernek başkanı Kemal Ceylan, Mesut Ay, Çevre Dostları Derneği başkanı Gül Çoşkun, Şükran Özer, Gül Ötünç, Gülşen Taşkın, Minüre Tokbay, Salim Sümengen ve öğrenciler katıldı.

ADD derneğinin konferans salonunda yapılan konuşmada, Kayseri Milli mücadele yıllarında şehrin Kuva-i milliye çalışmaları. 19 Aralık 1919 da Temsili heyet olarak Kayseri ye gelen M. Kemal paşa ve arkadaşları Nuh Naci Yazgan, Bandırma gemisiyle M. Kemal Paşayı İstanbul dan Samsuna taşıyan Kayserili kaptan İsmail Hakkı Durusu ve ardından esas anlatım konusu olan “Kod Adı Feride” konuşuldu.

Yüksel Kalkan, Milli Mücadele Kurtuluş savaşında, Kayserili Ferruha Güpgüp  “Kod Adı Feride” isimli bayanın bu vatan bayrak için işgal kuvvetlerine ve eşkıyalara karşı neler yaptığını ve 1935 yılında kadınların meclise girme kanun hakkı çıktığında Kayserinin ilk kadın Milletvekili olduğu anlattı.

Kısa bilgi olarak Develi Kuva- Milliye ve yeni ismi Sayim Beyli eski ismi (Haçın)savaşından söz ederek Hacın savaşına Kayseri den 2 yüz kişilik İntikam Alayı kurularak adana haçın cephesi giderek vatan için şehit verilidiğini söyleyen Yazar Kalkan,” Feruha Hanım Kayseri’den ailesiyle beraber, Ulukışla’dan trenle gelirken Konya yakınlarında trene yapılan bir sabotaj sonucu annesi ve kardeşi 26 yaşındaki Feridun’u kaybetmiş; kendisi de yaralı kurtulmuştur. Trende kaybettiği kardeşi Feridun’un anısına, tüm istiklal milli mücadele yılarında kot ismini Feride ismini kullanmıştır. Kayseri’de sosyal ve siyasi çalışmalara katılmış ve özellikle İstiklal savaşı veren askerlerimize giyim kuşam konusunda hizmet veren Anadolu vatan Kadınları Müdafa-yi Vatan Cemiyeti’nde önemli görevler üstlenmiştir.

Kayseri’den bir kısım cephanenin Çukurova’da düşmana direnen Türk askerlerine ulaştırılmak üzere görev almıştır. Ayrıca dul Kayserili kadınlarımızın emeğini ekonomiye kazandırılmasında büyük gayret gösteren Ferruha Güpgüp’ün “Kadınlar Çarşısı”nın oluşmasında emeği çoktur.

Bir ara Kayseri’de pis kokular saçan su arklarının ıslahı ve modern bir mezbaha ne yapımı için gayret göstermiştir. O,okuma yazma oranın %3’lerde olduğu zamanlarda Arapça, Farsça yazabilen ve konuşabilen biçki dikiş bilen ve fevkalade piyano ve ud çalabilen, muhasebeden anlayan aydın bir Kayseri’nin övünç kaynağı bir hanım olmuştur.

Görüldüğü gibi Anadolu’nun vefalı ve verimli kadınlarından biri olan kot adı (Feride)  Ferruha Güpgüp’e vefa ve dua borcumuz var Allah rahmet eylesin.”dedi. (HABER MERKEZİ)