SİYASET
Giriş Tarihi : 08-11-2020 14:43   Güncelleme : 08-11-2020 14:43

 ATAŞ: BORÇLARI ARTIYOR, VATANDAŞ HACİZLE KARŞI KARŞIYA!

 ATAŞ: BORÇLARI ARTIYOR, VATANDAŞ HACİZLE KARŞI KARŞIYA!

-İŞSİZLİĞİ ÖNLEYECEK, İSTİHDAMI ARTIRACAK KÖKLÜ DÜZENLEMELER  YAPILMALI

-EKONOMİNİN KÖTÜ GİDİŞATIYLA İŞSİZLİK REKOR SEVİYELERE ÇIKMIŞTIR! HÜKÜMET GERÇEKLERİ GİZLİYOR

-BORÇLARI ARTIYOR, VATANDAŞ HACİZLE KARŞI KARŞIYA

-İNSANLAR İŞSİZ, TENCERELER KAYNAMIYOR, FATURALAR ÖDENEMİYOR, OKULLAR AÇILDI, KIŞ GELİYOR, GİDERLER ARTIYOR

-ÜLKEDE BU KADAR İŞSİZ VE YOKSUL VARKEN KİMSENİN KEYİF ÇAYI İÇECEK DURUMU KALMAMIŞTIR

-ZENGİNİN DÜZENİ BOZULMASIN DİYE FAKİRE ŞÜKRETMEYİ ÖĞRETEN DÜZENİN SONU GELMİŞTİR DİYOR

 

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, kötü giden ekonomi nedeniyle işsizliğin ülkede her geçen gün arttığına dikkat çekti. “İnsanlar işsiz, tencereler kaynamıyor, faturalar ödenemiyor, okullar açıldı, kış geliyor, giderler artıyor. Bu düzen böyle gitmez, gitse de sürdürülemez” diyen ve AKP iktidarına işsizliğe karşı önlem alma çağrısı yapan Milletvekili Ataş,  “Ülkede bu kadar işsiz ve yoksul varken kimsenin acıyı bal eyleyecek, keyif çayı içecek durumu kalmamıştır. Zenginin düzeni bozulmasın diye fakire şükretmeyi öğreten düzenin sonu gelmiştir” dedi.

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” üzerine parti grubu adına söz aldı. Konuşmasında işsizlik sorunu ile ilgili tarihi bir konuşma yapan Ataş, Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir esnafa söylediği “Keyif çayı iç” sözlerini hatırlatarak, “Ülkede bu kadar işsiz ve yoksul varken kimsenin keyif çayı içecek durumu kalmamıştır” diye konuştu.

İŞSİZLİĞİ ÖNLEYECEK, İSTİHDAMI ARTIRACAK KÖKLÜ DÜZENLEMELER  YAPILMALI

İlgili maddede gerçek kişilerin mal ihracından elde ettiği kazançların yüzde 50’sinin gelirden indirilmesine imkân tanındığını ifade eden Ataş, “Üretim ve ihracatı artıracak bir düzenleme olmamasına rağmen, devlet bu düzenlemeyle alacağı vergilerin yarısında vazgeçmektedir. Buna karşılık, bu düzenlemeyle iş hacminin ve istihdamın ne kadar artacağı da bilinmemektedir. İstihdamı ne kadar artıracağı belli olmayan, devletin gelirlerini düşüren, kime hizmet ettiği belirsiz böyle düzenlemeler yapmak yerine işsizliği önleyecek, istihdamı artıracak köklü düzenlemeler yapmak gerekmektedir." dedi.

EKONOMİNİN KÖTÜ GİDİŞATIYLA İŞSİZLİK REKOR SEVİYELERE ÇIKMIŞTIR! HÜKÜMET GERÇEKLERİ GİZLİYOR

İşsizliğin önemli bir sorun olduğunu ifade eden Ataş, buna karşı iktidarın gerekli önlemleri almadığını ve  uygulamalarıyla işsizliği daha da arttırdığını söyledi. Ataş, “Ülkemizin en büyük problemlerinin başında iktidarın sığ düzenlemelerle azaltacağını sandığı işsizlik gelmektedir. Ekonomimizin kötü gidişatıyla işsizlik rekor seviyelere çıkmıştır. İktidar suni gündemler oluşturarak ekonomik gerçekleri ve işsizliğin geldiği vahim durumu gizlemeye çalışmakta, gerçekleri konuşanı hain ilan ederek gerçeklerin kamuoyunda konuşulmasını engellemektedir. En son TÜİK tarafından masa başında ayarlanarak açıklanan temmuz ayı rakamları işsizliğin ulaştığı boyutları gözler önüne sermektedir. Açıklanan verilerde, işsizliğin 0,4 puan artarak yüzde 13,4’e yükseldiği, önceki aya göre 152 bin kişinin işsiz kaldığı söylenmiştir. İş gücüne katılımda ise istihdam bir yılda 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişiye düşmüştür. Fiyatlar artarken enflasyonu düşüren TÜİK, şimdi de istihdamın azaldığını söylüyor ama bununla beraber işsizliği de düşürüyor. Hem istihdam azalıyor hem de işsizlik düşüyor; böylelikle TÜİK, dünyada bir ilki daha başarıyor! TÜİK gibi bir kurumumuz varken Avrupa bizi nasıl kıskanmasın” şeklinde konuştu.

BORÇLARI ARTIYOR, VATANDAŞ HACİZLE KARŞI KARŞIYA

Konuşmasında, “İşsizlik rakamları hiç de TÜİK’in açıkladığı gibi değildir. TÜİK tarafından 4 milyon 227 bin kişi olarak açıklanan işsizlik sayısı gerçeği yansıtmaktan çok uzaktır” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı: Nisan 2020’den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağı nedeniyle rakamlar gerçek tabloyu yansıtmamaktadır. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alanlar bu verilerde dikkate alınmamıştır. Bugüne kadar 3 milyon 500 bin kişi kısa çalışma ödeneği, 1 milyon 900 bin işçi de ücretsiz izin ödeneği almıştır. Gerçekte açıkça işsiz olan bu vatandaşlarımızı TÜİK işsiz saymamaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütünün metotlarına dayanarak yapılan hesaplamalara göre ise Temmuz 2020’de geniş tanımlı işsiz sayımız, Temmuz 2019’a göre 627 bin kişi artarak 10 milyon 397 bine ulaşmıştır. Gençlerde bir yıl önce iş gücüne katılım yüzde 47,8’ken bugün bu oran yüzde 41’e gerilemiştir. Gençlerin istihdam piyasasındaki ağırlığı da 2020 yılının Temmuz ayında düşmüş, bir önceki yıl gençlerin yüzde 34,9’u istihdam edilirken bu oran bu yıl yüzde 30,4’e gerilemiştir, gençlerde işsizlik oranı yüzde 26’ya çıkmıştır. Üniversiteden yeni mezun olan gençlerin önemli bir bölümü iş bulma ümidini kaybetmiştir. Üniversite mezunlarının iş arama süreleri de uzamaktadır. Bir yıldan fazla süredir iş arayan üniversiteli sayısı son bir yılda 191 binden 217 bine çıkmıştır. Yeni mezunlar KYK borçlarını ödeyemiyor, yükselen faizler nedeniyle borçları artıyor, hacizle karşı karşıya kalıyorlar.”

ÜLKEDE BU KADAR İŞSİZ VE YOKSUL VARKEN KİMSENİN KEYİF ÇAYI İÇECEK DURUMU KALMAMIŞTIR

AKP iktidarına işsizliğe karşı önlem alma çağrısı yapan Ataş,  “İnsanlar işsiz, tencereler kaynamıyor, faturalar ödenemiyor, okullar açıldı, kış geliyor, giderler artıyor. Bu düzen böyle gitmez, gitse de sürdürülemez. Bir an önce gerekli önlemler ve tedbirler alınmalıdır. Ülkede bu kadar işsiz ve yoksul varken kimsenin acıyı bal eyleyecek, keyif çayı içecek durumu kalmamıştır. Zenginin düzeni bozulmasın diye fakire şükretmeyi öğreten düzenin sonu gelmiştir.” dedi.