SPOR
Giriş Tarihi : 24-07-2020 14:07   Güncelleme : 25-07-2020 13:29

ASGD: ÖNLEM ALINMAZSA, SANSÜRLENECEK BASIN KALMAYACAK...

ASGD: ÖNLEM ALINMAZSA, SANSÜRLENECEK BASIN KALMAYACAK...

ASGD Genel Merkezi’nce, basında sansürün kaldırılışının 112.Yılı nedeniyle yapılan açıklamada, “Önlem alınmazsa ortada sansürlenecek basın kalmayacak” denildi.
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan’ın ‘24 Temmuz Basın Bayramı’ dolayısıyla yaptığı açıklama aynen şöyle: “24 Temmuz 1908 Tarihi, Türk Basını için tam anlamıyla bir dönüm noktasıdır.
Söz konusu tarihte, gazeteler üzerinde doğrudan uygulanan sansür, gazete sahiplerinin ve basın emekçilerinin toplu direnişi ile kaldırıldı. Sınırlı da olsa belli bir serbestiye kavuşan gazeteler, “Matbuat kanun dairesinde serbesttlr" sözüyle o devrin şartlarına göre kısmen özgürleşti.
O tarihten bugüne, tam 112 yıl geçti ve ne düşündürücüdür ki, bugün çok daha vahim bir sonuç ile karşı karşıyayız.
Büyük tiraj, gelir ve istihdam kayıplarıyla yok olma noktasına gelen basılı gazetelerin nihai akıbeti için neredeyse geri sayım başladı. Böyle giderse ve herhangi bir önlem alınmazsa, çok yakın bir gelecekte, hiç mübalağasız ortada sansürlenecek bir basın dahi kalmayacak. 
Ülkelerin ve toplumların tarihlerine ışık tutarak bir nevi arşiv görevi gören yazılı basının, günümüzde, ‘Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” denircesine kendi kaderine terkedilmiş olması, ne acıdır ki çok hazin bir tabloyu ortaya koyuyor.
Gelişen iletişim teknolojisinin dayattığı çok yönlü dijital medya karşısında çaresiz bırakılan yazılı basının, tamamen ortadan kalkmasına adeta göz yumulması nedeniyle, kimsenin çok yakında, dolaylı ya da dolaysız sansür diye bir derdi olmayacağı kaçınılmaz görünüyor.
Sözlü, görüntülü, internet ve sosyal medyayı kapsayan dijital medyada yaşanan belli başlı sorunlar ise sansürün yanı sıra gazetecilik mesleğinin, günümüzde biçim değiştiren icrasının, altüst olan meslek ilkeleri açısından tartışılmasını da beraberinde getiriyor. 
Düşünce, ifade ve basın hürriyetinin evrensel kriterlerin gerisinde kalmasından kaynaklı klasik problemler, ülkemizin dünya basın özgürlüğü klasmanındaki yeri ve gazetecilerin, dönem dönem yaşadıkları tutsaklıklar nedeniyle, 24 Temmuz günleri hiç bir zaman bayram olarak kutlanamıyor. 
Demokrasilerde halkın haber alma hakkının en önemli teminatı olarak kabul edilen özgür basının, ülkemizde yeniden tesis edildiği gün gazeteciler için gerçek bayram olacaktır. 
Bu görev de başta devlet ve hükümet yetkilileri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin tarihsel sorumluluğu altındadır. Zira çok büyük bedeller ödenerek kurulan güzel ülkemizin, topyekün hedefi olan muasır medeniyet seviyesine ulaşmasının ‘olmazsa olmaz’ şartlarından biri de hür basındır. (Haber Merkezi)