SİYASET
Giriş Tarihi : 04-08-2020 12:06   Güncelleme : 04-08-2020 12:06

ARIK  “KİRLİ İLİŞKİLERİNİZE ESNAFI ALET ETMEYİN!”

 ARIK  “KİRLİ İLİŞKİLERİNİZE ESNAFI ALET ETMEYİN!”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca lira zarar ettirildiği iddialarına değerlendirdi. Arık, evine ekmek götürmekte zorlanan esnafların paravan olarak kullanılarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bizzat belediye bürokratları tarafından yağmalandığını belirterek, “Kuldan utanmıyorsunuz, Allah’tan korkun. Kirli ilişkilerinize, yağma düzeninize bari namuslu esnafı alet etmeyin” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin sattığı 221 adet villa parselinin altından farklı iddialar gündeme geldi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 10 Mart 2020 tarihinde düzenlediği ihale ile 221 adet villa parselini Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na 2 ay ödemiz 18 taksit ile sattı. Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası şartları yerine getiremeyince ihalenin fesh edilmesi gerekirken ortaya farklı iddiaların gelmesine neden olan süreç başladı. İddiaya göre; esnaflar adına satışı yapılan villa parselleri için Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin üst düzey yöneticileri devreye girerek ihale ortağı başka bir ifade ile villa parseli sahibi oldular. İddiaları değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yaşanan sürecin Kayserililerin aklı ile dalga geçmek olduğunu ifade ederek, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ortaklığı ile çirkin bir oyunun sahneye konduğunu görüyoruz. Esnaf evine ekmek götüremiyor ama Belediye ve Oda baş başa vermiş, evine ekmek götüremeyen esnafa hizmet yalanı altında belediyeyi yağmalıyorlar” diye konuştu.

Oyun içinde oyun olduğunu belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu nasıl bir zihniyettir, bu nasıl bir vicdandır. Belediyeyi, tüyü bitmemiş yetimin hakkını bizzat belediyenin bürokratları yağmalıyor. Bu villalar tek tek satılsa bugün villa parseli satın alanlar aldıkları parseller için ödedikleri paranın 3-5 kat fazlasını ödeyecekler. Ama ne yapıyorlar esnafı Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası aracılığıyla paravan kılıyorlar, önce arsayı ucuza kapatıyorlar, sonra ihale şartlarının yerine getirilmediği gerekçesiyle belediye bürokratları 100 bin lira vererek 500 bin liralık arsaya çöküyor. Önce Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimine sormak istiyorum: Evine ekmek götüremeyen esnaf sizden villa parseli mi istedi? Hangi gerekçe ile bu ihaleye girdiniz? Paranız varsa niye ilk taksiti ödemediniz, paranız yoksa niye bu işe kalkıştınız? Esnafın tüm dertleri bitti de tek derdi villa mı kaldı? Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’a da seslenmek istiyorum: Neden villa parsellerini tek tek satmak yerine toplu olarak sattınız? Örtülü ya da açık olarak söz konusu villa parsellerinden alan belediye bürokratlarıyla ilgili her hangi bir işlem yaptınız ya da yapacak mısınız? Son olarak akıllarınca minareyi çalıp kılıfını uydurduğunu düşünen, bu şehrin insanların aklıyla dalga geçen belediye bürokratlarına ve Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odası yöneticilerine sesleniyorum: Kuldan utanmıyorsunuz, Allah’tan korkun. Kirli ilişkilerinize, yağma düzeninize bari namuslu esnafı alet etmeyin.” (Kurum Haber)